GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie kapucynki
Żywienie i zdrowie kapucynki

Żywienie i zdrowie kapucynki

Żywienie i zdrowie kapucynki dotyczy głównie małpy hodowlanej i utrzymywanej w domowych warunkach. Małpy żyjące na wolności raczej same muszą zadbać o swoje pożywienie. Osieroconymi młodymi kapucynkami zajmuje się stado małp, to w którym żyła ich matka.

Żywienie i zdrowie kapucynki w niewoli zależy od jej opiekuna. Populacja tych małp w środowisku naturalnym żyje w lasach Ameryki Południowej. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych. Niektóre gatunki kapucynki można hodować i utrzymywać w warunkach domowych. W Polsce trzeba mieć zezwolenie trzymając w domu małpkę, jako domowego pupila.

Catering kapucynki

Żywienie i zdrowie kapucynki wpływa na jej rozwój, zachowanie i rozmnażanie. Gatunki dzikie żyjące na wolności muszą same zadbać o swoje pożywienie. Niektóre gatunki kapucynki można podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, a także w Polsce. Kapucynka jest zwierzęciem wszystkożernym. Preferuje owoce, owady i orzechy.

W środowisku naturalnym kapucynka żywi się najczęściej:

  • owocami,
  • pędami roślin,
  • pąkami,
  • kwiatami,
  • owadami,
  • pająkami,
  • ptasimi jajami,
  • pisklętami.

Oswojonym małpom można podawać różne owoce, warzywa, owady, pająki, a nawet kawałeczki mięsa drobiowego. Najczęściej uwielbiają orzechy, jabłka, banany, pomarańcze, a także kurze jaja czy ziemniaki. Należy pamiętać o regularnym podawaniu witaminy D i wapnia.

Można też dietę uzupełniać jogurtem oraz gotowanym makaronem i ryżem. Jedzenie powinno być świeże i mało przetworzone. Kapucynce należy podawać pokarm 2-3 razy dziennie. Poza tym musi mieć ona ciągły dostęp do świeżej i czystej wody, którą można osłodzić miodem lub sokiem z owoców.

Wskazane jest także dokarmianie małpy świerszczami lub larwami mączniaka. W sklepach wędkarskich i zoologicznych dostępne są gotowe produkty zawierające owady. Poza pełnowartościowym pokarmem małpy powinny mieć dziennie dostarczoną, odpowiednią dawkę światła słonecznego.

Kapucynka ręcznie wykarmiona

Kapucynka jest bardzo żywotnym, ciekawskim i towarzyskim stworzeniem. Musi przebywać w ciągłym ruchu. Kapucynki ręcznie wykarmione znacznie różnią się od małp tylko oswojonych. Małpie noworodki należy otoczyć troskliwą opieką. Powinny być karmione w dzień i w nocy co godzinę mlekiem z butelki.

Kapucynce trzeba poświęcać dużo czasu i czułości. W takim domu czuje się członkiem rodziny. Początkowo młody osobnik bawi się często zabawkami. Kapucynka uwielbia wszelkiego rodzaju grzechotki. Lubią również słuchać muzyki i oglądać telewizję. Opiekun jest wówczas małpim przewodnikiem i nauczycielem.

Żywienie i zdrowie kapucynki w niewoli wymaga od opiekuna pewnego zasobu wiedzy, cierpliwości i zaangażowania. Kapucynce utrzymywanej w domu należy poświęcać dużo czasu, ponieważ są to zwierzęta stadne.

Nie lubią zostawać same w mieszkaniu, nawet ze swoimi ulubionymi zabawkami.

Żywienie i zdrowie kapucynki

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie kapucynki przekłada się na jej dobrostan. Nie tylko trzeba zadbać o prawidłową dietę, ale także o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Z tego względu w wyprawce dla małpy powinny znaleźć się szelki i smycz, a także wiele różnych ciekawych i edukacyjnych zabawek.

Pomimo troskliwej opieki małpy mogą również zachorować, tak jak inne zwierzęta czy człowiek. W takim przypadku trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami wizyty u specjalisty. Nie wszyscy lekarze weterynarii znają się na leczeniu zwierząt egzotycznych, które coraz częściej hodowane są w Polsce.

Żywienie i zdrowie kapucynki wpływa na jej funkcjonowanie w naturze i niewoli. Małpy nie wolno trzymać w zimnym pomieszczeniu ani w przeciągu. Latem zwierzątko to może przebywać w zewnętrznej wolierze. Jeżeli nie ma do towarzystwa drugiego osobnika, należy poświęcać jej dużo czasu, żeby nie miała problemów behawioralnych.

Niektóre choroby ludzkie mogą być dla kapucynki niebezpieczne. W razie przeziębienia, anginy czy grypy należy ograniczyć czułości z naszym pupilem. Trzeba wytłumaczyć podopiecznemu chwilową niedyspozycję. Kapucynka jest mądra i spostrzegawcza, zrozumie co do niej mówimy. Poza tym małpy potrafią naśladować zachowanie człowieka.

Życie kapucynek w ZOO

Żywienie i zdrowie kapucynki w Ogrodach Zoologicznych wpływa na jej długość życia. W swojej diecie powinna mieć zapewniony pokarm roślinny i zwierzęcy. Kapucynki w ZOO powinny być karmione co najmniej dwa razy dziennie. W żadnym ogrodzie zoologicznym nie powinno brakować kapucynek.

Podawanie posiłku w odpowiedniej formie i o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego rozwoju i rozrodu kapucynek. Pracownicy ogrodów zoologicznych są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni. Często posiadają wykształcenie wyższe na kierunku weterynaryjnym oraz specjalizują się w leczeniu i pomaganiu zwierzętom egzotycznym.

W ogrodach zoologicznych o określonych porach podawany jest kapucynkom posiłek. Posiadają tam również nieograniczony dostęp do wody. Poza tym mają zapewnioną opiekę medyczną i odpowiednie warunki bytowania. Pracownicy ZOO karmią małpy i opiekują się nimi. Kapucynki również same mogą zdobywać pożywienie.

Żywienie i zdrowie kapucynki wpływa na jej samopoczucie, kondycję i długość życia. W skutek niepożądanej działalności człowieka tracone są w przyrodzie gatunki tych małp. Dochodzi do masowego wycinania lasów i odławiania kapucynek z ich naturalnego środowiska w celach handlowych. Populacja kapucynek zagrożona jest wyginięciem.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...