GeoZoo » Ryba » Zwinnik Blehera
Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera

Zwinnik Blehera należy do rzędu kąsaczokształtnych i rodziny kąsaczowatych. Zamieszkuje wody Ameryki Południowej. Występuje w Brazylii i Kolumbii. Żyje w dorzeczach Rio Negro i rzeki Meta. Preferuje wody płynące, takie jak nieduże i płytkie rzeki oraz leśne strumienie. Zwinnik Blehera jest mieszkańcem „czarnych wód”.  

Zwinnik Blehera jest rybą kostnoszkieletową. Często w handlu mylony jest z dwoma innymi gatunkami, które są bardzo do tej ryby podobne. Jest to: czerwonogłówka i zwinnik czerwonousty. Widoczne jest jaśniejące ubarwienie zwinnika Blehera, gdy trzymany jest w złych warunkach. Nie sprzyja tej rybie stres czy brudna woda. Gatunek ten został odkryty przez niemieckiego badacza Heiko Blehera w 1965 roku.

Charakterystyka ogólna

Zwinnik Blehera jest małą rybą słodkowodną. Długość ciała tych ryb wynosi 5 cm dla obu płci. Dorosła samica różni się od samca jedynie lekko zaokrąglonym ciałem w partiach brzusznych. Posiada czarnobiałą płetwę ogonową i głowę w kolorze czerwonym.

Zwinniki zaopatrzone są w płetwę tłuszczową. Kształt ich ciała jest wydłużony. Występuje także odmiana złota. Gatunek ten pięknie prezentuje się w akwarium roślinnym o ciemnym podłożem. Jest to ryba stadna i towarzyska.

Zwinnik Blehera jest rybą ławicową. Z tego względu w akwarium o minimalnej długości 80 cm, trzeba hodować co najmniej 8-10 osobników. Ryby te najczęściej przebywają w środkowych partiach zbiornika. Zwinnik Blehera jest łagodny i nie niszczy roślinności. Może być trzymany z innymi zwinnikami czy małymi pielęgnicami.

Zwinnik Blehera jest bardzo żywotny i pływa szybko. Jest to ryba wszystkożerna, która preferuje żywy pokarm. W warunkach akwariowych można podawać zwinnikowi również posiłek suchy i mrożony. Ryba ta narażona jest na wysokie stężenie azotanów. Z tego względu należy regularnie podmieniać wodę akwariową.

Zwinnik Blehera

Rozmnażanie zwinników

Zwinnik Blehera jest rybą jajorodną. Zwierzęta te można rozmnażać w grupie, w której na każdego samca przypada jedna samica. Tarło powinno być przeprowadzone w specjalnie przygotowanym zbiorniku tarliskowym. Na jego dnie należy umieścić ruszt ikrowy i kępkę drobnolistnych roślin albo jedno z nich.

Parę zwinników należy karmić obficie żywym i mrożonym pokarmem. Minimalne wymiary zbiornika tarliskowego powinny wynosić: 50x35x35 cm. Zalecana jest temperatura wody w granicach 27-28oC. Samica składa do 500 jaj, które wylęgają się po około czterech dniach. Kiedy w zbiorniku zostanie dostrzeżona ikra, to rodzice powinni zostać odłowieni.

Do wylęgu dochodzi po 24-36 godzinach. Narybek zaczyna pływać już po 3-4 dniach od przyjścia na świat. Bardzo wrażliwe na światło jest ikra i narybek. Narybek należy karmić mikro pokarmami do czasu, aż potomstwo zwinników będzie mogło przyjmować larwy.

Zwinnik Blehera polecany jest początkującym akwarystom. Nie jest to ryba wymagająca. Wystarczy znać podstawy funkcjonowania tego gatunku. Jest to piękna i bardzo interesująca ryba. Akwarium dla zwinników powinno być urządzone na wzór środowiska naturalnego. Długość życia tych ryb wynosi około 4 lat.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top