GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad gurami mozaikowym
Opieka nad gurami mozaikowym

Opieka nad gurami mozaikowym

Opieka nad gurami mozaikowym polega na zakupieniu zdrowych rybich okazów i prawidłowym urządzeniu akwarium. Żywym organizmom świata podwodnego trzeba stworzyć odpowiednie warunki do życia. Akwarysta nabywając gurami powinien sprostać ich wymaganiom.

Opieka nad gurami mozaikowym polega na ochronie ryb przed czynnikami stresogennymi. Mogą one zostać wywołane przez bodźce psychiczne, jak i fizyczne. Stres jest często wynikiem rożnych chorób i niedomagań ryb oraz przerybienia czy złych warunków panujących w akwarium. Pielęgnacja tego gatunku nie sprawia trudności.

Zakup gurami mozaikowego

Opieka nad gurami mozaikowym polega na nabyciu zdrowej pary lub większej liczby ryb, bez objawów chorobowych. Kupując ten takson trzeba ocenić stan zdrowia rybich osobników. Warto jest zaobserwować wygląd zewnętrzny i zachowanie. Nie należy nabywać gurami z wadami genetycznymi lub okaleczonych.

To od akwarysty uzależnione jest zdrowie, samopoczucie i długość życia ryb. Znając potrzeby i upodobania tego gatunku trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki bytowania. Powinny być one zbliżone do jego życia w środowisku naturalnym. Ryby te odpowiednio pielęgnowane nie będą często chorowały.

Ryby akwariowe, jak również pozostałe zwierzęta trzeba traktować w sposób humanitarny. Żywe organizmy świata podwodnego także odczuwają ból i cierpienie. Pielęgnowane w nieodpowiednich warunkach podatne są na stres. Zły stan ryby może być wynikiem monotonnej diety, choroby, stresu, przerybienia czy złych warunków w zbiorniku.

Bezpieczne mieszkanie gurami

Opieka nad gurami mozaikowym przekłada się na jego funkcjonowanie w akwarystyce. Mieszkaniem tego gatunku ryb powinno być przestronne i odpowiednio urządzone akwarium. Dobrze jest prowadzić hodowlę tych ryb w dużym i towarzyskim zbiorniku z gęstą roślinnością i wystarczającym miejscem do swobodnego pływania.

Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, które zacieniają wodę. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie w zbiorniku kamieni, korzeni i innych kryjówek. W akwarium odpowiedniej wielkości i właściwie urządzonym można pielęgnować kilka samców jednocześnie. Gurami mozaikowy preferuje półcień, dlatego oświetlenie powinno być umiarkowane.

Korzystnie na gurami wpływają liści ułożone na dnie, które emitują naturalne warunki bytowania tego gatunku. Toleruje szeroki zakres zmienności wody, co sprawia, że mogą ją pielęgnować niedoświadczeni akwaryści. Nie pływa szybko, ale ze względu na rozmiary wymaga pokaźnego akwarium.

Dla gurami mozaikowego trzeba przygotować:

  • Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od liczby gurami. Po ustawieniu zbiornika we właściwym miejscu należy go odpowiednio urządzić. Minimalna długość akwarium dla pary gurami mozaikowego to 120 cm długości.
  • Tło, które instalowane jest w zbiorniku w pierwszej kolejności. Po jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
  • Ciemne podłoże z domieszką torfu.
  • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w zbiorniku po ułożeniu podłoża.
  • Zasadzenie gęstej roślinności akwariowej i umieszczenie roślin pływających podczas ostatniego etapu prac.
  • Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i regularnie sprawdzać ich działanie. Urządzeniami niezbędnymi w zbiorniku są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 24-29oC
  • Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium wykorzystywana jest zwykle woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla gurami mozaikowego powinna mieć odczyn pH 6-8, a twardość w granicach 5-19on.

Nowo zakupione osobniki i rośliny należy pozyskiwać z pewnych źródeł. Akwarium może być zasiedlane dopiero po około 2-3 tygodniach od założenia. Nie wolno dopuszczać do przerybiania zbiornika, co zwykle wywołuje stres u ryb. Należy również zakupić podstawowe środki lecznicze i dezynfekujące, niezbędne w apteczce każdego akwarysty.

W przypadku rozmnażania ryb trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany. Woda w nim powinna być dobrze natleniona i stopniowo podniesiona do 29-30oC. Wskazane jest obniżenie jej twardości. Dno zbiornika hodowlanego najlepiej jest wyłożyć mchem jawajskim. Po tarle samiec opiekuje się ikrą, a samicę należy odłowić.

Zdrowy styl życia ryb

Opieka nad gurami mozaikowym polega na zapobieganiu chorobom i różnym niedomaganiom. Schorzenia zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tego gatunku. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Zdrowy styl życia minimalizuje schorzenia gurami mozaikowego.

Trzymając ryby w pokaźnym zbiorniku, łatwiej utrzymamy równowagę biologiczną, niż w małym. Należy nie zapominać, że odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia gurami, a także dla wzrostu roślin. Poza tym tlen minimalizuje rozwój niektórych bakterii, które wywołują różne choroby.

Opieka nad gurami mozaikowym wymaga wiedzy i zaangażowania. Ryby te są dość łatwe w pielęgnacji, ale potrzebują systematyczności i uwagi. Nie wolno łączyć ich z agresywnymi i zbyt dużymi gatunkami ryb. Zapewniając im odpowiednie warunki do życia, będziemy cieszyć się ich pięknym wyglądem i pokojowym zachowaniem.

Scroll to Top