GeoZoo » Kot » Zaraza kotów
Zaraza kotów

Zaraza kotów

Zaraza kotów to panleukopenia, która dawniej mylnie nazywana była również tyfusem kocim. Trzeba dbać o zdrowie kociego przyjaciela. Wczesne wykrycie choroby i w porę przeprowadzona kuracja zwiększy szansę na wyleczenie zwierzęcia. Odbiegające od normy zachowanie i wygląd kota wskazują na potrzebę wizyty w lecznicy dla zwierząt.

Zaraza kotów jest to zakaźne zapalenie jelita u kota. Najbardziej podatne na panleukopenię są kocięta, u których występuje duża śmiertelność. Należy pamiętać, że dorosłe osobniki po wyleczeniu są bardzo podatne na infekcję. Kiedyś była rozpowszechnioną chorobę, natomiast obecnie dzięki regularnym szczepieniom jest pod kontrolą. Problem ten może dotyczyć szczególnie kotów dzikich.

Profilaktyka

Zaraza kotów, ani inne schorzenia nie powinny być lekceważone. Zdrowie kota i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego opiekuna. Podstawową opiekę zapewnia zwierzęciu jego właściciel, natomiast bardziej specjalistyczną lekarz weterynarii. Profilaktyka polega na zaszczepieniu kociego przyjaciela.

Dostępnych jest pokaźny wybór szczepionek. Jedna szczepionka działać może nawet przeciwko kilku chorobom. Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowaniu programów szczepień. Przeciwko chorobom zakaźnym należy szczepić kocięta w wieku 8 – 9 tygodni, a następne szczepienia powtarza się raz w roku.

Objawy chorobowe panleukopenii

Zaraza kotów wywoływana jest przez parvovirus, który należy do tej samej grupy, co wirusy wywołujące  parwowirozę u psów. Pewne jest jednak, że ani koty nie mogą zarazić się od psów, ani psy od kotów pomimo, że szczepionka przeznaczona dla kotów chroni przed parwowirozą psich towarzyszy.

Do objawów chorobowych panleukopenii należą:

  • silne wymioty,
  • bolesne i silne biegunki,
  • utrata apetytu,
  • ogólne osłabienie i odwodnienie organizmu,
  • wzmożone pragnienie,
  • wysoka gorączka, która sięga ponad 41o,
  • zgasłe oczy i utrata masy ciała.

Zaraza kotów ma dramatyczny przebieg. Od chwili zarażenia do wystąpienia u kota pierwszych objawów chorobowych mija 4-12 dni. Chore stworzenie powinno być jak najszybciej zbadane przez lekarza weterynarii, który oprze swoją diagnozę przede wszystkim na badaniu krwi. Choroba powoduje duży spadek białych krwinek.  

Leczenie chorego kota

Zaraza kotów jest groźną chorobą dla zdrowia i życia tych zwierząt. Śmiertelność w tej chorobie przekracza 80%. Leczenie nie daje gwarancji przeżycia kota, ale zwiększa jego szansę. W pierwszej kolejności należy uregulować gospodarkę wodną kociego organizmu poprzez podanie roztworu fizjologicznego. Panleukopenia nie jest groźną chorobą dla ludzi.

Po zdiagnozowaniu choroby, lekarz weterynarii przepisze kociemu pacjentowi odpowiednie antybiotyki. Jednak nie niszczą one samych wirusów. Mogą jednak eliminować wtórne zakażenia bakteryjne, co poprawia szansę wyleczenia kota. Kocie wirusy są bardzo wytrzymałe i trudne do zniszczenia.

W miejscu, gdzie przebywało chore zwierzę, wirusy mogą być gotowe do infekowania przez tygodnie, a nawet miesiące. Z tego względu należy odkazić miejsca, gdzie przebywał chory kot. Zaraza kotów nawiedza głównie koty młode. Kocięta do 12 tygodnia życia są w dużym stopniu chronione przez ciała odpornościowe otrzymywane wraz z mlekiem matki.

Zaraza kotów wcześnie wykryta może uratować zwierzęciu życie. Koci opiekun powinien zaopatrzyć się w odpowiednie poradniki w zakresie stylu życia i zdrowia kota. Należy właściwie zrozumieć kocią naturę i sprostać potrzebom podopiecznego. Warto przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety i pielęgnacji kota w celu uniknięcia wielu chorób.

Scroll to Top