GeoZoo » Kot » Lykoi
Lykoi

Lykoi

Lykoi to dostojny kot wilkołak. Powstał w wyniku mutacji domowego kota krótkowłosego. Rasa ta wzięła swój początek w Stanach Zjednoczonych. Zdobywa tam coraz większą popularność wśród pasjonatów kotów rasowych. Hodowla tych kotów nie jest rozpowszechniona w Europie.

Lykoi znany jest również pod nazwą wilczy kot. Ze względu na niewielką ilość hodowli jego cena jest wysoka, wynosi około 8 tysięcy zł. Jest to młoda rasa, znana od 2010 roku. Pierwsza hodowla tych kotów powstała w 2011 roku i należała do rodziny Gobble. Koty te miały wówczas czarne umaszczenie. Rasa Lykoi została uznana dopiero w 2017 roku. Ze względu na łysiejące miejsca na swoim ciele ma trochę wygląd wilkołaka.

Wygląd zewnętrzny

Lykoi to średniej wielkości kot. Wyróżnia się smukłą i umięśnioną sylwetką. Masa jego ciała wynosi w granicach 3-4,5 kg. Posiada on niedużą i klinowatą głowę. Charakteryzuje się dużymi, błyszczącymi i owalnymi oczami, które mogą mieć różne barwy. Jednak przeważnie są koloru żółtego. Na głowie widoczne są duże i nisko osadzone uszy, które są szerokie u nasady.

Lykoi posiada długi i cienki ogon z przerzedzoną sierścią. Kończyny są szczupłe i zakończone dużymi łapami z cienkimi palcami. Rasa ta posiada specyficzną okrywę włosową. Nie ma on w ogóle sierści albo jest ona znacznie przerzedzona. Sierść tej rasy jest szara, a czasami srebrzysta. Najczęściej nie ma jej w okolicach oczu, policzków, brzuchu i na kocich kończynach.

Lykoi

Koci charakter

Lykoi należy do kotów zrównoważonych. Jest spokojny i chętny zarówno do nauki, jak i do zabawy. Dlatego można nauczyć go kilku sztuczek, które będzie chętnie wykonywał. Przede wszystkim jest kotem niezwykle inteligentnym, szukającym kontaktu z człowiekiem. Mają one typowy psi charakter. Potrafią aportować czy otwierać drzwi.

Koty te chodzą za swoim opiekunem i można je wyprowadzać na spacer w szelkach i na smyczy.

Lykoi ma bardzo przyjazne usposobienie. Podobnie jak psy myśliwskie mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł powonienia. Znany jest również jako wyśmienity łowca, który chętnie poluje na swoją zdobycz. Pozytywnie nastawiony jest do innych kotów. Jest bardzo lojalny wobec swojego właściciela. Ceni sobie różny rodzaj aktywności. Jest to kot żywiołowy i energiczny.

Lykoi to raczej zdrowy kot. Nie ma on predyspozycji do chorób genetycznych. Natomiast mogą występować u nich infekcje skórne. Najbardziej narażone miejsca na choroby skóry to: pachy, podgardle i pachwiny. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zmiany skórne i w razie potrzeby udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Lykoi może być wspaniałym przyjacielem człowieka, pomimo swojego nietypowego wyglądu. Niewiele istnieje hodowli w naszym kraju. Pierwsze przedstawiciele tej rasy znane są w Polsce od 2016 roku. Lykoi nie tylko lubi aktywność, ale także odpoczynek na kanapie. Doskonale nadaje się do dużej rodziny z dziećmi. Lykoi to bardzo interesująca rasa.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]