Zmysły wiewiórek są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają odbiór otaczającego świata. Wiewiórki żyjące na wolności i rozpoznawane są bez trudu. Zmysły gryzoni ułatwiają również wybór pożywienia, partnera i ostrzegają przed nadchodzącym zagrożeniem.
Zmysły wiewiórek pomagają im przetrwać w środowisku naturalnym. Narządy zmysłów to komórki receptorowe, które pozwalają na odbiór określonych bodźców. Uzyskane informacje kierowane są do obszarów mózgu, gdzie są identyfikowane i przetwarzane. Zmysły zwierząt reagują podobnie, jak ludzkie. Dla każdego zwierzęcia bardzo istotną rolę pełnią narządy zmysłów.
Podstawowe narządy zmysłów
Zmysły wiewiórek są dobrze rozwinięte. Zwierzęta te są obdarzone wspaniałym wzrokiem, węchem i słuchem. Wiewiórki to najmniejsze przedstawiciele rodziny wiewiórkowatych. Wiewiórki dzielą się na nadrzewne i naziemne. Do rodziny wiewiórkowatych należy podrodzina wiewiórek.
U tych gryzoni wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:
- wzrok,
- węch,
- słuch,
- dotyk,
- smak.
Wzrok
Wzrok to ważny narząd zmysłu w życiu wiewiórek, gdyż są one w naturze ofiarami. Chroni te gryzonie przed wrogami. Zagrożeniem dla wiewiórek są: kuny, jastrzębie czy koty. Zwierzęta te nie rozróżniają kolorów. Posiadają szeroki kąt widzenia. Wzrok pomaga dostrzec drapieżnika i ułatwia wspinaczkę. Najlepszym wzrokiem wyróżniają się wiewiórki latające czyli polatuchy i wiewiórki żyjące na drzewach.
Węch
Węch jest obok wzroku również bardzo ważnym zmysłem w życiu wiewiórki. Nos jest znacznie czulszy, niż u człowieka. Jest w ten sposób ukształtowana przez naturę, że rozróżnia rozmaite zapachy. Potrafi węchem rozpoznać swoich bliskich krewnych. Poza tym wyczuwa owoce, nasiona, orzechy czy ptasie jaja, którymi się również żywi.
Gryzonie te wykorzystują węch również przy oznaczaniu ścieżek i zakładania kolonii w przypadku wiewiórek naziemnych. Wiewiórki nadrzewne prowadzą samotny tryb życia. Doskonały węch posiada samiec, który potrafi wyczuć samicę na odległość około 1 km. Węch ułatwia wiewiórkom rozpoznawanie drzew w parkach i lasach i wybrać odpowiednie pożywienie.
Słuch
Słuch to jeden ze zmysłów wiewiórek który jest bardzo dobrze rozwinięty. Uszy posiadają specjalny kształt, który potrzebny jest do jak najlepszego odbioru dźwięków w środowisku naturalnym. Słuch wiewiórek jest w jej życiu bardzo istotny. Wiewiórki żyjące w norach ostrzegają się przed drapieżnikami przy pomocy ultradźwięków, które nie są słyszalne dla ludzi.
Dotyk
Dotyk pomaga wiewiórce poruszać się w środowisku naturalnym i orientować się w terenie. Włosy czuciowe ostrzegają wiewiórkę przed niebezpieczeństwem, wyczuwają przeszkodę i ułatwiają poruszanie się w ciemnościach. Wibrysy są odpowiednikiem dotyku i potrafią wyczuć każdy ruch powietrza. Zmysł dotyku potrafi wyczuć niebezpieczeństwo, zdobyć pokarm czy nawiązać bliższe relacje z osobnikiem płci przeciwnej.
Natomiast ogon wiewiórek pomaga utrzymać ciepłotę ciała i równowagę wiewiórek skaczących po drzewach. W przypadku wiewiórek latających w stabilizacji lotów oprócz ogona pomaga rozwinięty po bokach fałd skórny. W Europie żyjących na wolności polatuchów jest bardzo mało. Na przykład w Polsce można je podziwiać tylko w ogrodach zoologicznych. Wiewiórki latające są długowieczne, mogą żyć nawet 15 lat. Warto jest wiedzieć, że dotyk wywołuje reakcję każdego organizmu.
Smak
Smak to piąty narząd zmysłów wiewiórki i jest również ważny. Gryzoń ten jedząc rozmaite rośliny potrafi je rozróżnić. Nie smakuje wiewiórkom pokarm bardzo gorzki. Wiewiórki lubią owoce, nasiona z szyszek, pąki czy orzechy. Doskonale rozróżniają korę rozmaitych drzew i wybierają w zależności od gatunku najbardziej odpowiednią dla siebie.
Wyostrzony wzrok i słuch potrzebny jest zwłaszcza wiewiórkom latającym, które prowadzą nocny tryb życia. Oznaczenia zapachowe, wydawane dźwięki i ogon pomagają w komunikacji pomiędzy własnym gatunkiem. Niejednokrotnie wiewiórki ostrzegają się wzajemnie przed niebezpieczeństwem.
Zmysły wiewiórek zapewniająim dostęp do pokarmu i ochronęprzed zagrożeniami. Dostosowane są one do życia tych zwierząt w naturze. Naukowcy prowadzili i nadal zajmują się licznymi badaniami i eksperymentami, które pomagają lepiej poznać narządy zmysłów świata zwierząt.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]