GeoZoo » Zoologia » Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi
Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi pochodzą z rzędu nagoskrzelnych, należących do podgromady tyłoskrzelnych. Ślimaki są jedną z najbardziej zróżnicowanych i najliczniejszych z gromad mięczaków. Zwierzęta te są rozdzielnie płciowe albo rozmnażają się przez obojnactwo.

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi straciły swoją skorupę. W miejscu muszli mają inne wykształcone mechanizmy obronne. Większość z nich wyposażona jest w jadowite przydatki w celu odstraszania drapieżników. Ślimaki obejmują 105 tysięcy gatunków, w tym do bezmuszlowych zaliczono ponad 3 tysiące poznanych gatunków.

Gatunki najbardziej kolorowych ślimaków

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi są hermafrodytami. Oznacza to, że posiadają narządy rozrodcze obu płci. Jednak samodzielnie mogą zapłodnić się sporadycznie. Ich kolorystyka i barwa przypominają rośliny wśród których żyją. Jest to dla nich wspaniały kamuflaż przed potencjalnymi wrogami.

Jaskrawe kolory i śluz ze skóry również stanowią ochronę przed drapieżnikami. Jeżeli ślimak zostanie dotknięty lub podrażniony przez napastnika, to automatycznie wydziela śluz. Jest on bezbarwną, lepką i ciągliwą substancją. Większość tych zwierząt jest mięsożerna.

W zależności od gatunku ślimaki bezmuszlowe odżywiają się: polipami, ukwiałami, gąbkami, mszywiołami, pąklami czy osłonkami. Stworzenia te posiadają tarkę, która służy do rozdrabniania pokarmu. Jest to fałd na gardzieli, którego pokrywają poprzeczne rzędy chitynowych zębów. Tarka poruszana jest przy udziale mięśni.

Wybrane gatunki najbardziej kolorowych ślimaków:

  • Hermissenda opalescens (Opalizujący ślimak morski)
  • Hermissenda crassicornis (Opalizujący ślimak nagoskrzelny, gruborogaty ślimak nagoskrzelny)
  • Nembrotha purpureolineata
  • Ceratosoma tenue
  • Ceratosoma trilobatum
  • Berghia coerulescens
  • Nembrotha Kubaryana (mroczna Nembrotha, zmienny neonowy ślimak)
  • Chromodoris bucheti

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi są pięknymi okazami morskimi. Tych cudownie ubarwionych mięczaków jest znacznie więcej. Zostały tylko podane przykładowe ich gatunki. Mogą one różnić się między sobą rozmiarami, kolorystyką, wzornictwem, a także stylem życia. Niektóre z nich są do siebie bardzo podobne, że trudno jest je odróżnić.

Hermissenda opalescens

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi - Hermissenda opalescens

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi to interesujące okazy świata podwodnego, które urzekają swoją piękną kolorystyką. Jednym z nich jest Hermissenda opalescens, znany jako opalizujący ślimak morski. Posiada on nadzwyczaj urokliwe neonowe barwy. W jego wyglądzie rzucają się najbardziej dwa intensywne kolory: pomarańczowy i niebieski.

Opalizujący ślimak morski wygląda jak przybysz z innej planety. Pochodzi z rodziny Facelinidae i rodzaju Hermissenda. Występuje od Północnej Kalifornii w Stanach Zjednoczonych po Punta Eugenia w Meksyku. Zajmuje rozmaite siedliska, takie jak strefy przybrzeżne, ujścia i zatoki rzek.

Gatunek ten został także zaobserwowany w Bahia de los Angeles w Zatoce Kalifornijskiej. Opalizujący ślimak morski osiąga długość 5 cm. Jego pożywieniem są ukwiały, hydroidy i ascidians. Niekiedy atakuje inne ślimaki z rzędu nagoskrzelnych, a także zjada mniejsze osobniki własnego gatunku.

Hermissenda crassicornis

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi - Hermissenda crassicornis

Gatunek Hermissenda crassicornis znany jest też pod nazwą gruborogaty ślimak nagoskrzelny lub opalizujący ślimak nagoskrzelny. Pochodzi on z rodzin Facelinidae i rodzaju Hermissenda, podobnie, jak Hermissenda opalescens, z którym jest często mylony. Gatunek ten posiada jaskrawe ubarwienie.

Występuje od wyspy Kodiak na Alasce po Północną Kalifornię w Stanach Zjednoczonych. Występuje w rozmaitych siedliskach, takich jak strefy przybrzeżne oraz ujścia i zatoki rzek. Opalizujący ślimak nagoskrzelny osiąga długość około 5 cm. Można go rozpoznać po pomarańczowym pasku wzdłuż głowy.

W jego jadłospisie znajdują się: osłonice, antozoany, hydroidy, skorupiaki, polipy meduz i martwe zwierzęta. Niekiedy atakuje inne ślimaki nagoskrzelne, a nawet spożywa mniejsze osobniki własnego gatunku. Gruborogaty ślimak nagoskrzelny przez ostatnie kilkadziesiąt lat traktowany był, jako jeden gatunek z opalizującym ślimakiem morskim. 

Nembrotha purpureolineata

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi - Nembrotha purpureolineata

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi są obustronnie symetryczne i większość gatunków jest jadowita. Bardzo interesującym okazem, który przyciąga ludzki wzrok jest Nembrotha purpureolineata z rodziny Policeridae i rodzaju Nembrota. Występuje w tropikalnym Indo-Zachodnim Pacyfiku.

Na jego kremowobiałym ciele widoczna jest pokaźna brązowa plama. Pokrywa ona większą część grzbietu. Wokół głowy i przedniej części płaszcza znajduje się brązowy pas. Po bokach najczęściej biegną brązowe paski. Maczugi zwane nosorożcami są pomarańczowe lub pomarańczowoczerwone.

Stopa jest fioletowa lub koloru liliowego. Długość tego gatunku mieści się w granicach 5-12 cm. Nembrotha purpureolineata może zostać pomylona z dwoma bardzo podobnymi do niej gatunkami z Nembrotha Chamberlaini  i Nembrotha aurea. Jednak ta ostatnia posiada pomarańczowe plamy, które nie występują u Nembrotha purpureolineata.

Ceratosoma tenue

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi - Ceratosoma tenue

Ślimak Ceratosoma tenue pochodzi z rodziny Chromodoridowatych i rodzaju Ceratosoma. Występuje w tropikalnych wodach Indo-Pacyfiku. Można go spotkać od wschodniego wybrzeża Afryki po Hawaje. Ciało jego ubarwione jest na jasno i osiąga długość do 12 cm. Maczugi i skrzela są chowane w osłonach wewnętrznych.  

Ceratosoma tenue to stworzenie aktywne przez cała dobę. Głównym pożywieniem tego ślimaka są gąbki z rodzaju Dysidea. Jego charakterystyczną cechą jest rodzaj „rogu”, który pokrywa skrzela. Pełni on rolę przynęty, która ma za zadanie odstraszać drapieżnika. Ceratosoma tenue łatwo można pomylić z  Ceratosoma trilobatum.

Ceratosoma trilobatum

Ceratosoma trilobatum

Ślimak Ceratosoma trilobatum jest dużym mięczakiem, pochodzącym z rodziny Chromodoridowatych i rodzaju Ceratosoma. Występuje w wodach Indo-Pacyfiku, od wybrzeża Afryki po Japonię. Gatunek ten obecny jest również w Morzu Czerwonym. Ciało ubarwione jest na jasno i może osiągnąć długość do 15 cm.

Nosorożce i skrzela chowane są w osłonach wewnętrznych, a ich podstawa posiada fioletową obwódkę.  Ślimak ten prowadzi dzienny styl życia, a jego pożywieniem są gąbki z rodzaju Dysidea. Ceratosoma trilobatum łatwo można pomylić z Ceratosoma tenue, ponieważ te dwa gatunki posiadają bardzo podobne ubarwienie i są tej samej wielkości.  

Berghia coerulescens

Berghia coerulescens
By Géry PARENT – Own work, cropped, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8647592

Ślimak Berghia coerulescens pochodzi z rodziny Aeolidiidae i rodzaju Berghia. Gatunek ten występuje we wschodnim Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Mięczak ten osiąga długość w granicach 4-7 cm. W jego ubarwieniu przeważa kolor biały lub jasnoniebieski.

Posiada przezroczyste u podstawy macki, które zakończone są białym, niebieskawym lub żółtym kolorem. Stopa, która pomaga w poruszaniu się ślimakowi jest w kształcie trójkąta. Pożywieniem tego zwierzęcia są ukwiały, których pod dostatkiem  jest w środowisku tych ślimaków.

Nembrotha Kubaryana

Nembrotha Kubaryana

Ślimak Nembrotha Kubaryana znany jest również pod nazwami: mroczna Nembrotha i zmienny neonowy ślimak. Zwierzęta te pochodzą z rodziny Nembrothinae i rodzaju Nembrotha.  Mięczaki te występują w tropikalnym zachodnim Indo-Pacyfiku. Gatunek ten może osiągnąć długość ponad 12 cm.

Jest to dość duży ślimak o ciemno ubarwionym ciele, wzdłuż którego biegną zielone paski lub zielone i wypukłe plamy. Maczugi mogą być zielona lub czerwone. Natomiast głowa i brzeg stopy jest koloru jaskrawo czerwono-pomarańczowego. Można pomylić ten gatunek z Nembrotha cristata. Ten drugi nie ma na stopie obwódki czerwono-pomarańczowej.  

Chromodoris bucheti

Chromodoris bucheti

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi pochodzą z różnych środowisk. Chromodoris bucheti  to małe i ślicznie ubarwione ślimaki, których długość mieści się w przedziale 3-5 cm. Pochodzą one z rodziny Chromodoridowatych i rodzaju Chromodoris. Występują na wschodnim wybrzeżu Afryki po Republikę Południowej Afryki.

Można również spotkać je w wodach Oceanu Indyjskiego od Malediwów po Indonezję. Ślimaki te bytują na rafach koralowych do głębokości 35 metrów. Górna część ciała posiada kolor niebieskobiały z przebiegającymi czarnymi liniami. Maczugi czyli nosorożce są żółte. Górna połowa skrzeli jest żółta, a dolna biała.

Podsumowując

Najbardziej kolorowe ślimaki na ziemi zachwycają swoim unikatowym wyglądem. Ślimaki morskie znacznie różnią się od lądowych. Wyróżniają się nie tylko nieziemskimi kolorami z malowniczymi wzorami, ale mają także niesamowite kształty. Barwy często są bardzo jaskrawe i neonowe. Ślimaki te są ulubieńcami artystów i fotografów.