GeoZoo » Gryzoń » BURUNDUK SYBERYJSKI
Burunduk syberyjski

BURUNDUK SYBERYJSKI

Burunduk syberyjski to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni i rodzina: wiewiórkowatych. Jest to małe i sprytne zwierzątko, które można spotkać w nielicznych parkach na terenie Europy. 

Burunduk syberyjski potrafi dostosować się do każdych warunków. Dojrzałość płciową osiąga w siódmym miesiącu życia, ale ich rozmnażaniem najlepiej zająć się po 10 miesiącu życia. Okres godowy u tych gryzoni przypada na wiosnę i lato.  Ciąża samicy trwa około 30 dni. Burunduk w niewoli może żyć około 7 lat, a nawet dłużej.

Zasięg występowania

Burunduk syberyjski występuje na zachodzie Ameryki Północnej i w północnej Azji. Zamieszkuje tam rozległe tereny od centralnej Rosji do Chin i Korei. Żyje również na Hokkaido w Japonii. Poza tym można je spotkać w niektórych parkach Europy. Gryzonie te w naturze żyją w koloniach i dobrze poruszają się po drzewach. W wykopanych norach wychowują młode i gromadzą pokarm.

Burunduk syberyjski hibernuje.

Zapada w sen zimowy, który jest różnej długości. Jego sen zimowy zależny jest od wielu czynników, np. ilości dostępnego pokarmu, temperatury otoczenia czy wielkości populacji w kolonii. Zwierzątka te są bardzo czujne. Ostrzegają się wzajemnie przed nadchodzącym niebezpieczeństwem ze strony drapieżnika. Sygnałem ostrzegawczym burunduka syberyjskiego jest dźwięk przypominający ćwierkanie ptaków.

Burunduk syberyjski

Charakterystyka

Burunduk syberyjski w środowisku naturalnym żyje od 4 do 6 lat. Natomiast w niewoli długość jego życia wynosi około 7 lat, a nawet może dożyć do 10 lat. Jest on aktywnym zwierzątkiem w ciągu dnia, które stale poszukuje pożywienia. Pokarmem wypycha torby policzkowe i spożywa go przeważnie w swojej norze.

Dla populacji tego gatunku nie ma zagrożeń.

Długość  ciała burunduka syberyjskiego wynosi około 25 cm, a długość jego puszystego ogona może osiągnąć aż 18 cm. Gryzoń ten waży od 120 do 150 g. Porusza się bardzo szybko i zwinnie. Gatunek ten odznacza się dużym temperamentem. Młode osobniki w domowej hodowli nie są łatwe do oswojenia. Zależy to od usposobienia osobnika oraz zaangażowania i cierpliwości jego opiekuna.

Burunduk syberyjski ma niedużą głowę z małymi i zaokrąglonymi uszami. Jego przednie łapki są chwytne i bardzo sprawne. Posiada on brunatno – szare futerko, które po stronie brzusznej jest jasnożółte, a niekiedy białe. Na jego głowie, grzbiecie i po bokach widocznych jest pięć podłużnych i ciemnych pasów. Wyhodowano już odmianę cynamonową i białą z czerwonymi lub ciemnymi oczami.

Burunduk syberyjski jest delikatnych i sympatycznym gryzoniem.

Do oswojenia nadają się młode osobniki, ponieważ próba oswojenia dorosłych gryzoni może zakończyć się pogryzieniem. Przed nabyciem tego zwierzątka najlepiej zapoznać się z fachową literaturą. Burunduk syberyjski polecany jest miłośnikom zwierząt, a szczególnie gryzoni.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]