GeoZoo » Ptak » 10 Najpopularniejszych gatunków ptaków
10 Najpopularniejszych gatunków ptaków

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków cieszy się zainteresowaniem wśród hodowców. Duże zainteresowanie wzbudzają ptaki egzotyczne o pięknym upierzeniu i o różnych rozmiarach. Fachowa literatura pozwoli nam wybrać odpowiedni gatunek ptasiego towarzysza.

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków często gości w polskich domach. Zwierzęta te cieszą się dużym zainteresowaniem. Niektórzy trzymają w domu psa i kota oraz ulubiony gatunek ptaka. Dzieci na domowego pupila wybierają często, papugę, kanarka czy mewkę. Nie brakuje w hodowlach pięknych ptaków ozdobnych, które melodyjnie śpiewają lub naśladują ludzką mowę.

Najpopularniejsze ptaki w polskich domach

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków coraz częściej towarzyszy w codziennym życiu człowieka i stają się członkami rodziny. Niejednokrotnie decydują się na nie rodziny z dziećmi, zwłaszcza pasjonaci ptaków. Przed zakupem skrzydlaków trzeba znać ich wymagania i spełnić naturalne ich potrzeby. Do 10 najbardziej popularnych ptaków należą:

1. Kanarek

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków

Kanarek, który jest malutkim ptaszkiem z rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających. Pochodzą one z Wysp Kanaryjskich. Kanarki znane są na całym świecie i często goszczą w polskich domach. Kanarki śpiewające wyróżniają się zdolnością do naśladowania dźwięków i dużą zmiennością głosu. Charakteryzują się przyjemnym i delikatnym śpiewem, który oceniany jest na specjalistycznych wystawach. Kanarki hodowlane posiadają różnorodne ubarwienie. W przypadku kanarków kolorowych liczy się głównie wygląd piór. Śpiewają one głośno i mniej melodyjnie niż kanarki śpiewające.

Przeczytaj o: Kanarki, Śpiew kanarków.

2. Papużki faliste

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków

Papużki faliste, które są gatunkiem małego ptaka z rzędu papugowatych i z podrodziny dam w rodzinie papug wschodnich. Ojczyzną tego egzotycznego ptaka jest Australia. Papużki faliste są najliczniej hodowanym gatunkiem ptaka na świecie. W Polsce też znalazły wielu zwolenników. Nadają się dla początkujących hodowców. Ptaki te są żywotne i posiadają duży temperament. Są to papugi stadne, dlatego dobrze jest trzymać parkę. Trzymane pojedynczo z łatwością naśladują mowę ludzką i dźwięki otoczenia.

Przeczytaj o: Papużka falista.

3. Papużki nierozłączki

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków

Papużki nierozłączki to nieduże ptaki z rodziny papug wschodnich i podrodziny dam. Pochodzą z Afryki i Madagaskaru. Wszystkie dziewięć gatunków tworzy związki monogamiczne. Samica i samiec zawsze przebywają razem, ponieważ łączy ich nierozerwalna więź. Są ptakami egzotycznymi o pięknym ubarwieniu. Papużki nierozłączki są bardzo towarzyskie. Wydają piskliwe i głośne dźwięki. Są ptakami wesołymi i aktywnymi. Papużki nierozłączki do bardzo inteligentne papugi, które chętnie powtarzają proste sztuczki.

Przeczytaj o: Papużki nierozłączki.

4. Nimfa

10 Najpopularniejszych gatunków ptaków

Nimfa, która jest średniej wielkości ptakiem z rzędu papugowych. Obok papużek falistych jest najczęściej hodowaną papugą. Ojczyzną nimfy jest Australia. Odporne są na duże wahania temperatur, nawet powyżej 40oC. Nimfy najczęściej komunikują się pomiędzy sobą podczas budowania gniazda. Śpiewające samce nie są rzadkością. Swoje niezadowolenie wyrażają skrzeczącym głosem. Samotną nimfę bez trudu można oswoić i nauczyć powtarzania paru wyrazów i gwizdaniu kilku melodii. Długość ich życia waha się w granicach 12-20 lat w przypadku, gdy są zdrowe i zadbane.

Przeczytaj o: Nimfy.

5. Zeberka zwyczajna

Zeberka zwyczajna

Zeberka zwyczajna, która jest małym ptaszkiem z rzędu wróblowych i podrzędu śpiewających. Należy ona do rodziny astryldowatych. W środowisku naturalnym występuje w Australii i we Wschodniej Indonezji. Zeberka jest kolorowym i pełnym energii ptaszkiem. Oswojona nie boi się swojego opiekuna. Ptaki te potrafią melodyjnie śpiewać. Niektóre osobniki naśladują śpiew innych ptaków. Zeberka zwyczajna należy ona do najczęściej kupowanych ptaków z rodziny astryldowatych.

Przeczytaj o: Zeberka.

6. Mewki japońskie

Mewki japońskie

Mewki japońskie, które są małymi ptaszkami. Należy do rodziny astryldowatych, liczącej około 140 gatunków. Rząd wróblowatych jest najbogatszy w rodziny, rodzaje i gatunki. Ojczyzną mewek są Chiny. Jest to jeden z najstarszych gatunków rodziny astryldowatych. Mewki japońskie są ptakami śpiewającymi. Nie dorównują wokalnie kanarkom, gdyż ich śpiew jest mniej melodyjny i bardziej cichy. Mewki japońskie doskonale nadają się do domowych hodowli. Jest to bardzo towarzyski i łagodny ptak. Gatunek ten jest popularny nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.

Przeczytaj o: Mewki japońskie.

7. Ara

Ara

Ara, która jest dużą papugą egzotyczną znaną na całej kuli ziemskiej. Jest to ptak z rodziny papugowatych i podrodziny papug neotropikalnych. W naturze zamieszkuje tereny tropikalne Ameryki Południowej. Niektóre można spotkać w Ameryce Środkowej i w Meksyku. Wyróżnia się ona dużym hakowym dziobem i dużym ogonem. Ara to bardzo inteligentny ptak, który jest marzeniem wielu ludzi.  Potrafi naśladować ludzką mowę i różne dźwięki z otoczenia. Jest niezwykłym ptakiem o pięknym upierzeniu. Ary w niewoli żyją około 60 lat, a niektóre osobniki dożywają nawet 80 lat.

Przeczytaj o: Ara.

8. Gwarek

Gwarek

Gwarek, który obejmuje gatunki i podgatunki, małych, średnich oraz dużych ptaków egzotycznych. Należy on do rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających. Pochodzi z Azji Południowej, zamieszkuje tereny tropikalne i subtropikalne. Ptaki te są bardzo inteligentne i doskonale naśladują dźwięki z otoczenia i ludzką mowę. Uczą się szybko i wyraźnie wymawiają wyuczone słowa. W naturze prowadzą nadrzewny styl życia. Ptaki te są wytrzymałe i bardzo silne. W domowych warunkach najczęściej hodowane są gwarki średnie i duże.

Przeczytaj o: Gwarek.

9. Żako

Żako

Żako, która jest średniej wielkości ptakiem z rzędu papugowych i rodziny papugowatych. Papugi te występują w Afryce oraz zamieszkują Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą. W upierzeniu przeważa kolor szary, dlatego często nazywana jest papugą popielatą bądź szarą. Uważana jest za najbardziej inteligentną papugę ze względu na niesamowitą zdolność naśladowania ludzkiej mowy. Ptak ten hodowany jest w domu w obszernej klatce lub dużej witrynie pokojowej. W wolierze ogrodowej powinna przebywać tylko jedna para w okresie wiosenno-letnim. Jest to papuga długowieczna. Może żyć około 45 lat. Jest gatunkiem zagrożonym.

10. Kakadu

Kakadu

Kakadu, która jest egzotycznym ptakiemo upierzeniu białym, szarym, różowym i czarnym. Należy ona do rzędu papugowych i rodziny kakaduowatych. Przeważają gatunki średniej wielkości o białym upierzeniu. W hodowli rzadziej spotykana jest czarna kakadu. W naturze obejmuje gatunki papug, które występują w Australii, Melanezji, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei z okolicznymi wyspami. Ptaki te tworzą często związki monogamiczne. Kakadu to hałaśliwy ptak, który wydaje syczące dźwięki, gdy czuje się zagrożony.

Przeczytaj o: Kakadu.


Podsumowując 10 najpopularniejszych gatunków ptaków polecanych jest szczególne miłośnikom tych zwierząt. Niezwykłe umiejętności ptasich towarzyszy i ich barwne gatunki wzbudzają ludzką ciekawość. Należy pamiętać, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia ptaków. Jednak przed zakupem egzotycznego ptaka warto mieć podstawową wiedzę na temat nabywanego gatunku. Należy pamiętać, że moda na ptaki nie jest najlepszym doradcą przy ich wyborze.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top