GeoZoo » Zoologia » Czy trzeba sprzątać po psie?
Czy trzeba sprzątać po psie?

Czy trzeba sprzątać po psie?

Czy trzeba sprzątać po psie? Sprzątanie po psie to obowiązek każdej osoby wyprowadzającej czworonoga na spacer. Jest to bardzo ważne ze względów estetycznych i zdrowotnych. Należy wyrobić w sobie nawyk regularnego sprzątania psich odchodów, bez względu na porę roku.

Czy trzeba sprzątać po psie? Społeczny obowiązek sprzątania po czworonogu został uregulowany prawnie w ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Za brak sprzątania po psie można otrzymać mandat. Na podstawie art. 4 ust. 1. niniejszej ustawy rada gminy uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, który jest aktem prawa miejscowego.

Zasady sprzątania po psie

Czy trzeba sprzątać po psie? Według obowiązujących przepisów po psie trzeba sprzątać jego odchody. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy uchwalony jest przez radę gminy po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektoratu sanitarnego. Określa on szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Według regulaminu osoby utrzymujące zwierzęta domowe mają obowiązek chronić przed zagrożeniem bądź uciążliwością oraz zanieczyszczeniem tereny, które przeznaczone są do wspólnego użytku. Za nie sprzątanie po psie grozi mandat do 500 zł. Funkcjonariusze policji w miejsce mandatu niekiedy stosują pouczenie. Jednocześnie informują osobę o naruszeniu prawa. Jednak na łagodne traktowanie lepiej nie liczyć.

Czy trzeba sprzątać po psie?

Sprzątanie po psie na spacerze

Obecnie ludzie coraz częściej sprzątają po psie, chociaż nie wszyscy wyrobili w sobie ten nawyk. W wielu gminach dostępne są specjalne, bezpłatne torebki na psie kupy i kosze do tego przeznaczone. Trzeba mieć świadomość, że życie z psem pod jednym dachem to nie tylko same przyjemności, ale również określone obowiązki wobec czworonoga.

Czy trzeba sprzątać po psie? Zawsze należy sprzątać po psie. Nie ważne czy jesteśmy w parku, ogrodzie, na dworcu czy na łące, musimy zwracać uwagę co robi nasz pupil. Wyprowadzając czworonoga na smyczy mamy nad nim pełną kontrolę i w razie potrzeby sprzątniemy po nim odchody. Często tabliczki z ciekawymi napisami przypominają o nieprzyjemnym obowiązku.

Sprzątanie po psie na własnej posesji

Czy trzeba sprzątać po psie? Po psie trzeba sprzątać nie tylko wychodząc z nim na spacer, ale również na własnej posesji. Przede wszystkim psie odchody nie powinny być uciążliwe dla naszych sąsiadów. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale również niehigieniczne i niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Najbardziej narażone są dzieci. W takim przypadku może dojść do zarażania pasożytami czy bakteriami.

Prawo pod tym względem nie jest jednoznaczne. Oznacza to że każda gmina decyduje o wysokości kary, za nie przestrzeganie przepisów. Dotyczy sprzątania po czworonogu. Mandat nie musi wynosić 500 zł, może być znacznie niższy. Z tego względu niektóre osoby nie stosują się do przestrzegania obowiązującego prawa.

Sprzątanie po psie nie jest niczym wstydliwym.

Czy trzeba sprzątać po psie? Nie ma wątpliwości, że sprzątanie po psie jest podstawowym obowiązkiem właściciela psa na własnej posesji. Nie wszyscy jednak tego przestrzegają. Poza tym każdy kto wychodzi z psem na spacer czy udaje się w podróż powinien po nim sprzątać. Na przykład zwolnieni z tego obowiązku są osoby niepełnosprawne i funkcjonariusze policji na służbie, którzy opiekują się psem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top