GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad myszą berberyjską
Opieka nad myszą berberyjską

Opieka nad myszą berberyjską

Opieka nad myszą berberyjską nie jest trudna i nie wymaga dużo czasu. Gryzoń ten sam potrafi zadbać o swoją higienę. Myje się dokładnie i regularnie, a ząbkami czyści pazurki. Jest to gatunek stadny, który prowadzi zwykle dzienny styl życia. Mysz berberyjska jest nieufna i wrażliwa na stres.

Opieka nad myszą berberyjską związana jest z odpowiednią dietą i warunkami higienicznymi panującymi w terrarium. Nie należy kąpać tych zwierzą i trzymać je w zbyt małej klatce. Nie wolno również narażać myszy na przeciągi, ponieważ może zachorować. Troskliwa opieka zapewni myszy berberyjskiej zdrowie i witalność. Nie jest to gatunek łatwy do oswojenia.

Mieszkanie gryzonia z wyposażeniem

Opieka nad myszą berberyjską wymaga zakupienia dla jednego lub kilku osobników odpowiedniej wielkości klatki. Niejednokrotnie sprzedawane są wraz z wyposażeniem. Często są to pojemniki, kryjówki, tunele, półki czy drabinki. Klatka powinna zostać umieszczona w zacisznym miejscu pozbawionym przeciągów.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest szklane terrarium z podwójną wentylację, które utrzyma odpowiednią temperaturę. Wymiary minimalnego terrarium dla pary to: 90 x 45 x 40. Praktyczne są pręty ułożone w poprzek, ułatwiające gryzoniom przemieszczanie. Można też zawieszać na nich poidełka, chroniące wodę przed zabrudzeniem i wylaniem.

Mysz berberyjską trzeba hodować w cieple, ponieważ łatwo ulega przeziębieniu. Wilgotność powietrza powinna wynosić w granicach 40-60%, a temperatura mieścić się w przedziale 20-34oC. Zbiornik powinien przykryty być siatką, aby gryzoń nie wydostał się z pomieszczenia. Zwierzątko może wspiąć się po drabince i wyskoczyć z terrarium.

Wnętrze klatki dla myszy berberyjskiej powinno przypominać środowisko naturalne, czyli step czy rumowisko skalne. W tym celu najlepiej jest przygotować rozmaite kryjówki. Na przykład rurki ceramiczne, kamienie, gałęzie, hamak, kołowrotek do biegania i zabawki. Dobrym rozwiązaniem jest klatka piętrowa. Myszy lubią wspinać się w klatce po drabinkach.

Półki i gałęzie należy umieścić na różnych wysokościach. Nie powinno również zabraknąć kamieni i korzeni. Do odpoczynku i schronienia potrzebny jest domek. Może kupić gotowy w sklepie zoologicznym lub zrobić samodzielnie. Doskonale na domek nadaje się doniczka z wyciętym bokiem i odwrócona do góry dnem lub mocna łupina kokosowa.

Na rynku dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Mogą to być również rolki po papierowym ręczniku czy papierze toaletowym. Należy pamiętać o podłożu, które powinno pokryć dosyć grubą warstwą dno terrarium. Do tego nadaje się ściółka z torfem pochłaniającym mocz. Natomiast z kawałków papierowego ręcznika lub ligniny myszy berberyjskie budują gniazdo.

Bezpieczny dom

Opieka nad myszą berberyjską nie wymaga dużo obowiązków. Trzeba jednak zwierzęciu zapewnić bezpieczne życie bez stresu. Od czasu do czasu można wypuszczać pupila z klatki, aby pobiegał po mieszkaniu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Jeżeli istnieje taka możliwość, to najlepiej wypuścić gryzonia w pokoju bez mebli. 

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie kable od urządzeń elektrycznych, żeby nie stanowiły zagrożenia dla zwierzątka. Mysz może przegryźć przewody i zostanie porażona prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega mysz berberyjska należy zamknąć, co uniemożliwi jej ucieczkę.

Po wypuszczeniu myszy berberyjskiej z klatki, wszyscy domownicy powinni ostrożnie się przemieszczać. Gryzonia należy izolować od zwierząt domowych, takich jak pies czy kot. Jeżeli mysz w domu napotka na swej drodze te zwierzęta, to przestraszona zacznie uciekać lub zastygnie bez ruchu. Tych podstawowych zasad należy przestrzegać.

Higieniczne warunki bytowania

Opieka nad myszą berberyjską to również przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Miseczki i poidła należy utrzymywać w należytej czystości. Trzeba systematycznie podawać czystą i świeżą wodę oraz usuwać niezjedzony pokarm.

Karma powinna być renomowanej firmy i kupowana w sprawdzonych sklepach. Mieszanka musi być z przeznaczeniem dla małych gryzoni, bez oznak stęchlizny i zagrzybienia. Poza tym do zadań opiekuna należy regularne sprzątanie kuwety. Opiekun powinien w miarę potrzeby wymieniać podłoże w klatce.

Ściółka nigdy nie powinno być zawilgocona. Przed jej wymianą musimy umyć kuwetę gorącą wodą i wytrzeć ręcznikiem kuchennym. Mysz berberyjska to porządny gryzoń. Swoje potrzeby fizjologiczne załatwia w jednym miejscu. Mocz jej nie wydziela nieprzyjemnej woni. Higieniczne warunki pozwolą zwierzęciu cieszyć się dobrym zdrowiem.

Opieka nad myszą berberyjską pełni bardzo ważną rolę w życiu tego zwierzęcia. Wpływa także na jej samopoczucie i rozmnażanie. Zdrowe myszy są bystre i radosne oraz wysoko skaczą i szybko biegają. Zwierzęta te są bardzo żywotne i ciekawskie. Dobrze traktowana mysz berberyjska stanie się towarzyszem dnia codziennego i urozmaici życie domowników.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top