Najstarsze gryzonie świata dożywają imponującego wieku, co jest uzależnione od wielu czynników. W naturze wiek zwierząt nie jest łatwy do oszacowania, w porównaniu z żyjącymi w niewoli. Te popularne zwierzęta domowe często hodowane są w polskich domach. Zapewniając odpowiednie warunki możemy przedłużyć zwierzęciu życie.
Najstarsze gryzonie świata można wytypować z różnorodnych gatunków tych zwierząt. W warunkach hodowlanych gryzonie mogą dożyć sędziwego wieku, jeżeli mają zagwarantowany pełnowartościowy pokarm i troskliwą opiekę. Najczęściej w ogrodach zoologicznych zwierzęta mają zapewnione odpowiednie warunki do życia, fachową opiekę i pomoc weterynaryjną.
Najstarsze gryzonie
Najstarsze gryzonie świata przez większość swojego życia cieszą się dobrym stanem zdrowia i chorują sporadycznie. Wiek genetycznie mają zagwarantowane golce piaskowe, które żyją najdłużej ze wszystkich gryzoni. Zamieszkują one pustynne obszary Afryki Wschodniej. Dożywają przeważnie 30 lat, a niekiedy nawet osiągają wiek 40 lat.
Powolne oznaki starzenia zwierzęta te wykazują ze względu na swój wolniejszy metabolizm. Poza tym posiadają niski poziom stresu i w porównaniu z innymi gryzoniami wykazują dużą odporność na choroby. Rzadko chorują na nowotwory, schorzenia neurodegeneracyjne czy choroby układu krążenia.
Przykładowa lista najdłużej żyjących gryzoni:
- Nornica europejska o imieniu Daisy z Wielkiej Brytanii, która urodziła się w 2016 roku w laboratorium badawczym na Uniwersytecie w Reading. Żyła tam 8 lat i 7 miesięcy. Początkowo przeprowadzano tam badania nad zachowaniem nornic. Historia Daisy jest fascynującym przykładem długowieczności w przypadku nornic, które są zwierzętami krótkowiecznymi. Nornice przeważnie żyją w granicach 2-3 lat.
- Mysz domowa, która najdłużej żyła według Księgi Rekordów Guinnessa to samica o imieniu Daisy. Osiągnęła sędziwy wiek wynoszący 4 lata i 18 dni. Myszy na wolności żyją najczęściej do pół roku, a w niewoli do 3 lat.
- Szczur domowy o imieniu Rodney według Księgi Rekordów Guinnessa żył 7 lat i 4 miesiące. Średnia długość życia szczura domowego wynosi 2-3 lata.
- Koszatniczka o imieniu Luna była samicą i żyła w Chile 10 lat i 8 miesięcy. Jest to bardzo imponujący wiek, ponieważ zwierzęta te żyją zwykle w granicach 2-4 lat. Najdłużej jednak żyła koszatniczka pospolita, która była hodowana w Ogrodzie Zoologicznym w Houston w Teksasie w latach 1972-1985. Osiągnęła wiek 13 lat i była samicą.
- Szynszyla o imieniu Radar to najstarszy gryzoń z tej grupy, który żył 29 lat i 7,5 miesiąca. Samiec ten urodził się 1 lutego 1985 roku w Niemczech. Skończył życie w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii 18 września 2014 roku. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Natomiast szynszyla Dolly żyła 17 lat i 8 miesięcy. Przyszła na świat 6 czerwca 1998 roku w laboratorium badawczym na Uniwersytecie Stanowym Oregona w Stanach Zjednoczonych. Skończyła życie 14 lutego 2016 roku z powodu powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym i chorobą nerek. Odegrała ważną rolę w badaniach nad klonowaniem i inżynierią genetyczną. Była pierwszym ssakiem sklonowanym z komórek dorosłej szynszyli.
- Świnka morska czyli kawia domowa może również doczekać się imponującego wieku. Rekordzistką wśród świnek morskich jest Snowball z Anglii, która przeżyła 14 lat i 10,5 miesiąca oraz została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Świnki morskie w hodowli dożywają do 10 lat.
- Świstak, który prognozował pogodę to Wiatron Willie, który był najdłużej żyjącym w historii świstakiem i na przestrzeni lat stał się prawdziwą gwiazdą. To imię nadano kanadyjskiemu świstakowi, który przeżył w społeczności Wiarton w hrabstwie Bruce w Ontario 22 lata. W dniu 31 stycznia 1999 roku został znaleziony martwy. W Kanadzie gryzoń ten ma wystawiony pomnik. Każdego roku w dniu 2 lutego odbywa się tam festiwal, którego rolą jest przewidzenie czy nadejdzie wczesna wiosna. Takie przewidywanie pogody cieszy się w Kanadzie dużą popularnością.
Czynniki wpływające na wiek gryzoni
Najstarsze gryzonie świata najczęściej hodowane są w domowych warunkach, w parkach ochrony przyrody, a także w ogrodach zoologicznych. Niekiedy wiek ich znacznie przekracza przeciętną długość życia osobników z grupy tych zwierząt. Czasami sędziwego wieku mogą się również doczekać krótkowieczne gryzonie.
Na długość życia gryzoni w niewoli najczęściej wpływają:
- Genetyka. Gryzonie z dobrymi genami mają większe szanse na dłuższe życie. Mogą posiadać geny sprzyjające długowieczności.
- Dieta. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze jest głównym czynnikiem długiego i zdrowego życia.
- Opieka. Regularna i troskliwa opieka ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie i długie życie gryzoni w niewoli. Niezbędna jest czysta i świeża woda i przestronna klatka.
- Spokój i bezpieczeństwo. Odpowiednie warunki życia chronią gryzonie przed stresem, który może tym zwierzętom skrócić życie.
- Zdrowy tryb życia. Bardzo ważne jest funkcjonowanie gryzoni w zdrowiu i szczęściu bez chorób, które mogą skrócić im życie. Regularne wizyty u lekarza weterynarii mogą wykryć chorobę, co pomoże leczyć gryzonia na wczesnym etapie schorzenia.
Najstarsze gryzonie świata żyją na wolności i w niewoli. W środowisku naturalnym na długość życia wpływają przede wszystkim trzy czynniki, takie jak dostępność pożywienia, warunki środowiskowe i zagrożenie ze strony drapieżników. W warunkach sprzyjających gryzonie te mogą żyć znacznie dłużej niż wskazuje to ich średnia długość życia.