GeoZoo » Pies » Husky syberyjski
Husky syberyjski

Husky syberyjski

Husky syberyjski jest dużym czworonogiem. Dawniej wykorzystywany był, jako zwierzę pociągowe. Polecany jest osobom energicznym i aktywnym, którzy lubią psie sporty i jazdę na rowerze. Nie polecany jest seniorom i ludziom mało aktywnym. Rasa ta nie nadaje się dla alergików.

Husky syberyjski  jest psem wytrzymałym o bardzo wysokim poziomie aktywności. Znany jest również pod nazwą siberian husky. Słabo toleruje upały, ale odznacza się bardzo wysoką odpornością na mrozy.W dzisiejszych czasach często bierze udział  psich zaprzęgów i innych zawodach. Na przykład: backpacking, canicross czy dogtrekking.Husky syberyjski jest psem o dużym temperamencie.

Krótka historia

Husky syberyjski prawdopodobnie spokrewniony był ze szpicami. Przez wieki wykorzystywało go plemię Czukczów, żyjące na Półwyspie Syberyjskim. Pies ten ciągnął sanie, stróżował i zaganiał renifery. Odznacza się dużą wytrzymałością na bardzo niskie temperatury, dlatego doskonale sprawdzała się w trudnych warunkach syberyjskich. Czworonogi te lubią pracować przez wiele godzin i żyć w małych stadach.

Zwierzęta te z powodu niezawodnej prędkości i dużej wytrwałości zostały sprowadzone na Alaskę i wystawiane w zawodach psich zaprzęgów. Po raz pierwszy wzięły udział w zawodach w 1908 roku i pokonały wówczas dystans 408 mil. W czasie II wojny światowej wykorzystywano te zwierzęta w jednostkach ratowniczych i w wojskowych badaniach poszukiwawczych.

Husky syberyjski

Wygląd zewnętrzny

Husky syberyjski  to duży pies o słabym instynkcie stróżowania. Wysokość psa mieści się w granicach 53-60 cm, a suki 50-56 cm. Natomiast waga psa wynosi od 20 do 28 kg, a masa suki waha się w przedziale 15-23 kg. Posiada proporcjonalną głowę, średniej wielkości i nożycowy zgryz.

Barwa nosa uzależniona jest od koloru sierści:

  • psy o barwie białej mają nos cielisty,
  • szare czworonogi posiadają czarny,
  • miedziane mają kolor nosa  wątrobiany,
  • zwierzęta czarne, jasnobrązowy.

Siberian husky posiada stojące i wysoko osadzone uszy w kształcie trójkąta. Natomiast jego średniej wielkości oczy o owalnym kształcie są najczęściej barwy jasnoniebieskiej. Ma dobrze owłosione duże kończyny, porośnięte między palcami sierścią, która chroni nogi przed mrozami. Natomiast mocne pazury pomagają utrzymać się na lodzie. Gęsty owłosiony ogon jest nisko osadzony, podniesiony bądź opadający,

Husky syberyjski posiada prostokątną i zwartą budowę ciała. Gruba szata dwuwarstwowa chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Włos okrywowy jest średniej długości, a podszerstek gęsty. Występuje we wszystkich barwach od czystobiałej do czarnej. Jego cechą charakterystyczną jest różnorodność znaczeń na głowie. Przednia część głowy i podbrzusze są przeważnie białe. Żyje w granicach 11-13 lat.

Husky syberyjski

Psi temperament

Husky syberyjski to energiczny pies, który uwielbia zabawy. Jest zwierzęciem silnym i dobrze zbudowanym. Ma przyjazny stosunek do innych psów. Nie jest zbyt podatny na szkolenia. Nie należy do zwierząt hałaśliwych, dlatego nie nadaje się na stróża. Potrafi niekiedy głośno wyć, gdzie jego głos słyszalny jest nawet do 15 km.  

Rasa ta potrzebuje codziennie dużo ćwiczeń, długich spacerów i biegania.

W czasie upałów nie powinien wychodzić pomiędzy godziną 8:00, a 18:00, ponieważ nie toleruje gorąca. Nie jest czworonogiem chorowitym. Raz w tygodniu wystarczy go dokładnie wyczesać, aby sierść nie uległa skołtunieniu. Biorąc pod uwagę jego potrzeby i tryb życia najlepszym rozwiązaniem dla tej rasy będzie duże podwórze z wysokim płotem. 

Husky syberyjski nie nadaje się do niedużych mieszkań. Ponadto nie powinien zostawać sam w domu, gdyż może wyć. Ponadto szybko się nudzi i może wyrządzić szkody. Jego ulubionym zajęciem jest bieganie po mrozie i ciągnięcie sań. Po wielogodzinnym bieganiu nie widać po nim zmęczenia. Rasa ta potrzebuje dużo ruchu.

Husky syberyjski ze względu na swoją posturę i siłę nie jest polecany dla rodzin z małymi dziećmi. Lubi ludzi, ponieważ wyhodowany został do pracy w grupie. Niekiedy sam szuka przygód. Nie powinien być zostawiany w domu sam z małym psem. Polecany jest aktywnym miłośnikom dużych psów.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]