Papuzik trójbarwny to królestwo: zwierząt, gromada: ptaków z rzędu wróblowych. Należy do podrzędu śpiewających i rodziny astryldowatych oraz podrodziny mniszek. Papuzik trójbarwny jest niedużym ptakiem egzotycznym z rodzaju Erythrura. Ptaki te nie są trudne w hodowli.
Papuzik trójbarwny to interesujący ptak, który polecany jest w hodowlach domowych. Samiec odznacza się ślicznym, kolorowym upierzeniem. Samica posiada mniej intensywne kolory piór. Obok gatunku nominatywnego znanych jest 11 podgatunków. W domowych hodowlach trzeba stworzyć im warunki podobne do życia w naturze.
Zasięg występowania
Papuzik trójbarwny zamieszkuje obrzeża lasów deszczowych i namorzyny. Można go spotkać w lasach, ogrodach, sadach, a także w pobliżu pól ryżowych. Zakłada gniazda w gęstych zaroślach. W klatkach rzadko na świat przychodzi potomstwo. Papuziki trójbarwne najlepiej trzymać w pokojowej witrynie.
Gatunek ten występuje na terenach:
- Północno-Wschodniej Australii, zasiedlając Półwysep YORK.
- Wysp Salomona.
- Nowej Gwinei.
- Celebesu.
- Wysp archipelagu południowo-zachodniego Oceanu Spokojnego.
Wygląd
Papuzik trójbarwny to mały ptak, który wyróżnia się zaokrągloną i zwartą budową. Posiada ciemne oczy i ciemnoszary dziób w kształcie stożka. Długość jego ciała mieści się w granicach 11-14 cm, a waga wynosi 8,5-14 g. Ptak ten posiada krótki i spiczasty ogon. W umaszczeniu tego gatunku dominuje kolor zielony.
Upierzenie części twarzowej głowy od dzioba po uszy jest koloru kobaltowoniebieskiego. Pióra wokół dzioba są czarne. Środek piersi i podbrzusze intensywnie czerwone. Lotki mają barwę oliwkowozieloną. Ogon wraz z kuprem posiada barwę czerwonobrązową. Pozostałe upierzenie ptaka jest zielone. U samiczki czoło i podgardle są szare, a podbrzusze żółtobrunatne.
Nie posiada ona wydłużonych sterówek w ogonie, jak samczyk. Ciekawą i znaną mutacją w hodowli jest lutino, gdzie w miejsce kobaltowego występuje barwa biała. Natomiast dominujący kolor zielony zastąpiony jest żółtym. Młode osobniki odznaczają się ubarwieniem matowozielonym, bez rysunku barw. W siódmym miesiącu życia kończy się zmiana upierzenia młodych.
Styl życia
Papuzik trójbarwny w środowisku naturalnym żyje poza okresem lęgowym, przeważnie w niedużych grupach, liczących 7-10 osobników. Niekiedy ptaki te bytują parami lub są samotnikami. W ciągu dnia najchętniej przebywają pomiędzy gałęziami i łodygami traw, lecz żerują na ziemi. Śpiew samczyka jest bardzo donośny, a samiczki mniej dynamiczny i łagodny.
Papuzik trójbarwny chętnie spożywa niedojrzałe nasiona bambusa, traw i ryżu. W warunkach hodowlanych w skład diety tych ptaków powinny wchodzić różne ziarna, które przeznaczone są dla łuszczaków z dodatkiem ich ulubionego ryżu, a także kanaru i owadów. Nie pogardzą także skiełkowanym ziarnem, delikatnymi roślinami i owocami krzewów jagodowych.
Rozmnażanie papuzików
Papuzik trójbarwny to ptak o miłym usposobieniu. Zwierzęta te bez trudu rozmnażają się w swoim naturalnym środowisku. Ich okres lęgowy przypada na porę wiosenno-letnią. Ciekawe są zaloty samczyka, który chcąc zwrócić na siebie uwagę swojej wybranki, trzyma w dziobie źdźbło trawy. Jeżeli samiczka jest gotowa do kopulacji, to przyjmuje zaloty samczyka.
Poza tym partnerka zalotnika przysiada oraz porusza ogonem w lewo i prawo. Ptaki te zakładają gniazdo w gałązkach krzewu. Zbudowane jest ono z suchych kawałków traw, mchu, suchych grzybów i korzeni paproci. Na wyściółkę gniazda składają się kłaczki sierści i pióra. Dodatkowo gniazdo znajduje się od 1 metra do kilku metrów nad ziemią i ma kształt miseczkowaty.
Złożone jest z komory lęgowej i przedsionka skierowanego w dół. Samiczka składa do gniazda 3-6 sztuk białych jajeczek. W ciągu około dwóch tygodni na świat przychodzą niedołężne pisklęta, które karmione są przez rodziców. Po trzech tygodniach młode papuziki trójbarwne stają się lotne i opuszczają gniazdo.
Na przykład przez dwa tygodnie potomstwem opiekuje się jeszcze samczyk. Później rodzice przygotowują się do następnego lęgu i przepędzają swoje dzieci. Po 4 miesiącach od wylęgu młode mają już upierzenie podobne do dorosłych ptaków. W ciągu roku może dojść do 3 lęgów. Rozmnażanie powinno odbywać się w temperaturze 20oC, przy dużej wilgotności i nasłonecznieniu.
Podsumowując
Papuzik trójbarwny nie jest narażony na wyginięcie. W Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych ma status najmniejszej troski. Ptakom tym trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń do życia. Jednak w małych klatkach papuziki trójbarwne stają się nerwowe. Liczebność populacji tego gatunku uważana jest za stabilną.