10 Najpopularniejszych gryzoni cieszy się zainteresowaniem wśród hodowców. Gryzonie występują na całej kuli ziemskiej i zajmują różnorodne środowiska w przyrodzie. Dominują gatunki prowadzące naziemny i nocny tryb życia. Niektóre zapadają w sen zimowy. Istnieją również gatunki nadrzewne, podziemne i ziemno-wodne.
10 Najpopularniejszych gryzoni często gości w polskich domach. Zwierzęta te cieszą się dużym zainteresowaniem. Niektórzy trzymają w domu psa i kota, a także ulubionego gryzonia. Dzieci najczęściej na domowego pupila, spośród gryzoni wybierają świnkę morską, chomika, mysz czy szczura. Niektóre z gryzoni są zwierzętami laboratoryjnymi, wykorzystywanymi w doświadczeniach.
Popularne gryzonie w polskich domach
10 Najpopularniejszych gryzoni coraz częściej towarzyszy w codziennym życiu człowieka i stają się członkami rodziny. Niejednokrotnie decydują się na nie rodziny z dziećmi, ponieważ są to zwierzęta tańsze w utrzymaniu i łatwiejsze w wychowaniu niż pies czy kot. Poza tym koszt ich zakupu jest również znacznie niższy od rasowego czworonoga.
Do 10 najbardziej popularnych gryzoni należą:
Świnka morska
Świnka morska, której prawidłowa nazwa brzmi kawia domowa. Świnki rasowe posiadają najbogatszą kolorystykę. Udomowione mają futerka w różnorodnych odmianach kolorystycznych. Najbardziej popularna jest barwa „tricolor”, gdzie w tych samych proporcjach występują trzy kolory: biały, rudy oraz czarny. Uzyskane zostały także odmiany, które charakteryzują się długim włosem. Sierść ich niekiedy przekracza nawet 20 cm. Obecnie kawia domowa jest najczęściej hodowanym gryzoniem na świecie. Gryzonie te żyją do 5 lat, a nawet dłużej. Wiek rekordzisty wyniósł 14 lat.
Chomik syryjski
Chomik syryjski, nieduży i sympatyczny gryzoń. Zwierzęta te prowadzą samotny tryb życia. W zależności od temperatury otoczenia mogą zapadać w sen zimowy czy letni. Najpopularniejsze chomiki syryjskie posiadają umaszczenie: złociste, beżowe, brązowe, czarne i białe z czerwonymi lub czarnymi oczami. Chomik syryjski jest bardzo żywotnym i ruchliwym zwierzątkiem w ciągu dnia. Chętnie jest hodowany ze względu na możliwość szybkiego oswojenia młodych osobników. Poza tym łatwy jest w pielęgnacji i rozmnażaniu. Hodowany we właściwych warunkach może żyć 3 lata.
Chomik dżungarski
Chomik dżungarski to zwierzątko stadne małego rozmiaru. Występuje on w dwóch podgatunkach. Chomik zapas żywności magazynuje w torbach policzkowych. Zapadają w dwa rodzaje snu: letni i zimowy. Posiadają one wyostrzony słuch, który ostrzega go przed niebezpieczeństwem. Szczególnie rozwinięty jest również zmysł dotyku i wzroku, zwłaszcza w porze nocnej. Gatunek ten żyje do 2 lat, w niektórych przypadkach nawet dłużej.
Chomik Roborowskiego
Chomik Roborowskiego pojawiając się w sklepach zoologicznych pozyskał grono zapalonych hodowców ze względu na swój wygląd, zabawne zachowanie, odporność na choroby i niskie koszty utrzymania. Szkoda tylko, że długość jego życia wynosi zaledwie 2-3 lata.
Bawełniak szczeciniasty
Bawełniak szczeciniasty to zwierzątko stadne, które powadzi nocny tryb życia. Jest egzotycznym gryzoniem o ciekawym wyglądzie, przypominającym dużą mysz. Bawełniak szczeciniasty jest stworzeniem wszystkożernym, ale najchętniej zjada pokarm roślinny. W warunkach hodowlanych dożywa nawet 5 lat. Jest również zwierzęciem laboratoryjnym.
Mysz
Mysz jest szybkim i zwinnym stworzeniem, które pomimo doskonałych zdolności pływackich unika wody. Gryzonie te porozumiewają się pomiędzy sobą przy pomocy ultradźwięków. Myszy są gryzoniami przeważnie hodowanymi w grupie, dlatego świetnie dają sobie radę podczas nieobecności właściciel. Dotrzymują sobie wzajemnie towarzystwa. W czasach współczesnych są one idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają mało wolnego czasu, brakuje im pieniędzy, energii czy miejsca w mieszkaniu. Hodowane w domu dożywają 4 lat. Myszy podobnie jak szczury najczęściej wykorzystywanymi są zwierzętami w badaniach laboratoryjnych.
Szczur
Szczur wolny od chorób pochodzi z laboratorium badawczego. Ludzie często nie zauważają różnic pomiędzy szczurem wędrownym czy śniadym, a szczurem laboratoryjnym. Nie zdają sobie sprawę jak bardzo różnią się one od siebie. Oznacza to, że trzymanie w domu szczurów laboratoryjnych nie stanowi niebezpieczeństwa. Szczur hodowlany może żyć do 3 lat. Są to bardzo inteligentne zwierzęta.
Myszoskoczek mongolski
Myszoskoczek mongolski to niewielki gryzoń, który prowadzi dzienny tryb życia. W hodowli uzyskano wiele odmian barwnych. Potrafią same bawić się przez większość dnia, nie wymagają specjalnego zainteresowania ani poświęconego im czasu. Gryzonie te są bardzo ciekawskie, wypuszczone z klatki chętnie zwiedzają nieznany im teren. Lubią towarzystwo innego osobnika tego samego gatunku. Długość ich życia wynosi ok. 5 lat.
Koszatniczka pospolita
Koszatniczka pospolita, która jest bardziej spokrewniona ze świnkami morskimi i szynszylami niż myszami, szczurami czy chomikami. To małe zwierzątko stało się ulubionym pupilem Polaków. Gryzoń ten aktywny jest przez całą dobę i jego zachowanie można obserwować godzinami. Koszatniczka znacznie odbiega sposobem bycia od ciągle śpiących chomików. Nie żyje długo w granicach 3-4 lat.
Szynszyla mała
Szynszyla mała to nieduży gryzoń o wielkości małego królika. Osobniki znane z warunków hodowlanych są większe od okazów żyjących w środowisku naturalnym. Szynszyle są gryzoniami bardzo zwinnymi i energicznymi, ale płochliwymi. Podobnie, jak większość gryzoni prowadzi nocny tryb życia. Szynszyla jest aktywnym gryzoniem, który lubi skoki i wspinaczki oraz piaskowe kąpiele. Zwierzątko to żyje średnio 15, a może nawet 20 lat.
10 Najpopularniejszych gryzoni polecane jest szczególne miłośnikom tych zwierząt. Niecodzienne umiejętności gryzoni i ich rozmaite rasy wzbudzają ludzką ciekawość. Należy pamiętać, że w Polsce nie ma obowiązku szczepienia gryzoni. Jednak przed zakupem gryzonia warto mieć podstawową wiedzę na temat nabywanego gatunku.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]