10 Najciekawszych gryzoni cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników tych zwierząt. Gryzonie występują na całej kuli ziemskiej i zajmują różnorodne środowiska w przyrodzie. Dominują gatunki prowadzące naziemny i nocny tryb życia. Niektóre zapadają w sen zimowy. Istnieją również gatunki nadrzewne, podziemne i ziemno-wodne.
10 Najciekawszych gryzoni warto jest poznać, chociaż większość z nich nie nadaje się do domowej hodowli. Zwierzęta te mają charakterystyczny wygląd i różne charaktery. Zamieszkują różne środowiska i rejony świata. Żywią się najczęściej roślinami. Niektóre gatunki gryzoni żyjących na wolności nie tylko potrafią pływać, ale także nurkować. Długość ich życia mieści się w granicach 5-24 lat.
Wybrane najciekawsze gryzonie
10 Najciekawszych gryzoni różni się między sobą wielkością, trybem życia i wyglądem. Gryzonie stanowią najliczniejszą grupę ssaków. Większość z nich to zwierzęta niedużych rozmiarów, prowadzące nocny tryb życia. Wiewiórkowate to rodzina gryzoni aktywna w ciągu dnia.
Do 10 najbardziej interesujących gryzoni należą:
Polatuchy
Polatuchy czyli latające wiewiórki. Jest to rząd gryzoni i rodzina wiewiórkowatych, licząca 42 gatunki. Nazwa ich wywodzi się ze względu na zdolności wykonywania przez nie długich skoków. Mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt metrów. Długość ich siała osiąga 20 cm. Latające wiewiórki są wspaniałymi okazami, godnymi podziwu i obserwacji. W ciągu dnia lubią się zdrzemnąć. Zwierzęta te są zwolennikami tradycyjnego stylu życia, ponieważ przeważnie mają tylko jednego partnera. Są aktywne w porze nocnej. Jedyną latającą wiewiórką europejską jest polatucha syberyjska, która szybuje na odległość 50 m. Polatucha żyje około 16 lat.
Przeczytaj o: Latające wiewiórki.
Susłogon preriowy
Susłogon preriowy to rząd gryzoni i rodzina wiewiórkowatych. Jest to stworzenie średniej wielkości, którego długość ciała waha się w granicach 25-35 cm. Susłogon preriowy jest bardzo sprytnym i zwinnym zwierzątkiem. Wykopane przez niego nory mają kilka komór z przeznaczeniem na sypialnie i spiżarnie. Susłogon preriowy nie lubi samotności, ponieważ jest zwierzęciem stadnym i terytorialnym. Na swój teren nie pozwala wchodzić nieproszonym gościom, zaciekle go broniąc. Gryzonie te przejawiają aktywność w ciągu dnia. Długość jego życia wynosi zaledwie około 6 lat.
Przeczytaj o: Susłogon preriowy, Żywienie i zdrowie susłogona preriowego, Opieka nad susłogonem preriowym.
Afrowiórka pręgowana
Afrowiórka pręgowana to rząd gryzonie i rodzina wiewiórkowatych. Nazywana jest również wiewiórką ziemną. Długość jej ciała dochodzi do 30 cm, a ogona do 27 cm. Na wolności bytuje w lasach, sawannach i buszu Afryki. Żyje pojedynczo lub w grupach liczących 6-10 osobników. Jej pożywieniem są rośliny, bezkręgowce i drobne kręgowce. Jest bardzo żywotna i nie boi się ludzi. Zamieszkuje nory samodzielnie przez siebie wykopane. Spożywa również jaja ptaków.
Kapibara wielka
Kapibara wielka to rząd gryzoni i rodzina kawiowatych. Jest stworzeniem roślinożernym i zamieszkuje Amerykę Południową. Jest to największy gryzoń żyjący w dzisiejszych czasach. Przede wszystkim bytuje ona na otwartej przestrzeni i jest zwierzęciem wodno-lądowym. Długość jej ciała wynosi w granicach 100-130 cm. Natomiast waga mieści się w przedziale 35-65 kg. Kapibara wielka jest stworzeniem stadnym. Długość tych gryzoni wynosi około 10 lat.
Wiskacza peruwiańska
Wiskacza peruwiańska to rząd gryzoni i rodzina szynszylowatych. W polskiej literaturze gryzoń ten przez wiele lat występował pod nazwą szynszyla duża. Wiskacza peruwiańska to średniej wielkości stworzenie, które z wyglądu przypomina królika. Długość jej ciała waha się w granicach 40-45 cm. To śliczne zwierzątko jest łagodne i przyjazne. Nie wykazuje agresji wobec innych zwierząt ani człowieka. Są to gryzonie bardzo zwinne i energiczne ale płochliwe. Długość ich życia wynosi około 15 lat. Hodowana w odpowiednich warunkach może dożyć nawet 20 lat.
Przeczytaj o: Wiskacza peruwiańska.
Piżmak amerykański
Piżmak amerykański to rząd gryzoni i rodzina chomikowatych. Występuje również pod nazwą szczur piżmowy i piżmak. Pierwotnie zamieszkiwał tylko Amerykę Północną. Do Europy gryzonie te zostały sprowadzone w 1905 roku. Długość ciała piżmaka wynosi w granicach 25-45 cm, a jego waga dochodzi do 2 kg. Ponadto posiada gęste, miękkie i błyszczące futro o barwie ciemnobrązowej lub rudej. Piżmak doskonale pływa i nurkuje. Jednak pod wodą może przebywać do 10 minut. Są zwierzętami roślinożernymi, ale spożywają również mięczaki i skorupiaki oraz owady. Sporadycznie pożywieniem jego są drobne kręgowce. Długość jego życia wynosi ponad 5 lat.
Nutria amerykańska
Nutria amerykańska to rząd gryzoni i rodzina kolczakowatych. Długość jej ciała wynosi w granicach 40-65 cm. Masa ciała dochodzi do 9 kg. W naturze nutrię pokrywa szafirowe bądź ciemnobrązowe futro. Posiada siekacze koloru pomarańczowego. Ma słaby wzrok ale dobry słuch. Dobrze pływa i nurkuje. Posiada długi charakterystyczny ogon. W hodowli istnieje wiele różnych odmian. Dominuje czarna, biała niealbinotyczna i bursztynowo-złocista. Jest zwierzęciem roślinożernym i dożywa 24 lat.
Bóbr kanadyjski
Bóbr kanadyjski to rząd gryzoni i rodzina bobrowatych. Zamieszkuje on tereny Ameryki Północnej. Do Finlandii w Europie został sprowadzony i wyparł tam bobra europejskiego. Prowadzi on ziemno-wodny tryb życia. Długość jego ciała wynosi w granicach 800-900 cm. Masa ciała może nawet osiągnąć 40 kg. Zwierzęta te przeważnie aktywne są w nocy. Jest zwierzęciem roślinożernym. Bytuje najczęściej nad brzegami jezior i wolno płynących rzek.
Jeżozwierz afrykański
Jeżozwierz afrykański to rząd gryzoni i rodzina jeżozwierzowatych. Jego zasięg występowania to: Sycylia, Albania, północne obszary Grecji i Afryka. Jest to duże stworzenie, którego długość ciała waha się w granicach 60-93 cm. Może ważyć nawet 15 kg. Jest największym gryzoniem żyjącym współcześnie w Afryce. Charakteryzuje się długimi kolcami do 40 cm, które znajdują się na grzbiecie i ogonie. Jeżozwierz afrykański prowadzi nocny tryb życia. Jest głównie zwierzęciem roślinożernym. Może również spożywać bezkręgowce i drobne kręgowce. Długość jego życia wynosi ponad 20 lat.
Urson
Urson to rząd gryzoniai rodzina ursonowatych. Zamieszkuje tereny Ameryki Północnej. Jest to duży gryzoń, którego długość wynosi w granicach 64-100 cm. Masa ciała waha się w przedziale 3,5-18 kg. Przede wszystkim charakteryzuje się ostrymi kolcami o długości 7,5 cm, które umiejscowione są na grzbiecie w ilości ponad 30 tysięcy. Jest on zwierzęciem roślinożernym. Długość jego życia wynosi około 10 lat.
Podsumowując 10 najciekawszych gryzoni zamieszkuje różne rojony świata. Wybranych dziesięć najbardziej charakterystycznych gryzoni pochodzi z różnych rodzin. Trzy gatunki należą do rodziny wiewiórkowatych. Natomiast pozostałe to rodzina: kawiowatych, szynszylowatych, chomikowatych, kolczakowatych, bobrowatych, jeżozwierzowatych i ursonowatych. Niecodzienne umiejętności gryzoni i ich rozmaite rasy zwiększają nieustannie grono miłośników tych zwierząt.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]