GeoZoo » Kot » Niesłyszący kot
Niesłyszący kot

Niesłyszący kot

Niesłyszący kot jest zwierzęciem niepełnosprawnym, któremu trzeba zapewnić właściwą opiekę. Utrata słuchu, może być podyktowana genetyką czy nabyta w wyniku przewlekłej choroby. Powodów głuchoty może być wiele. Często głuchota dotyka kocich seniorów. Spotyka też kotów dotkniętych przemocą ze strony człowieka.

Niesłyszący kot nie musi być nieszczęśliwy. Może zostać adoptowany przez doświadczonego pasjonata zwierząt, który zapewni mu bezpieczne warunki bytowania. Zadba także o jego leczenie, a w razie potrzeby o rehabilitację w klinice dla zwierząt. Dotknięte głuchotą koty otrzymują szansę na życie w nowych warunkach, dzięki pomocy osób prywatnych i różnych organizacji.

Przyczyny głuchoty

Niesłyszący kot potrzebuje kochającego opiekuna i specjalistycznej pomocy ze strony lekarza weterynarii. Szybko postawiona diagnoza może dać lepsze wyniki leczenia, a nawet uratować zwierzęciu słuch. Obecnie weterynarze mają ukończone różne specjalizacje, takie jak neurologię, okulistykę czy ortopedię.

Wyróżnione zostały dwa podstawowe rodzaje głuchoty:

  • Wrodzona, która może być związana z nieprawidłową budową anatomiczną czy z pigmentacją ciała.
  • Nabyta, która może być związana z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak przewlekłe i ostre zapalenie uszu, działanie leków ototoksycznych, urazy czy zmiany zachodzące w starzejącym się organizmie kota.

Badana wykazały, że największe problemy ze słuchem mają koty o białym umaszczeniu i niebieskich oczach. Jeżeli kot nie reaguje na swoje imię, trudno go dobudzić i nie słyszy naszego powrotu do domu, to może oznaczać, że są to symptomy głuchoty. Należy wówczas zaprowadzić pupila do lecznicy dla zwierząt.

Rozpoznanie głuchoty

Niesłyszący kot potrzebuje wsparcia człowieka. W początkowej fazie choroba może rozwijać się powoli i być niedostrzegalna przez kocich właścicieli. Jeżeli zacznie pojawiać się problem ze słuchem, to kot powinien zostać poddany badaniu neurologicznemu. Neurolog zbada kociego pacjenta i postawi diagnozę. Samo badanie neurologiczne jest bezbolesne i szybkie.

Badanie specjalistyczne słuchu przeprowadzane są metodą BAER/ABR czyli słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu. Dzięki niemu można zdiagnozować głuchotę u zwierzęcia, a także określić jej stopień zaawansowania. Takie badanie informuje o częściowej, całkowitej, jednostronnej czy obustronnej głuchocie.

Badanie metodą BAER/ABR powinno zostać przeprowadzone u ras predysponowanych, a także u kotów u których podejrzewa się pogorszenie słuchu. Przed badaniem słuchu warto jest sprawdzić u weterynarza, czy nie mamy do czynienia z zapaleniem uszu. Lekarz przeprowadzi badanie kliniczne wraz z otoskopowym badaniem kanału słuchowego zewnętrznego.

Bezpieczne warunki domowe

Niesłyszący kot odczuwa dyskomfort i stres związany ze swoją niepełnosprawnością. Z tego względu należy zapewnić zwierzęciu bezpieczne warunki domowe. Nie powinny być stosowane gruntowne zmiany umeblowania, bez wiedzy naszego pupila. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeden z jego zmysłów uległ pogorszeniu lub przestał funkcjonować.

Jednak kot nadal może korzystać z węchu, wzroku czy dotyku. Nie należy również głuchego kota zaskakiwać nagłym głaskaniem czy dotykaniem, jeżeli nas nie widzi. Powinien wyczuć człowieka sprawnymi zmysłami, co zaoszczędzi mu stresu. W grę wchodzą komendy gestowe, wibracyjna obróżka czy światło latarki.

Taki kot powinien wychodzić na spacer ze swoim opiekunem najlepiej w szelkach i na smyczy. Jest to konieczne ze względu na jego bezpieczeństwo. Życie kota niesłyszącego wcale nie musi być smutne. Jeżeli jest sprawny fizycznie może biegać i figlować, korzystać z drapaka czy bawić się ulubionymi zabawkami.

Schronisko dla zwierząt

Niesłyszący kot może zostać znaleziony w stanie ciężkim lub oddany do schroniska, gdzie szuka nowego domu. Ludzie najczęściej kupują zdrowego kociaka, a koty głuche pozostają w schronisku do końca swojego życia. Jednak zdarzają się osoby, które decydują się zostać opiekunem niepełnosprawnego kota.

Niesłyszący kot porzucony przez swojego dotychczasowego właściciela odczuwa wielką traumę. Jest to spowodowane głuchotą, a zwłaszcza utratą opiekuna i domu. Po takim doświadczeniu kot staje się nieufny i podejrzliwy. Potrzebna jest cierpliwości i wyrozumiałość do nowego członka rodziny, porzuconego przez człowieka ze względu na swoje kalectwo.

Na całym świecie powstają specjalne schroniska dla niepełnosprawnych kotów, które czekają na adopcję.  Zwierzęta takie potrzebują rodzinnego ciepła i miłości, którą będą potrafiły docenić i do końca swoich dni pozostaną wdzięczne. Takie ośrodki niosące pomoc poszkodowanym kotom są w Polsce potrzebne.

Niesłyszący kot wymaga troskliwej opieki i potrzebuje kochającej ludzkiej rodziny. W dzisiejszych czasach zwierzęta żyją coraz dłużej dzięki specjalistycznej opiece i rozwojowi medycyny weterynaryjnej. Kot w podeszłym wieku może nie słyszeć, podobnie jak człowiek. Z tego względu należy zapewnić naszemu pupilowi godną starość i bezpieczne warunki domowe.