Rodzaje żwirków dla kota o rozmaitych właściwościach dostępne są w sklepach zoologicznych. Żwirek dla kota trzymanego w domu jest niezbędnym jego wyposażeniem. Każdy koci właściciel powinien zaopatrzyć się w kuwetę i odpowiedni żwirek dla swojego podopiecznego.
Rodzaje żwirków dla kota można kupić również w supermarketach. Żwirek przypomina kotom ich naturalne środowisko, w którym mogą zakopywać swoje odchody. Wykonane są z różnych materiałów, co sprawia że różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Różne ich gatunki potrafią sprostać nawet najbardziej wymagającym futrzakom.
Popularne gatunki żwirków
Rodzaje żwirków dla kota ułatwiają utrzymanie higienicznych warunków w kuwecie. Kuweta i żwirek to podstawowa wyprawka kociego przyjaciela.
Do najbardziej popularnych żwirków należą:
- żwirek drewniany,
- żwirek bentonitowy,
- żwirek sylikonowy.
Żwirek drewniany jest bardzo ekologiczny i akceptowany przez koty. Do jego produkcji wykorzystane jest drewno, zwłaszcza świerk albo sosna. Wyróżnia się on spośród innych żwirków naturalnym zapachem. Istnieją dwa typy żwirku drewnianego: zbrylający i niezbrylający. Ten pierwszy to drobne trociny bądź wiórki, które pod wpływem cieczy ulegają sklejeniu. Utworzone bryłki bez problemu można usunąć z kuwety.
Natomiast żwirek niezbrylający się ma formę granulek, które wyglądają jak wałeczki. Pod wpływem cieczy wałeczki te rozpadają się na pył i opadają na dno kuwety. Żwirek drewniany dobrze pochłania nieprzyjemne zapachy i można usuwać go bezpośrednio do toalety, bez obaw o zatkanie rur kanalizacyjnych. Ulega on naturalnemu rozkładowi.
Żwirek bentonitowy to substancja naturalna, która wygląda jak piasek bądź żwir. W kontakcie z moczem tworzy bryłki, które bez trudu można usunąć z kuwety. Granulki tego rodzaju żwirku mogą być różnej wielkości od bardzo drobnych do grubych ziaren. Żwirek bentonitowy polecany jest dla dorosłych kotów. Jest on dosyć wydajny, ponieważ usuwa się tylko zanieczyszczone bryłki. Ten żwirek pochłania nieprzyjemne zapachy, ale nie należy wyrzucać go do toalety, gdyż może zatkać rury.
Żwirek sylikonowy został wykonany z żelu krzemionkowego, który powstaje z krzemianu sodu. Pochłania nieprzyjemne zapachy dlatego wykorzystany został do produkcji żwirków dla kota. W sprzedaży dostępne są żwirki sylikonowe zbrylające i niezbrylające się. Pochłania on kota mocz i gromadzi wewnątrz granulek. Jego cechą pozytywną jest to, że nie ulega pyleniu i po jego wymiany nie trzeba za każdym razem myć kuwety. Jednak nie wszystkim kotom odpowiada z powodu nienaturalnej struktury i specyficznego zapachu.
Znaczenie żwirku roślinnego
W celu zachowania w domu higienicznych warunków, nieodłącznym zestawem dla kota jest kuweta łatwa do czyszczenia i żwirek. Kuweta powinna zostać umieszczona jak najdalej od kociej stołówki i legowiska. Istnieją rozmaite typy żwirków.
Doskonałym przykładem może być roślinny, który jest:
- odnawialny biologicznie, ponieważ wytwarzany jest z włókna roślinnego lub drewna czy ziaren kukurydzy,
- łatwo pochłaniający przykry zapach moczu i kału,
- prosty w utylizacji ze względu na szybkie rozpuszczanie się
w wodzie, podobnie jak papier toaletowy, - ograniczający kurz.
Do wybierania zanieczyszczonego żwirku potrzebna będzie specjalistyczna łopatka. Niektóre kuwety wyposażono w jednorazowe i praktyczne wkłady, które w razie potrzeby można wymieniać. Jest to bardzo wygodna i funkcjonalna metoda. Kota w rodzinie trzeba nauczyć zasad domowego współżycia i korzystania z kuwety.
Rodzaje żwirków dla kota ulegają głównemu podziałowi na zbrylające i niezbrylające się. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Żwirek należy wybrać odpowiedni do upodobań swojego pupila. Kot, którym prawidłowo opiekuje się cała rodzina potrafi dostarczyć domownikom wiele satysfakcji. Dobrostan kota uzależniony jest w dużym stopniu od jego właściciela i całej rodziny.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]