GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie kapucynki
Żywienie i zdrowie kapucynki

Żywienie i zdrowie kapucynki

Żywienie i zdrowie kapucynki dotyczy głównie małpy hodowlanej i utrzymywanej w domowych warunkach. Małpy żyjące na wolności raczej same muszą zadbać o swoje pożywienie. Osieroconymi młodymi kapucynkami zajmuje się stado małp, to w którym żyła ich matka.

Żywienie i zdrowie kapucynki w niewoli zależy od jej opiekuna. Populacja tych małp w środowisku naturalnym żyje w lasach Ameryki Południowej. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych. Niektóre gatunki kapucynki można hodować i utrzymywać w warunkach domowych. W Polsce trzeba mieć zezwolenie trzymając w domu małpkę, jako domowego pupila.

Catering kapucynki

Żywienie i zdrowie kapucynki wpływa na jej rozwój, zachowanie i rozmnażanie. Gatunki dzikie żyjące na wolności muszą same zadbać o swoje pożywienie. Niektóre gatunki kapucynki można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, a także w Polsce. Kapucynka jest zwierzęciem wszystkożernym. Preferuje owoce, owady i orzechy.

W środowisku naturalnym kapucynka żywi się najczęściej:

  • owocami,
  • pędami roślin,
  • pąkami,
  • kwiatami,
  • owadami,
  • pająkami,
  • ptasimi jajami,
  • pisklętami.

Oswojonym małpom można podawać różne owoce, warzywa, owady, pająki, a nawet kawałeczki mięsa drobiowego. Najczęściej uwielbiają orzechy, jabłka, banany, pomarańcze, a także kurze jaja czy ziemniaki. Należy pamiętać o regularnym podawaniu witaminy D i wapnia.

Można też dietę uzupełniać jogurtem oraz gotowanym makaronem i ryżem. Jedzenie powinno być świeże i mało przetworzone. Kapucynce należy podawać pokarm 2-3 razy dziennie. Poza tym musi mieć ona ciągły dostęp do świeżej i czystej wody, którą można osłodzić miodem lub sokiem z owoców.

Wskazane jest także dokarmianie małpy świerszczami lub larwami mączniaka. W sklepach wędkarskich i zoologicznych dostępne są gotowe produkty zawierające owady. Poza pełnowartościowym pokarmem małpy powinny mieć dziennie dostarczoną, odpowiednią dawkę światła słonecznego.

Kapucynka ręcznie wykarmiona

Kapucynka jest bardzo żywotnym, ciekawskim i towarzyskim stworzeniem. Musi przebywać w ciągłym ruchu. Kapucynki ręcznie wykarmione znacznie różnią się od małp tylko oswojonych. Małpie noworodki należy otoczyć troskliwą opieką. Powinny być karmione w dzień i w nocy co godzinę mlekiem z butelki.

Kapucynce trzeba poświęcać dużo czasu i czułości. W takim domu czuje się członkiem rodziny. Początkowo młody osobnik bawi się często zabawkami. Kapucynka uwielbia wszelkiego rodzaju grzechotki. Lubią również słuchać muzyki i oglądać telewizję. Opiekun jest wówczas małpim przewodnikiem i nauczycielem.

Żywienie i zdrowie kapucynki w niewoli wymaga od opiekuna pewnego zasobu wiedzy, cierpliwości i zaangażowania. Kapucynce utrzymywanej w domu należy poświęcać dużo czasu, ponieważ są to zwierzęta stadne.

Nie lubią zostawać same w mieszkaniu, nawet ze swoimi ulubionymi zabawkami.

Żywienie i zdrowie kapucynki

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie kapucynki przekłada się na jej dobrostan. Nie tylko trzeba zadbać o prawidłową dietę, ale także o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Z tego względu w wyprawce dla małpy powinny znaleźć się szelki i smycz, a także wiele różnych ciekawych i edukacyjnych zabawek.

Pomimo troskliwej opieki małpy mogą również zachorować, tak jak inne zwierzęta czy człowiek. W takim przypadku trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami wizyty u specjalisty. Nie wszyscy lekarze weterynarii znają się na leczeniu zwierząt egzotycznych, które coraz częściej hodowane są w Polsce.

Żywienie i zdrowie kapucynki wpływa na jej funkcjonowanie w naturze i niewoli. Małpy nie wolno trzymać w zimnym pomieszczeniu ani w przeciągu. Latem zwierzątko to może przebywać w zewnętrznej wolierze. Jeżeli nie ma do towarzystwa drugiego osobnika, należy poświęcać jej dużo czasu, żeby nie miała problemów behawioralnych.

Niektóre choroby ludzkie mogą być dla kapucynki niebezpieczne. W razie przeziębienia, anginy czy grypy należy ograniczyć czułości z naszym pupilem. Trzeba wytłumaczyć podopiecznemu chwilową niedyspozycję. Kapucynka jest mądra i spostrzegawcza, zrozumie co do niej mówimy. Poza tym małpy potrafią naśladować zachowanie człowieka.

Życie kapucynek w ZOO

Żywienie i zdrowie kapucynki w Ogrodach Zoologicznych wpływa na jej długość życia. W swojej diecie powinna mieć zapewniony pokarm roślinny i zwierzęcy. Kapucynki w ZOO powinny być karmione co najmniej dwa razy dziennie. W żadnym ogrodzie zoologicznym nie powinno brakować kapucynek.

Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego rozwoju i rozrodu kapucynek. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często posiadają wykształcenie wyższe na kierunku weterynaryjnym oraz specjalizują się w leczeniu i pomaganiu zwierzętom egzotycznym.

W ogrodach zoologicznych o określonych porach podawany jest kapucynkom posiłek. Posiadają tam również nieograniczony dostęp do wody. Poza tym mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Pracownicy ZOO karmią małpy i opiekują się nimi. Kapucynki również same mogą zdobywać pożywienie.

Żywienie i zdrowie kapucynki wpływa na jej samopoczucie, kondycję i długość życia. W skutek niepożądanej działalności człowieka tracone są w przyrodzie gatunki tych małp. Dochodzi do masowego wycinania lasów i odławiania kapucynek z ich naturalnego środowiska w celach handlowych. Populacja kapucynek zagrożona jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top