GeoZoo » Gryzoń » ŻYWIENIE I ZDROWIE TŁUSTOGONA AFRYKAŃSKIEGO
Tłustogon afrykański

ŻYWIENIE I ZDROWIE TŁUSTOGONA AFRYKAŃSKIEGO

Żywienie i zdrowie tłustogona afrykańskiego to bardzo istotne elementy w jego życiu. Zbilansowana dieta i higieniczne warunki zapewnią mu zdrowie i dobrą kondycję. Ten sympatyczny i zwinny gryzoń hodowany w warunkach domowych nie sprawia kłopotów. Zdrowe zwierzątko jest radosne i ruchliwe.

Żywienie i zdrowie tłustogona afrykańskiego to czynniki potrzebne do jego prawidłowego rozwoju i rozmnażania. Prawidłowe odżywianie i zdrowy tryb życia mogą także przedłużyć mu życie. Gryzoń ten nie jest z natury wybredny. Jednak podobnie, jak człowiek ma swoje ulubione wyszukane przysmaki. Tłustogon afrykański jest zwierzęciem wszystkożernym.

Zdrowa żywność

Gryzoń ten w środowisku naturalnym żywi się nasionami roślin trawiastych i bezkręgowcami. Hodowany w warunkach domowych powinien mieć podawany suchy pokarm, susz z lucerny albo z koniczyny. Należy podawać mu duże ilości owadów. Na przykład świerszcze, larwy mącznika czy szarańczaki.

W sklepach zoologicznych można kupić gotowe mieszanki dla małych gryzoni. W ich skład wchodzą różne zboża. Dominuje w nich żyto, pszenica, proso i kukurydza.

Dodatkami, za którymi przepada większość tych gryzoni z podrodziny myszoskoczków są:

  • nasiona słonecznika,
  • chrupki kukurydziane,
  • suszone owoce i warzywa,
  • suszone i sprasowane rośliny zielone.

Tłustogonowi afrykańskiemu można również podawać suchą karmę przeznaczoną dla psa. Dieta powinna zostać uzupełniona świeżymi owocami i warzywami, które należy podawać w małych ilościach. Gryzonie nie powinny jeść zbyt dużo natki z pietruszki i mniszka lekarskiego, ponieważ są to produkty moczopędne.

Odpowiednie uzupełnienie diety stanowią liście: rzeżuchy, koniczyny czy babki lekarskiej. Rośliny nie powinny być zbierane w bliskiej odległości od dróg, gdyż mogą być zanieczyszczone. W porze letniej podawane gryzoniom gałązki z drzew owocowych pomagają w ścieraniu rosnących przez całe życie siekaczy.

W klatce można zawiesić kamień zawierający sole mineralne lub kostkę wapienną. Na rynku dostępne są również biszkopty, chrupki i dropsy, specjalnie produkowane dla małych gryzoni. 

Od czasu do czasu wskazane jest podawanie trochę chudego mięsa.

Tłustogon afrykański
Автор: P.H.J. (Peter) Maas / www.petermaas.nl – собственная работа, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13321172

Zdrowy tryb życia

Tłustogon afrykański przy zastosowaniu odpowiedniej diety będzie cieszył się dobrym zdrowiem przez czas swojego krótkiego życia. Przyczyną chorób najczęściej jest nieświeży pokarm, podawany w nadmiernych ilościach i zbyt często.  Niewłaściwa opieka nad tymi gryzoniami może również doprowadzić do różnych schorzeń i dolegliwości.

Tłustogon afrykański może być uczulony na niektórą żywność. Wprowadzony nowy pokarm do jadłospisu gryzonia może wywołać alergię, która objawia się krwawieniem z noska i łysieniem pyszczka. Sierść odrasta szybko, ale objawy nie powinny występować regularnie. Należy wówczas podawać suchą karmę, aż do ustąpienia objawów.

Tłustogon afrykański może mieć infekcje oddechowe, które niekiedy doprowadzają do zapalenia płuc. Przyczyną tej choroby może być niska wilgotność czy nadmierna ilość kurzu. Zwierzątko nie powinno być narażone na przeciągi.

W przypadku obfitej wydzieliny z noska i świszczącego oddechu należy zastosować lekarstwo przepisane przez lekarza weterynarii.  

Tłustogon afrykański narażony jest także na zewnętrzne wrzody, powstające niekiedy w wyniku infekcji ranki, kiedy przy skaleczeniu pod skórę dostaną się zanieczyszczenia. Objawy te należy leczyć w gabinecie weterynaryjnym, podobnie jak w przypadku zapalenia ucha wewnętrznego. Wewnętrzne wrzody często nie są zdiagnozowane.

Niebezpieczną chorobą dla tego zwierzątka jest biegunka, która jest wynikiem nieodpowiedniej diety. W takim przypadku należy wyeliminować niepożądany pokarm lub zmniejszyć podawane porcje. Nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Objawy mogą ustąpić w niedługim czasie, po znalezieniu przyczyny schorzenia.

U tłustogona afrykańskiego przyczyną przerośniętych siekaczy są nieduże ilości suchej karmy, gdyż nie ścierają zębów w naturalny sposób. W razie potrzeby skrócenie siekaczy powinien wykonać weterynarz. Niekiedy u gryzonia może dojść do infekcji oczu, a wydzielina skleić powieki. Wskazana jest wówczas wizyta w lecznicy weterynaryjnej.

Zwierzętom w żadnym przypadku nie powinny być podawane lekarstwa, które przeznaczone są dla ludzi. Należy korzystać z porad weterynarza, który zastosuje leki przeznaczone dla małych gryzoni. Zbilansowana dieta i właściwa opieka zminimalizuje możliwość wystąpienia groźnych chorób dla życia gryzonia.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]