GeoZoo » Ptak » Opieka nad słowikiem chińskim
Opieka nad słowikiem chińskim

Opieka nad słowikiem chińskim

Opieka nad słowikiem chińskim wymaga wiedzy i zaangażowania ze strony opiekuna. Najlepiej, jak jest to miłośnik zwierząt, kochający ptaki śpiewające. Przed zakupem ptaka warto jest zapoznać się z fachowym poradnikiem na temat życia słowików chińskich. Ważne jest również zdobyte wcześniej doświadczenie hodowlane w tym zakresie.

Opieka nad słowikiem chińskim nie jest trudna, jeżeli zostanie kupiony zdrowy osobnik. Należy regularnie poświęcać mu trochę czasu, żeby nie był uciążliwym domowym dodatkiem. Decyzję o zakupie ptaka trzeba skonsultować ze wszystkimi domownikami. Na czas wyjazdu na urlop czy w delegację należy znaleźć opiekuna, który zatroszczy się o naszego pupila. 

Klatka lub woliera

Opieka nad słowikiem chińskim wymaga codziennej kontroli pupila. Potrzeby tych ptaków nie są wygórowane. Czują się dobrze w klatkach odpowiednio zbudowanych, zarówno w witrynach pokojowych, jak w zewnętrznych wolierach. Klatka powinna być dwukrotnie dłuższa niż szersza. Należy zamieścić w klatce minimum dwa drążki do siedzenia. Wymiary klatki dla jednego przedstawiciela słowika chińskiego to: 80 x 40 x 40 cm.

Rozstaw pomiędzy prętami powinien być nie mniejszy, jak 1,3 cm i nie większy niż 1,5 cm. Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny posiadać odpowiednią wielkość z przystosowaniem do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. Najlepiej, jak są dwie pary drzwiczek.

Niedopuszczalne są klatki okrągłe, ponieważ źle wpływają na psychikę ptaków i mogą doprowadzić do choroby psychicznej słowika chińskiego.

Woliera to duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką i może być wysokie lub niskie. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej, która powinna być zabezpieczona od wiatru i słońca. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie jej z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym ptaki mogłyby się schronić przy złych warunkach atmosferycznych.

Kształty i wielkości wolier może być rozmaita w zależności od kreatywności człowieka i możliwości powierzchniowych. Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami czy gryzoniami. Kolekcja różnych ptaków ozdobnych, które przebywają w mieszkaniowej witrynie bardzo upiększa i urozmaica wygląd pokoju. Woliery zewnętrzne mogą zostać obsadzone roślinnością, a także zaopatrzone w baseniki z wodą przepływową. Ciekawych pomysłów może być wiele.

Opieka nad słowikiem chińskim związana jest z posiadaniem wiedzy na temat żywienia, opieki i jego chorób. Trzeba zapewnić pupilowi odpowiednie warunki bytowania. W przypadku posiadania w domu innego zwierzęcia, nowego członka rodziny należy z nim zapoznać. Jeżeli będzie to kot trzeba się zastanowić, czy nasz drapieżnik zaakceptuje ptaka w klatce. Jednak będzie istniało niebezpieczeństwo, że słowik chiński po wypuszczenia z klatki może stać się ofiarą kota.

Słowik chiński
By Jonathan Jordan – Pekin RobinUploaded by snowmanradio, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31061482

Najczęściej popełniane błędy w hodowli paków

Opieka nad słowikiem chińskim to duża odpowiedzialność ze strony jego właściciela. Człowiek, który decyduje się na słowika chińskiego powinien znać potrzeby i zachowanie tych ptaków.

Do najczęściej spotykanych błędów w hodowlach ptaków należą:

  • Zbyt wąskie i nieprawidłowo zbudowane klatki. Nie wolno stosować okrągłych klatek.
  • Niewłaściwa lokalizacja klatki. Na przykład w przeciągu, słońcu czy przy uchylonym oknie.
  • Zbyt suche powietrze, wynoszące poniżej 40% wilgotności względem powietrza. Należy zapewnić stały dostęp do pojemnika ze świeżą i czystą wodą, a także zagwarantować kąpiel w baseniku z wodą.
  • Zanieczyszczenie wody do picia czy kąpieli pokarmem, żwirkiem czy odchodami. Dzieje się tak w przypadku umieszczania naczyń  z pokarmem pod drążkami. Najczęściej powodem chorób i rozprzestrzeniania się zakażenia jest zanieczyszczenie wody pitnej kałem.
  • Podawanie pokarmu wyłącznie w karmidełkach automatycznych. Przyczynia się to do jednostronnego żywienia. Plewy w karmie mogą zaburzać proces trawienia, co może skutkować nawet śmiercią głodową słowika chińskiego.
  • Brak regularnego mycia poideł i naczyń przeznaczonych na pokarm.
  • Używanie piasku w miejsce żwirku. Powstaje ryzyko zakażenia, gdy piasek jest zanieczyszczony. Następuje częste zaleganie piasku w wolu.
  • Zalegające zabrudzone podłoże w klatce. Brak sukcesywnej wymiany ściółki.
  • Twarde drążki o jednakowej średnicy bądź pokrycie drążków lub dna klatki papierem ściernym. W klatce powinny zostać umiejscowione naturalne i o różnej średnicy gałązki. Najlepiej z drzew owocowych, klonów, brzóz, dębów, wierzb, orzechowca lub bzu.
  • Nieregularna długość dna świetlnego i wyłączone światło sztuczne.
  • Nadmierne zagęszczenie ptaków w wolierze. Na 1 m3 pomieszczenia może znajdować się maksymalnie 20 słowików chińskich.
  • Zbyt mała liczba budek lęgowych.
  • Występujące pasożyty w podłożu naturalnym, np. nicienie.
  • Brak zabezpieczenia wolier zewnętrznych przed gryzoniami i kotami.
  • Brak prawidłowego wietrzenia pomieszczenia ptaków.

Opieka nad słowikiem chińskim ważna jest w życiu tych małych i ślicznych ptaków śpiewających. Aby utrzymać słowika chińskiego w dobrym zdrowiu i kondycji trzeba zapewnić jemu odpowiednie warunki, opiekę i wyżywienie. Należy zadbać o jego dobrostan i dobre samopoczucie. W nagrodę za właściwe traktowanie słowik chiński odwdzięczy się pięknym śpiewem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]