GeoZoo » Zoologia » Żywienie i zdrowie uistiti białouchej
Żywienie i zdrowie uistiti białouchej

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej dotyczy przede wszystkim miniaturowej małpki, która jest hodowana i utrzymywana w domowych warunkach. Marmozety żyjące na wolności same muszą zadbać o siebie i swoje potomstwo. Osieroconymi młodymi małpkami zwykle zajmuje się stado, w którym żyła ich matka.

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej żyjącej w niewoli zależy od jej opiekuna. Populacja tych małp w środowisku naturalnym bytuje przede wszystkim w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Część z nich przystosowała się do warunków panujących w ogrodach zoologicznych. W Polsce trzeba mieć zezwolenie na trzymanie w domu małpki, jako domowego pupila.

Małpi catering

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej wpływają na jej zachowanie i wygląd. Dzikie małpy żyjące na wolności muszą same zadbać o swoje pożywienie. Marmozety można oglądać i podziwiać w ogrodach zoologicznych na całym świecie, a także w Polsce. Zwierzęta te nie są wymagające pod względem żywieniowym. Uistiti białouche preferują, owoce, owady i orzechy.

W środowisku naturalnym w skład diety uistiti białouchej wchodzą:

  • owoce,
  • żywica drzew,
  • części roślin,
  • słodkie soki z nacięć na drzewach,
  • pąki,
  • owady,
  • pająki,
  • ptasie jaja.
  • pisklęta.

Oswojonym marmozetom można podawać różne świeże owoce i warzywa, owady, pająki, a nawet kawałeczki mięsa drobiowego. Najczęściej uwielbiają orzechy, jabłka, banany, pomarańcze, ogórki, paprykę, marchew, a także kurze jaja czy ziemniaki. Należy pamiętać o regularnym podawaniu witaminy D3 i wapnia.

Można też dietę uzupełniać jogurtem oraz gotowanym makaronem i ryżem. Jedzenie powinno być świeże i mało przetworzone. Uistiti białouchej pokarm należy podawać dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Poza tym musi mieć ona ciągły dostęp do świeżej i czystej wody, którą można osłodzić miodem lub sokiem z owoców.

Wskazane jest też dokarmianie tej miniaturowej małpki świerszczami lub larwami mączniaka. W sklepach wędkarskich i zoologicznych dostępne są gotowe produkty zawierające owady. Poza pełnowartościowym pokarmem małpy powinny mieć dostarczoną dziennie odpowiednią dawkę światła słonecznego.

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej

Marmozeta ręcznie wykarmiona

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej przekładają się na jej rozwój i kondycję. Małpka ta jest bardzo żywotnym, ciekawskim i towarzyskim stworzeniem. Uistiti białoucha ręcznie wykarmiona znacznie różni się od małpek tylko oswojonych. Małpie noworodki należy otoczyć troskliwą opieką. Powinny być karmione sztucznie w dzień i w nocy, co godzinę mlekiem z butelki.

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej wymaga od opiekuna pewnego zasobu wiedzy, cierpliwości i zaangażowania. Marmozecie utrzymywanej w domu należy poświęcać dużo czasu, ponieważ są to zwierzęta stadne. Nie lubią zostawać same w mieszkaniu, nawet ze swoimi ulubionymi zabawkami. Nie zamknięta w klatce podczas naszej nieobecności może narobić w domu niezłego bałaganu.

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej przekładają się na jej dobrostan. Nie tylko trzeba zadbać o prawidłową dietę, ale także o odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Z tego względu w wyprawce dla małpy powinny znaleźć się szelki i smycz, a także wiele różnych ciekawych i edukacyjnych zabawek. Powinny być one bezpieczne, odpowiedniej wielkości i nielakierowane.

Pomimo troskliwej opieki małpy mogą również zachorować, tak jak inne zwierzęta czy człowiek. Gatunek ten jest wrażliwy na choroby bakteryjne i wirusowe, zwłaszcza na wirusowe zapalenie wątroby typu A. W takim przypadku trzeba liczyć się z dosyć wysokimi kosztami wizyty u specjalisty. Nie wszyscy lekarze weterynarii znają się na leczeniu zwierząt egzotycznych.

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej wpływają na jej funkcjonowanie w naturze i niewoli. Małpy nie wolno trzymać w zimnym pomieszczeniu ani w przeciągu. Latem zwierzątko to może przebywać w zewnętrznej wolierze. Jeżeli nie ma do towarzystwa drugiego osobnika, należy poświęcać jej dużo czasu, żeby nie miała problemów  behawioralnych.

Niektóre choroby ludzkie mogą być dla uistiti białouchej niebezpieczne. W razie przeziębienia, anginy, grypy czy wirusa opryszczki zwyczajnej należy ograniczyć czułości z naszym pupilem. Trzeba wytłumaczyć podopiecznemu chwilową niedyspozycję. Marmozeta jest mądra i spostrzegawcza, zrozumie co do niej mówimy.

Podsumowując

Żywienie i zdrowie uistiti białouchej wpływają na jej samopoczucie i długość życia. W skutek niepożądanej działalności człowieka tracone są w przyrodzie gatunki tych małp. Dochodzi do masowego wycinania lasów i odławiania tych zwierząt z ich naturalnego środowiska w celach handlowych. Jednak w naturze populacja uistiti białouchej nie jest zagrożona wyginięciem.

Scroll to Top