GeoZoo » Pies » Buldog francuski
Buldog francuski

Buldog francuski

Buldog francuski to średniej wielkości pies. Jest on typowym kanapowcem, psem rodzinnym i do towarzystwa. Jednak wiele cech odziedziczył po swoich przodkach, staczających walki na arenie z bykami. Polecany jest przede wszystkim singlom, osobom młodym i starszym oraz rodzinom z dziećmi.  

Buldog francuski to wspaniały pies o trochę błazeńskim wyglądzie i zachowaniu. Inne jego nazwy to bulwa, pot, Frenchie, Bouledogue francais oraz French bulldog. Nie jest ta rasa polecana dla ludzi przebywających wiele godzin poza domem ani dla osób bardzo energicznych i sportowców.

Krótka historia rasy

Buldog francuski to psia rasa, która powstała w XIX wieku w Anglii. Niektóre z nich nie przekraczały 12 kg. Czworonogi te w tamtych czasach do gustu przypadły szczególnie Francuzkom. Do Francji psy zostały przywiezione przez angielskich koronkarzy, którzy pojechali tam w poszukiwaniu pracy. We Francji najbardziej podziwiane były osobniki ze sterczącymi uszami, natomiast w Anglii nie były one pożądane.

Buldog francuski o wyglądzie nieco błazeńskim stał się XIX wieku ostatnim krzykiem mody w Paryżu. Hodowcy we Francji dążyli do miniaturyzacji tej rasy i nieustannie podnosili tym psom uszy na kształt uszu nietoperzy. Rasa ta zdobywając coraz większą popularność znalazła się w klasie wyższej. Prawdopodobnie zwierzęta te nie pochodzą tylko z buldoga anielskiego, ale także z terierów.

Buldog francuski

Wygląd zewnętrzny

Buldog francuski jest niedużym psem o krępej sylwetce, szerokim ciele i ciężkich kościach. Ma mocno rozbudowaną muskulaturę po swoich przodkach. Waga tego czworonoga mieści się w granicach 8-14 kg, a wysokość 23-30 cm. Długość jego życia wynosi 9-11 lat. Zdecydowanie nie nadaje się dla alergików.

Posiada dużą, szeroką i mocną głowę z wypukłym czołem. Jego duże, okrągłe i ciemne oczy nisko są osadzone. Wyróżnia się długimi i sterczącymi uszami, które wyglądem przypominają uszy nietoperza. Szerokie są one u nasady i zaokrąglone na końcach. Krótki ogon i gruby u nasady osadzony jest nisko.

Buldog francuski charakteryzuje się luźną skórą, tworzącą zmarszczki na pyszczku i ramionach. Umaszczenie jego może przybierać wszystkie odcienie barwy płowej od koloru czerwonego po jasnobrązowy, jak kawa z mlekiem. Dopuszczalne są w hodowli pręgowane, łaciate z małą bądź przeważającą ilością bieli.

Buldog francuski

Charakter i temperament

Buldog francuski to bardzo zabawny pies o miłym usposobieniu. Uwielbia zabawy, popisywać się wyuczonymi sztuczkami i być w centrum uwagi. Jest bardzo inteligentnym czworonogiem, który szybko się nudzi. Przeważnie robi to, na co ma ochotę. Z tego względu należy znaleźć mu odpowiednie zajęcie i właściwie go motywować.

Ten zabawny pies kocha pieszczoty i przytulanie. Jest bardzo przyjacielskim czworonogiem. Wystarczy mu krótki 30 minutowy spacer i domowe zabawy. Wyróżnia się charczeniem i chrapaniem, czasami ślinieniem. Kiedy na zewnątrz będą dochodziły hałasy może alarmować. Jego pielęgnacja nie jest kłopotliwa.

Wymaga jednak systematycznego czyszczenia zmarszczek.

Buldog francuski zapada na niektóre choroby dziedziczne. Posiada przeważnie problemy z kręgosłupem i cierpi na rozszczep podniebienny. Mogą wystąpić u niego również kłopoty z sercem, oczami, skórą czy alergie pokarmowe. Ponadto zdarzają się zwichnięcia rzepki i głuchota. Niektóre osobniki wykazują wrażliwość na znieczulenie. Zalecane są badania: oczu, kręgosłupa, biodra i kolan.

Buldog francuski w małym stopniu toleruje upały i średnio odporny jest na mrozy. Rasa ta nie jest zbytnio hałaśliwa. Stosunek do innych psów i zwierząt ma bardzo przyjazny. Wykazuje średnią podatność na szkolenia. Poziom jego aktywności nie jest wysoki i nie wymaga dużo ćwiczeń.

Jego instynkt stróżowania jest na niskim poziomie.

Podsumowując buldog francuski to bardzo sympatyczny pies. Człowiek, który decyduje się na posiadanie zwierzęcia przede wszystkim powinien zdawać sobie sprawę, że należy jego odpowiednio wychować. Wyszkolony buldog francuski to niezawodny przyjaciel i towarzysz człowieka w codziennym życiu. Charakter psa w dużym stopniu uzależniony jest od cech wrodzonych, ale jego psychikę również kształtuje właściciel.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]