GeoZoo » Zoologia » Kury ozdobne
Kury ozdobne

Kury ozdobne

Kury ozdobne to gromada: ptaków i rząd: grzebiących. Należą do rodziny kurowatych. W odróżnieniu od kury domowej to oryginalne ptaki o interesującym upierzeniu. Kury ozdobne mogą być miniaturowe, małe, średnie i duże. Pochodzą z różnych regionów świata.

Kury ozdobne różnią się między sobą wyglądem i zachowaniem oraz liczbą i wielkością znoszonych jaj, a także łatwością oswajania. Ptaki te posiadają różnorodne i barwne upierzenie. Różnią się pomiędzy sobą nie tylko kolorem upierzenia, ale również strukturą i wzorem piór. Jaja kur ozdobnych nadają się do spożycia i nie odbiegają wartością odżywczą od jaj kur domowych. Kury ozdobne mogą się różnić również kolorem skóry i kości.  

Anatomia kury

Kury ozdobne mają podobną budowę do kury domowej. Posiadają serce, nerki, wątrobępłuca. Układ trawienny pozwala wytwarzać im jaja. Kura wyróżnia się lekkim szkieletem zbudowanym z kości pneumatycznych. Posiada czternaście giętkich kręgów szyjnych, dzięki którym może obrócić głowę o 180 stopni. Skrzydła tych ptaków pozwalają na szybki, ale krótki lot.

Kury ozdobne umiejętność latania wykorzystują z konieczności. Niektóre gatunki tych ptaków pozbawione są latania ze względu na swoją masywną postawę. Każda z dwóch stóp u większości kur ma cztery palce zakończone pazurami. Trzy zwrócone są do przodu, a czwarta do tyłu, co pozwala utrzymać kurom stabilną postawę. Niektóre rasy kur ozdobnych posiadają 5 palców.

Kura jedwabista

Kury ozdobne

Kury ozdobne posiadają bardzo ciekawe upierzenie. Jedną z najczęściej hodowanych kur ozdobnych jest kura jedwabista czyli silka, wywodząca się z rasy kur czubatych. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z XIII wieku. Wspomniał o nich Marco Polo. Kura jedwabista wyróżnia się gęstym upierzeniem, które przypomina w dotyku satynę lub jedwab. Posiada ona szeroki tułów i nisko osadzony brzuch. Istnieją osobniki brodate i bezbrode.

Charakterystyczne cechy kury jedwabistej to:

  • czarna skóra i czarne kości,
  • pięć palców u każdej stopy,
  • zewnętrzna część ucha o barwie niebieskiej.

Kura jedwabista wyróżnia się łagodnym i przyjacielskim usposobieniem. Nie ma problemu z jej oswojeniem. Kura tej rasy w ciągu roku może znieś około 100 jaj. W czasie kwoczenia wykazuje duże zainteresowanie wysiadywaniem jaj. Ze względu na silny instynkt macierzyński może również opiekować się jajami innych ptaków.

Znane są następujące odmiany barwne kury jedwabistej:

  • biała,
  • czarna,
  • czerwona,
  • jastrzębiata,
  • niebieska,
  • perłowa,
  • żółta.

Popularne rasy kur ozdobnych

Kury ozdobne chętnie wybierane są przez hodowców w celu urozmaicenia swojego drobiu. Dużym powodzeniem ciszą się te ptaki w gospodarstwach agroturystycznych. Wiele kur ozdobnych ma piękne i gęste upierzenie, które przyciąga wzrok turystów. Wybierają je właściciele kurzych ferm, jak również hodowcy amatorzy.

Najpopularniejsze rasy kur ozdobnych to:

Wyandotta

Kury ozdobne

Wyandotta, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i jest jedną z najpopularniejszych gatunków kur ozdobnych na naszej planecie. Pierwsze wzmianki o tej rasie pochodzą z lat sześćdziesiątych XIX wieku. Kury te mają okrągłą posturę i bujne upierzenie. Posiadają czerwono-rdzawe oczy, jsnoczerwone małżowiny uszne, grzebień różyczkowy, okrągłą głowę i żółte nogi.

Ptaki te są spokojne, a kury wspaniałymi matkami. Potomstwo najczęściej przychodzi na świat silne i szybko przybywa na wadze. Istnieje wiele odmian kolorystycznych tej rasy. Może być: biała, srebrna, złota, niebieska, czerwona czy czarna. Najczęściej spotykane są różne odmiany szarości.

Sebrytka

Kury ozdobne

Sebrytka, która jest jedną z najmniejszych ras kur na świecie. Została wyhodowana przez Johna Saundersa Sebrighta. Kura posiada niepozorny i mały grzebień. Natomiast koguty mają grzebień różyczkowy. Skrzydła ustawione są prawie pionowo.

Nogi tych ptaków nie są opierzone. Koguty wyróżniają się brakiem piór sierpowych. Ptaki te są płodne już w 7 miesiącu życia. Kury te nie są duże. Masa ich ciała wynosi w granicach 700-800g. Kury te nie przysparzają problemów w hodowli i lubią towarzystwo człowieka.

Odmiany barwne sebrytki to:

  • cytrynowa,
  • niebieska,
  • srebrzysta,
  • wielbłądzia,
  • złota.

Grzywacz holenderski

Grzywacz holenderski

Grzywacz holenderski jak jego nazwa wskazuje pochodzi z Holandii. Może również występować w odmianie karłowatej. Posiada czerwono-brązowe oczy i białą skórę. Wyróżnia się puszystym białym grzebieniem. Istnieje wiele odmian upierzenia. Może być biała z białym grzebieniem, niebieska z białym grzebieniem, czarna z białym grzebieniem czy czerwona z białym grzebieniem. Kręcone upierzenie nie jest wadą.

Krevecoeur

Krevecoeur

Krevecoeur to jedna z większych odmian kur ozdobnych. Masa ich ciała może dochodzić nawet do 4 kg. Wyhodowane zostały w 1857 roku. Należy do jednych z najstarszych francuskich odmian drobiu. Charakteryzują się wydatnym czubem. Hodowane są jako kury ozdobne i użytkowe. W ciągu roku kura ta może znieś 150 jaj. Istnieje również odmiana miniaturowa, która rocznie znosi 100 jaj.

Kohin

Kohin

Kohin to kura o obfitym upierzeniu, której ojczyzną są Chiny. Ptaki te zostały sprowadzone do Europy w połowie XIX wieku. Największą popularnością cieszyły się w Anglii. Zwierzęta te posiadają szerokie i nisko osadzone tułowia z wklęsłą linią grzbietową. Zaliczane są do największych kur ozdobnych. Samica może osiągnąć 4,5 kg, a kogut nawet 5,5 kg. Rocznie kura znosi około 100 jaj o brązowożółtych skorupkach. Kury te są łagodne i ufne w stosunku do człowieka.


Podsumowując kury ozdobne w Polsce cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W okresie pierzenia kury nie niosą jaj. Każdego roku kury przechodzą proces pierzenia, który trwa 1-2 miesiące. W miejsce utraconych piór odrastają nowe, które mogą różnić się strukturą. Kury ozdobne mają rozwinięte zdolności komunikacyjne. Hodowla kur ozdobnych polecana jest szczególnie miłośnikom tych zwierząt.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top