Priorytetem w hodowli
wszystkich zwierząt, nie tylko mysz czy szczurów, jest prawidłowe ich żywienie.
Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy zachodzące w żywym organizmie ma rodzaj
i skład pokarmu.
Potrzebna jest znajomość podstawowych zasad żywieni zwierząt i nie powinno stosować się w ich przypadku własnych nawyków żywieniowych. Na przykład nie należy gryzoniowi podawać słodyczy, ponieważ cukier szkodzi jego zębom. Urozmaicone żywienie jest właściwą dietą dla naszego pupila.
Mieszanki dla gryzoni można kupić w sklepie zoologicznym lub przygotować samodzielnie. Produkty przygotowane dla naszego podopiecznego powinny być świeże i warzywa czy owoce dokładnie umyte. Przed zakupem gotowego granulatu należy sprawdzić datę przydatności do spożycia. Wodę powinno podawać się zawsze świeżą i w czystym poidełku.
Podstawową dietą jest mieszanka przeznaczona dla gryzoni, którą można wzbogacić sianem, odrobiną owoców i warzywami, a w przypadku wybrania granulatu nasionami. Z pośród gotowych mieszanek najlepiej jest wybrać najbardziej zróżnicowaną pod względem ilości komponentów, bez zbędnych barwników oraz wzbogaconą minerałami i witaminami.
Ulubionym pożywieniem dla gryzoni są różnego rodzaju nasiona, a zwłaszcza: pszenica, żyto, owies, proso i jęczmień. Można też od czasu do czasu podać nasiona słonecznika czy orzeszki, które w nadmiarze nie są zdrowe ze względu na dużą zawartość tłuszczu. Zielone łodygi owsa czy zdrowe kiełki sprawią gryzoniom dużo radości, zwłaszcza zimą i są cennym pokarmem.
Codzienne posiłki gryzoni wzbogacają owoce i warzywa, ponieważ w swoim składzie zawierają potrzebne witaminy i błonnik, a także nadają się do ugaszenia pragnienia. Myszy i szczury nie pogardzą także liśćmi kończyny czy mleczu, pod warunkiem, że nie rosną one przy ruchliwej drodze.
Dobrym rozwiązaniem jest żywienie myszy pokarmem przygotowanym samodzielnie. W tym celu należy dokładnie wymieszać ziarna jęczmienia, pszenicy, kukurydzy, ryżu oraz płatków owsianych, pestek słonecznika i dyni, a także siemienia lnianego. W takim składzie można przygotować suchy prowiant na kilka miesięcy, ponieważ te składniki nie ulegają psuciu. Do takiej mieszanki powinno dodać się warzywa, owoce oraz zieleninę i produkty nabiałowe.
Stosowanie granulatów nie jest konieczne w hodowlach amatorskich, ze względu na to, że nie są one tanie ani łatwo dostępne. Hodowcy powinni zadowolić się paszami naturalnymi, o różnorodnym składzie, które należy stosować w dawkach zgodnych z zapotrzebowaniem i upodobaniem zwierząt.
Czerstwy i pełnoziarnisty chleb jest wartościowym dodatkiem w diecie zarówno myszy, jak i szczura. Siano, które stanowi w żywieniu gryzoni źródło błonnika i wspomaga trawienie można podawać bez ograniczenia. Nie zjedzone nie zmarnuje się, ponieważ doskonale nadaje się na budowę gniazda.
Pokarm dla tych małych rozmiarów zwierzątek powinien być podawany w ciężkiej, metalowej lub ceramicznej misce, którą będzie trudno gryzoniowi przewrócić lub przesunąć. Dobrym rozwiązaniem jest również praktyczny pojemnik podwieszany w klatce na odpowiedniej wysokości.
Do życia zwierząt oprócz pożywienia potrzebna jest woda, która powinna być stale dostępna. Najlepiej, jak będzie znajdowała się w kulkowym poidełku z metalową końcówką dozującą. Woda podana w takim naczyniu nie zostanie zanieczyszczona odchodami gryzonia ani nie zamoczy podłoża. Wskazówką do umycia poidełka jest osad na jego ściankach.
Myszy i szczury to zwierzęta wszystkożerne. Prawidłowa dobrana dieta daje gwarancję sukcesu w hodowli tych zwierząt, ich wspaniałą formę fizyczną, dobre samopoczucie, odporność na choroby, a w rezultacie długie i zdrowe życie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie