GeoZoo » Zoologia » Kojce dla psa
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla czworonoga musi być dostosowany do wielkości psa. Należy zagwarantować odpowiednie warunki, aby nie został zakłócony dobrostan zwierzęcia.

Kojce dla psa zostały uregulowane w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt. Nie wolno jest utrzymywać psów w niewłaściwych warunkach do życia w stanie rażącego zaniedbania. W pomieszczeniu lub klatce zwierzę musi mieć możliwość zachowana naturalnej pozycji. Transport zwierząt w klatkach nie powinien powodować cierpienia ani lęku czy stresu.

Wielkość kojca dla psa

Kojce dla psa nie powinny zakłócać jego naturalnego zachowania, ani nie narażać stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Trzymanie zwierzęcia w klatce kennelowej w domu czy w kojcu ogrodowym nie może odbywać się ze szkodą dla niego.

Zwierzę powinno mieć miejsce do swobodnego odpoczynku, jedzenia, picia i spania.

Kojce dla psa powinny być dostosowane do rozmiarów czworonoga. W sprzedaży nie brakuje różnej wielkości klatek. Można również samodzielnie zbudować pokaźny kojec dla naszego pupila w ogrodzie lub zlecić jego wykonanie. Na dworze kojec dla psa ma przeważnie metalową konstrukcję. W domu może być materiałowy.

Kojce dla psa ogrodowe powinny mieć wstawioną dobrze ocieploną budę, aby pies mógł się schronić przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Powinno być tam miejsce na załatwianie psich potrzeb. Najlepiej jak będzie zadaszony w całości i dopasowany do wysokości psa w kłębie.

Powierzchnia kojca winna wynosić:

  • od 9 m2 dla psa do 50 cm,
  • od 12 m2 dla psa 51-65 cm,
  • od 15 m2 dla psa > 66 cm.

Na każdego dodatkowego psa trzymanego w kojcu powinny przypadać kolejne 4 m2. W przypadku trzymania dwóch psów w klatce, gdzie na jednego czworonoga przypada 12 m2, to powierzchnia takiego kojca powinna wynieść 16 m2. Psy trzymane w kojcach powinny być również wyprowadzane na spacer w szelkach lub obroży i na smyczy.

Kojce dla psa

Klatka kennelowa

Kojce dla psa to wszelkiego rodzaju klatki w zależności od psiej rasy. Mogą być małe, średnie czy duże. Klatka kennelowa przeznaczona jest do wykorzystania w domu. Można ją przenosić czy przewozić w niej czworonoga, ponieważ nie jest to stacjonarny kojec ogrodowy. Wykonana jest przeważnie z metalu, z plastiku lub materiału.

Wadą klatki materiałowej jest to, że może ulec szybkiemu zniszczeniu, zwłaszcza gdy będziemy w niej przetrzymywać szczeniaka. W pomieszczeniu tym pies powinien mieć możliwość swobodnego obracania się. Klatka powinna być dostosowana do wielkości psa. Szczenię powinno mieć mniejsze pomieszczenie.

Kojce dla psa zewnętrzne czy domowe należy odpowiednio wyposażyć w legowisko i stały dostęp do świeżej i czystej wody. W klatce kennelowej warto jest również umieścić ulubione zabawki naszego pupila. Klatka powinna być ustawiona w bezpiecznym miejscu i wykorzystywana w razie potrzeby.

Pies nie powinien przebywać w niej przez całą dobę. Najczęściej takie pomieszczenie wykorzystywane jest pod nieobecność domowników i w czasie wychowywania szczeniaka. Wówczas pies nie zniszczy mieszkania i nie jest narażony na niebezpieczeństwo.

Klatka kennelowa przydatna jest również podczas podróży.

Większość opiekunów nie jest zwolennikami klatek kenellowych w mieszkaniu. Nie każda psia rasa nadaje się do trzymania w tego typu pomieszczeniach. Może być to dla czworonoga bardzo stresujące, co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie klatki. Nie wolno zakłócać behawioru zwierząt.  

Kojce dla psa muszą przede wszystkim zapewnić zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Ogrodowy kojec nadaje się najlepiej dla psów stróżujących. Stworzenia wymagają humanitarnego traktowania. Każde zwierzę jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania bólu i cierpienia. Psy należy godnie traktować, zgodnie z obowiązującym prawem i własnym sumieniem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top