GeoZoo » Zoologia » Opieka nad płazami
Opieka nad płazami

Opieka nad płazami

Opieka nad płazami wymaga fachowej wiedzy. Warto jest zapoznać się ze specjalistyczną lekturą na temat życia tych zwierząt. W środowisku naturalnym płazy żyją na całym świecie. Niektóre gatunki zostały udomowione i można je kupić w zarejestrowanej hodowli lub w sklepie zoologicznym.

Opieka nad płazami dotyczy również zwierząt dzikich, które żyją na wolności. Mieszkających nie tylko pod jednym dachem ze swoim opiekunem. Należy uwzględnić płazy żyjące w  parkach, lasach, górach czy na polach. Niekiedy płazy przebywające na wolności wymagają ingerencji ze strony człowieka. Dzikie zwierzę ranne lub osłabione w lesie czy parku pozostawione bez opieki, skazane jest najczęściej na śmierć.

Spadek populacji

Opieka nad płazami w niewoli może odbywać się w warunkach domowych lub w ogrodach zoologicznych. Płazy żyjące na wolności napotykają na różne zagrożenia. W okresie ostatnich lat na całym świecie zaobserwowano gwałtowny spadek populacji tych zwierząt.

Najczęściej przyczynami tego stanu rzeczy są:

 • zakwaszenie i zanieczyszczenie środowiska metalami ciężkimi czy pestycydami,
 • choroby zakaźne i zaburzenia cyklu reprodukcyjnego,
 • niszczenie warstwy ozonowej i środowiska tych zwierząt,
 • bezpośrednia zagrożenie ze strony ruchu ulicznego lub wyłapywanie płazów.

Płazy ulegają wymarciu również ze względu na izolację określonych populacji, przez zmniejszenie im możliwości migracji. Poza tym często zostaje zaburzona równowaga w przyrodzie. Powoduje to zwiększenie liczby drapieżników, które są zagrożeniem dla płazów.

Domowa hodowla

Opieka nad płazami w warunkach domowych polega na wiedzy i doświadczeniu ich właściciela. Podstawy hodowli płazów powinien znać ich opiekun. Należy pamiętać, że każdy gatunek tych stworzeń ma swoje indywidualne wymagania. Zwierzęta te są dzikie, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Mogą one boleśnie ugryźć swojego opiekuna.

Opieka nad płazami wiąże się z zebraniem na ich temat dużo istotnych informacji. Pomoże to w zapewnieniu im odpowiedniego standardu życia. Wiele gatunków to zwierzęta delikatne z wygórowanymi potrzebami. Ważny jest zakup zdrowego osobnika. Poczatkujący hodowca powinien skorzystać z pomocy doświadczonej osoby.

Do nowych warunków życia łatwiej przyzwyczajają się młode płazy, niż starsze osobniki.

Mieszkanie płazów

Opieka nad płazami to stworzenie im bezpiecznych warunków bytowania. Doskonałym mieszkaniem dla tych zwierząt jest odpowiednio urządzone i utrzymane akwarium, terrarium lub terrarium wodne. Mieszkanie gadów należy dostosować do ich potrzeb w środowisku naturalnym. System ogrzewania i wystrój terrarium zależy od wymagań jego mieszkańców. Istnieje kilka typów terrariów.

Podstawowy podział terrarium oparty jest na temperaturze i wilgotności.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje terrarium:

 • nieogrzewane i wilgotne, to mieszkanie dla płazów pozbawione ogrzewania.
 • ogrzewane półsuche lub suche wymaga zainstalowania ogrzewania,
 • ogrzewane bardzo suche wymaga zainstalowania bardzo silnego ogrzewania. Temperatura w takim pomieszczeniu może wynosić nawet około 40oC.

Płazom nie wystarczy tylko zbilansowana dieta, ale także utrzymane w czystości ich mieszkanie. Najtrudniejszy w czyszczeniu jest basen z wodą, ponieważ zbiera się w nim wiele zanieczyszczeń. W basenie należy regularnie podmieniać wodę i okresowo wymieniać całe podłoże lub jego część oraz usuwać resztki pokarmu.

Płazy

Warunki hodowlane

Opieka nad płazami to nie tylko zbilansowana dieta i wybrane dla zwierząt mieszkanie. Płazy powinny być pielęgnowane odpowiednio do wymagań związanych z ich naturalnym środowiskiem.

Należy przede wszystkim przestrzegać odpowiednich warunków:

 • Wielkość i kształt mieszkania powinny być dopasowane do wielkości, liczebności i trybu życia hodowanych zwierząt.
 • Zbiornik powinien być zbudowany z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji.
 • Terrarium powinno być wytrzymałe na uszkodzenia.
 • Postawienie zbiornika w zacisznym miejscu ze swobodnym dostępem do jego czyszczenia i kontrolowania płazów.
 • Oświetlenie zainstalowane w zbiorniku należy dostosować do gatunku trzymanych płazów. Powinno odpowiadać właściwemu rytmowi życiowemu tych zwierząt.
 • Temperatura musi być dostosowana do wymagań hodowanych w nim gatunków.
 • Terrarium powinno posiadać odpowiednią ilość kryjówek, zacisznych miejsc do godów, składania jaj czy wypoczynku.
 • Terrarium należy wyposażyć w baseny z wodą w zależności od gatunku płazów. Trzeba zwierzętom zapewnić swobodne wchodzenie i wychodzenie z basenu.  
 • Podłoże musi odpowiadać gatunkowi trzymanych zwierząt. Odpowiednio miękkie w przypadku zwierząt grzebiących. Materiał znajdujący się na dnie terrarium odpowiedzialny jest za prawidłowo utrzymaną wilgotność powietrza.
 • Obsada zwierząt w terrarium powinna być zgodna z ich gatunkiem czy behawiorem. Należy zwracać uwagę na częsty kanibalizm wśród płazów.
 • Zachowanie koniecznie kwarantanny przy zakupie nowych zwierząt.
 • Podawanie płazom odpowiedniego i urozmaiconego pokarmu. W posiłku należy uwzględniać żywy pokarm w zależności od upodobań gatunkowych. Mogą to być bezkręgowce czy myszy.
 • Bezwarunkowo trzeba utrzymywać należytą czystość w terrarium. Należy niezwłocznie usuwać resztki niezjedzonego pokarmu, odchody czy gnijące rośliny.

Sytuacje stresowe

Opieka nad płazami to również nie dopuszczanie zwierząt do sytuacji stresowych. Najbardziej wrażliwe na stres są żaby. Wpadają we wstrząs lub prezentują różne zachowania obronne wraz z pozorowaniem własnej śmierci. Nie należy łączyć różnych gatunków i nie przekarmiać płazów. Nadmiar podawanego pożywienia prowadzi do otyłości, zaburzeń przemiany materii i zmian w zachowaniu.

Higiena i jakość wody

Nieodpowiednia higiena i zła jakość wody prowadzi do zatruć, zaburzeń metabolicznych. Może również wystąpić rozwój chorób zakaźnych i urazy wielonarządowe. Niebezpieczny dla zdrowia płazów jest niedobór związków mineralnych czy witamin. W takiej sytuacji często występują zaburzenia metaboliczne, rozrodcze, a nawet zahamowanie wzrostu.

Opieka nad płazami polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt. Warto jest w tym celu pogłębić swoją wiedzę o fachową literaturą. Można również skorzystać z porad doświadczonych hodowców płazów. Każde domowe zwierzę potrzebuje opieki i ludzkiego dozoru. Właściwie odżywiane i trzymane w odpowiednich warunkach będzie nam towarzyszyło przez długie lata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top