GeoZoo » Kot » Toyger
Toyger

Toyger

Toyger to nieduży kot o ciekawym wyglądzie. Rasa ta jest młoda i rzadko hodowana na kuli ziemskiej. Na świecie i w Polsce toyger cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to krótkowłosa rasa, która swoim ubarwieniem przypomina tygrysy. Pielęgnacja tych kotów nie jest skomplikowana.

Toyger to wspaniały towarzysz w codziennym życiu człowieka. Kojarzy się przede wszystkim z wrażliwością i ciepłem domowego ogniska. Nazwa tej rasy jest połączeniem angielskich wyrazów: toy czyli zabawka i tiger, co oznacza tygrys. Toy jest również określeniem miniaturowych ras. Koty powinny mieć zapewnioną zbilansowaną dietę, dopasowaną do swoich potrzeb i aktywności fizycznej.

Krótka historia toygera

Toyger to kocia rasa, która powstała w wyniku krzyżówki krótkowłosych pręgowanych kotów domowych z kotami bengalskimi. Znane są od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Hodowlę tych kotów rozpoczęła Judy Sugden w 1980 roku, której celem było zainteresowanie ludzi losem tygrysów żyjących na wolności.

Taygery zostały wystawiane i zaakceptowane jako pełna rasa dopiero w 2007 roku przez TICA. Nie ma na naszej planecie zbyt wielu hodowców tej rasy. W Stanach Zjednoczonych jest około 20 i około 15 na pozostałych kontynentach. W Polsce toygery zaczęto hodować dopiero w 2014 roku czyli zaledwie 8 lat temu.

Toyger

Wygląd zewnętrzny

Toyger to kot małych rozmiarów. Posiadają średniej wielkości owalną głowę, która wyglądem przypomina odwrócone serce. Kufa jest wyraźnie zaznaczona, długa, szeroka i głęboka. Toygery ważą w granicach: 3,0 – 7,0 kg. Mają one średniej wielkości zaokrąglone oczy o barwie niebieskiej, żółtej lub zielonej. Oprawa przy samych oczach powinna być czarna. Jego uszy są małe i okrągłe.

Nos ma długi, szeroki, umięśniony i zaokrąglony. Posiada długi i muskularny oraz silny i mocny tułów. Ma masywne kości oraz nogi i stopy średniej długości.  Ogon toygera jest gruby i długi oraz lekko zaokrąglony na końcu. Porośnięty jest gęstą i krótką sierścią. Bardzo dobrze umięśnione są młode samce.

Toygery mają gęste futro o pręgowanym umaszczeniu. Kontrast pomiędzy kolorem bazowym, a pręgami powinien być bardzo wyrazisty. Pożądane są pręgi grube, niejednolite i przeplatane. Pręgami musi pokryty być brzuch i wewnętrzna strona kończyn. Czubek ogona i poduszki łap powinny być koloru czarnego.

Natomiast plamki i pręgi na pyszczku zazwyczaj umiejscowione są równo wokół oczu i nosa. Futro toygera dostosowane jest do różnych warunków klimatycznych. Podczas linienia kot ten nie gubi dużo sierści. Pełną dojrzałość osiąga w wieku dwóch lat. Długość życia toygerów wynosi w granicach 12-15 lat, a nawet dłużej.

Toyger

Charakter i temperament

Toyger to bardzo przyjazny i spokojny kot. Szybko przywiązuje się do człowieka i jest wspaniałym kompanem. Koty te pomimo dzikiego wyglądu są udomowione i bardzo miłe. Uwielbiają wspólne z człowiekiem zabawy. Są łagodne i spokojne oraz lubią pieszczoty i siedzenie na kolanach. Zwierzęta te sprawnie skaczą i są świetnymi łowcami mysz.

Toyger jest kotem niezwykle inteligentnym i bardzo ciekawskim. Uwielbia towarzyszyć opiekunowi w codziennych zajęciach. Posiada duży temperament i łatwo można nauczyć go nieskomplikowanych poleceń. Lubi spacery w szelkach i na smyczy. Można nauczyć go także aportowania. Bez trudu dostosowuje się do stylu życia domowników. Lubi towarzystwo innych zwierząt. Doskonale dogaduje się również z kotami.

Toygery poruszają się chwiejnym krokiem. Kot ten jest zwierzęciem zrównoważonym, który akceptuje wszelkie zmiany w swoim życiu. Na przykład szybko uczy się różnych sztuczek. Jest to rasa stosunkowo młoda i rzadka. Z tego względu nie są to koty tanie. Można nabyć toygera w Polsce w cenie 4-8 tysięcy zł. Decydując się na tę rasę należy wziąć pod uwagę, że zwierzęta te nie znoszą samotności.

Podsumowując toyger to wspaniały przyjaciel człowieka, który nadaje się dla każdej rodziny. Jego łagodne usposobienie i ciekawy wygląd przyciąga ludzki wzrok. Przede wszystkim jest idealnym kandydatem na domowego pupila, który towarzyszył będzie w życiu rodzinnym. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia, żeby był zdrowy, szczęśliwy i radosny. Warto jest zapamiętać, że dopuszczanie jest wyłącznie krzyżowanie w ramach rasy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top