
BURUNDUK SYBERYJSKI
21/10/2020Burunduk syberyjski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni i rodzina: wiewiórkowatych. Jest to małe i sprytne zwierzątko, które można spotkać w nielicznych parkach na terenie Europy.
Burunduk syberyjski potrafi dostosować się do każdych warunków. Dojrzałość płciową osiąga w siódmym miesiącu życia, ale ich rozmnażaniem najlepiej zająć się po 10 miesiącu życia. Okres godowy u tych gryzoni przypada na wiosnę i lato. Ciąża samicy trwa około 30 dni. Burunduk w niewoli może żyć około 7 lat, a nawet dłużej.
Zasięg występowania
Burunduk syberyjski występuje na zachodzie Ameryki Północnej i w północnej Azji. Zamieszkuje tam rozległe tereny od centralnej Rosji do Chin i Korei. Żyje również na Hokkaido w Japonii. Poza tym można je spotkać w niektórych parkach Europy. Gryzonie te w naturze żyją w koloniach i dobrze poruszają się po drzewach. W wykopanych norach wychowują młode i gromadzą pokarm.
Burunduk syberyjski hibernuje.
Zapada w sen zimowy, który jest różnej długości. Jego sen zimowy zależny jest od wielu czynników, np. ilości dostępnego pokarmu, temperatury otoczenia czy wielkości populacji w kolonii. Zwierzątka te są bardzo czujne. Ostrzegają się wzajemnie przed nadchodzącym niebezpieczeństwem ze strony drapieżnika. Sygnałem ostrzegawczym burunduka syberyjskiego jest dźwięk przypominający ćwierkanie ptaków.

Charakterystyka
Burunduk syberyjski w środowisku naturalnym żyje od 4 do 6 lat. Natomiast w niewoli długość jego życia wynosi około 7 lat, a nawet może dożyć do 10 lat. Jest on aktywnym zwierzątkiem w ciągu dnia, które stale poszukuje pożywienia. Pokarmem wypycha torby policzkowe i spożywa go przeważnie w swojej norze.
Dla populacji tego gatunku nie ma zagrożeń.
Długość ciała burunduka syberyjskiego wynosi około 25 cm, a długość jego puszystego ogona może osiągnąć aż 18 cm. Gryzoń ten waży od 120 do 150 g. Porusza się bardzo szybko i zwinnie. Gatunek ten odznacza się dużym temperamentem. Młode osobniki w domowej hodowli nie są łatwe do oswojenia. Zależy to od usposobienia osobnika oraz zaangażowania i cierpliwości jego opiekuna.
Burunduk syberyjski ma niedużą głowę z małymi i zaokrąglonymi uszami. Jego przednie łapki są chwytne i bardzo sprawne. Posiada on brunatno – szare futerko, które po stronie brzusznej jest jasnożółte, a niekiedy białe. Na jego głowie, grzbiecie i po bokach widocznych jest pięć podłużnych i ciemnych pasów. Wyhodowano już odmianę cynamonową i białą z czerwonymi lub ciemnymi oczami.
Burunduk syberyjski jest delikatnych i sympatycznym gryzoniem.
Do oswojenia nadają się młode osobniki, ponieważ próba oswojenia dorosłych gryzoni może zakończyć się pogryzieniem. Przed nabyciem tego zwierzątka najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Burunduk syberyjski polecany jest miłośnikom zwierząt, a szczególnie gryzoni.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej