Dlaczego pies wywiesza język? Często w upalne dni widzimy spacerującego lub siedzącego psa z wywieszonym językiem, który bardzo szybko oddycha. Takie zjawisko nazywane jest zianiem. Jest to kontrolowany oddech, którego ośrodek umiejscowiony jest w rdzeniu przedłużonym.
Dlaczego pies wywiesza język? Wywieszanie języka jest efektywnym sposobem na usuwanie ciepła z psiego organizmu. Zianie jest nie tylko domeną czworonoga, ale również innych zwierząt, takich jak ptaki czy owce. Jest to znana metoda, którą stosują stworzenia posiadające słabo rozwinięte gruczoły potowe.
Budowa psiego języka
Dlaczego pies wywiesza język? Pies wywiesza język w celu termoregulacji ciała. Język umiejscowiony jest w jamie ustnej właściwej. Dostosowany jest do niej kształtem i wielkością. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej. Język wraz z podniebieniem twardym, policzkami i wargami przyczynia się do powstania w jamie ustnej ujemnego ciśnienia, które jest niezbędne podczas ssania.
Na budowę psiego języka składają się:
- korzeń języka,
- trzon języka,
- wierzchołek języka,
- brodawki stożkowate,
- brodawki liściaste,
- brodawki okolone,
- brodawki grzybowate,
- bruzda pośrodkowa języka.
Pies, jak i pozostałe zwierzęta mięsożerne posiada ostry brzeg języka. Błona śluzowa całego grzbietu jest zgrubiała z licznymi brodawkami językowymi. Występują dwa rodzaje brodawek: mechaniczne i smakowe. Jama ustna wyposażona jest również w gruczoły, które wytwarzają ślinę i nazywane są śliniankami.
Gruczoły jamy ustnej podzielone są na: gruczoły ślinowe mniejsze i gruczoły ślinowe większe. Spośród gruczołów ślinowych mniejszych na wyróżnienie zasługują gruczoły policzkowe, które mają tendencję do tworzenia skupisk. Gruczoły ślinowe nie tylko pełnią ważną rolę podczas rozdrabniania i trawienia pokarmu, ale także biorą czynny udział podczas ziania.
Eliminowanie ciepła z organizmu psa
Dlaczego pies wywiesza język? Pies wywiesza język, ponieważ jest mu duszno. W warunkach niższej temperatury otoczenia niż temperatura ciała sytuacja jest mniej skomplikowana.
Nadmiar ciepła jest wówczas usuwany poprzez:
- promieniowanie z udziałem fal elektromagnetycznych,
- przewodzenie czyli bezpośredni kontakt czworonoga z zimnymi przedmiotami czy podłożem,
- konwekcję czyli ruchu cząstek wody bądź powietrza.
Jednak znacznie trudniej eliminować ciepło, jeśli temperatura otoczenia jest znacznie wyższa niż temperatura ciała psiego przyjaciela. W takim przypadku kluczową drogą usuwania nadmiaru energii cieplnej z organizmu jest parowanie wody. Może być to woda zawarta w pocie, w ślinie czy powlekająca błonę śluzową dróg oddechowych.
Przyczyny ziania u psa
Przyczyną ziania u psa jest często upał i wysiłek fizyczny, kiedy znaczna ilość ciepła produkowana jest przez mięśnie szkieletowe. Narzędziem usuwającym nadmiar ciepła z organizmu jest wywieszony psi język. Pokryty jest on śliną o dużej powierzchni parowania wody.
Parowaniu pomaga ruch powietrza, który wywoływany jest przez szybkie, ale płytkie oddechy. Ruch powietrza przez jamę nosową odbywa się przede wszystkim podczas wdechu. Natomiast przez jamę ustną przeważnie podczas wydechu. Sprzyja to parowaniu wody zawartej w ślinie powlekającej język.
Dlaczego pies wywiesza język? Pies wywiesza język, żeby ułatwić wentylację swojego organizmu. Podczas upałów należy unikać spacerów ze swoim podopiecznym. Poprzez wyparowanie 2 g wody usuwana jest z organizmu czworonoga 1 kcal (kilokaloria) energii cieplnej. Należy troszczyć się o nasze psy, aby były zdrowe i szczęśliwe oraz jak najdłużej żyły.