GeoZoo » Pies » PIES TOWARZYSZĄCY
Pies towarzyszący

PIES TOWARZYSZĄCY

Pies towarzyszący wspiera ludzi niepełnosprawnych, wykonując różne zadania w zależności od potrzeby osoby z ograniczeniami fizycznymi. Pies nie tylko jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale po specjalistycznym szkoleniu nabywa umiejętności, które wykorzystywane są w rozmaitych pracach.

Pies towarzyszący pełni w życiu ludzi z różnymi schorzeniami fizycznymi bardzo ważną rolę. Należy do psów pracujących, który służy człowiekowi dzięki doskonałym zmysłom. Wzajemne korzyści, które wynikały z bliskich relacji człowieka z psem ulegały rozwojowi wraz z postępem cywilizacji i nauki. Obejmowały one coraz to nowe dziedziny życia. Z wzajemnej przyjaźni i komunikacji człowieka z psem korzyści czerpią obie strony.

Rasy psich towarzyszy

Pies towarzyszący do swoich zadań powinien być odpowiednio przeszkolony, gdyż jego rola jest niezwykle odpowiedzialna i trudna. Powinien odznaczać się odpowiednimi predyspozycjami do wykonywania swoich zadań. Nie może być to rasa agresywna. Powinny być to osobniki podatne na szkolenia i chętny do wykonywania poleceń. Nie wybiera się szczeniąt lękliwych, które nie są chętne do współpracy z człowiekiem.

Do wykonywania czynności psów towarzyszących najczęściej szkolone są: labradory, goldeny  retrievery, owczarek niemiecki i australijskie czy border collie. Jest to spowodowane ich wysokim poziomem inteligencji, łagodnym usposobieniem, cierpliwością, oddaniem, a także przywiązaniem do osoby niepełnosprawnej. Nie oznacza to, że na psy towarzyszące nie nadają się inne rasy.

Jest bardzo duże zapotrzebowanie na wyszkolone psy.

Nie wszystkie psy rasowe nadają się do wyszkolenia, jak również nie każdy osobnik danej rasy może być wyszkolony.

Pies po specjalistycznym wyszkoleniu otrzymuje certyfikat, który potwierdza status psa asystującego. W Polsce do tych zadań szkolone są najczęściej: golden retriever i labrador. Jednym z powodów jest łagodne usposobienie tych psów i szybka reakcja na wykonywane polecenia. 

Pies towarzyszący

Rola psa towarzyszącego

Pies towarzyszący asystuje osobie niepełnosprawnej z ograniczeniami fizycznymi. Zwierzak wspiera takiego człowieka w wykonywaniu codziennych czynności.  Może podawać określone przedmioty, zapalać światło czy otwierać drzwi. Pies trenowany jest  z przeznaczeniem dla konkretnej osoby niepełnosprawnej.

Należy jednak pamiętać, że każde stworzenie ma również swoje potrzeby, które powinien zaspakajać dobry jego opiekun.

Psy te są nieodłącznymi towarzyszami osób niepełnosprawnym, które często są osobami samotnymi. Zwierzę służy wszechstronną pomocą oraz wsparciem. Jest przy tym w nieprzerwanej gotowości do wykonywania rozmaitych zadań. Czworonogi dostosowane są konkretnie do określonej osoby.

Pies towarzyszący wykonując specjalne zadania dla osoby niepełnosprawnej. Po specjalistycznym wyszkoleniu mieszka z osobą o niepełnosprawności ruchowej, pomagając jej w codziennych czynnościach. Pies towarzyszący asystuje osobie niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku. Ułatwia jej w ten sposób aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Pies opiekun

Szkolenie psa towarzyszącego

Pies towarzyszący szkolony jest do wykonywania zawodu, w zależności od posiadanych cech psychicznych i fizycznych. Do wspierania osób niepełnosprawnych wykorzystywane są różne rasy psów. Szkolenie czworonogów jest procesem kosztownym i długotrwałym. Wyszkolenie takiego psa do zadań specjalnych trwa około dwóch lat. Po tym czasie wydawany jest certyfikat psa asystującego przez uprawniony do tego celu podmiot.

Podmiot taki zobowiązany jest figurować w rejestrze podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów.

Zwierzęta te wykonując rozmaite czynności, potrafią zapracować na swoje utrzymanie. Pies asystent specjalizuje się: w podawaniu, otwieraniu, naciskaniu i podnoszeniu. Wytrwała i sumienna praca psa towarzyszącego na rzecz człowieka jest nieoceniona.

Pies towarzyszący jest niezastąpionym czworonogiem w swoim zawodzie. Następuje to po specjalistycznym szkoleniu, które jest przeprowadzone przez doświadczonego trenera. Czworonogi te nie są tylko towarzyszami zabaw. Wykonują one również wartościowe zadania na rzecz osób niepełnosprawnych z rozmaitymi ograniczeniami fizycznymi.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top