Pędzlogon zwinny to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków, rząd: gryzoni, rodzina: popielicowatych. Jest małym i sprytnym stworzeniem, należącym do podrodziny pędzlogony. Podobny jest trochę do wiewiórki i popielicy, chociaż żadnym z tych zwierząt nie jest spokrewniony.
Pędzlogon zwinny ma polską nazwę dostosowaną do swojego wyglądu i temperamentu. Nie należy do popularnych stworzeń domowych. Jest on zwierzęciem roślinożernym. Prowadzi nocny tryb życia. Gryzonia tego nie wolno łapać ani przenosić za ogon. Rozpoznawanie płci nie jest trudne, ponieważ u dojrzałych samców wyraźnie widać jądra.
Zasięg występowania
Pędzlogon zwinny występuje na terenach Afryki, na południe od Sahary. W naturze zajmuje rozległe terytorium. Jest zwierzęciem stadnym i żyje w małych rodzinach. Gryzonie te doskonale wspinają się po drzewach i szybko poruszają się nawet po cienkich konarach.
Pędzlogon rzadko schodzi na ziemię.
Zwierzętom tym w utrzymywaniu równowagi pomaga ich długi i puszysty ogon. W ciągu dnia są mało aktywne, przeważnie śpią i gnieżdżą się w dziuplach. Większość czasu spędzają wśród gałęzi drzew. Dodatkowo podczas zabawy, żerowania i podniecenia wydają charakterystyczne odgłosy. Nie ma problemu z oswojeniem młodych osobników.
Krótka charakterystyka
Pędzlogon zwinny jest miłym i pełnym temperamentu gryzoniem. Długość jego ciała waha się w granicach 6 – 8 cm. Posiada ogon tej samej długości, co ma jego głowa z tułowiem. Zwierzątko to niewiele waży od 18 do 30 g. Długość jego życia wynosi około 5 lat. Głowa tego gryzonia w kształcie klina ma duże i ciemne oczy.
Natomiast uszy jego są osadzone nieco z tyłu. Pędzlogon zwinny charakteryzuje się puszystym i długim ogonem. Sierść jego jest gęsta i krótka, o barwie szaro-popielatej. Natomiast kończyny i brzuszek są znacznie jaśniejsze.
Posiada chropowate opuszki na nogach, które pozwalają mu zwinnie poruszać się po gałęziach drzew.
Pędzlogon zwinny jest zwierzęciem sprytnym i inteligentnym. Szybko i zwinnie porusza się po konarach drzew. Zwierzęta te komunikują się pomiędzy sobą, wydając szczebiocące piski i dźwięki. W ciągu dnia lubią spać w dziuplach. Dlatego oswajanie młodych powinno odbywać się zaraz po wyjściu z gniazda. Należy nauczyć te gryzonie, żeby same wchodziły na wyprostowaną dłoń.
Uwielbiają towarzystwo człowieka, zwłaszcza chodzenie po jego rękach.
Dojrzałość płciową osiągają w piątym miesiącu życia. Ciąża u samiczki trwa około 25 dni. Natomiast potomstwo przychodzi na świat w ilości od 4 do 6 osobników. Samce nie pomagają w opiece nad miotem, ale również nie są agresywne wobec młodych.
Podsumowując pędzlogon zwinny jest sympatycznym i ruchliwym zwierzątkiem. Dlatego polecany jest miłośnikom gryzoni. Najlepiej zakupić niespokrewnioną parkę z prywatnej hodowli i z planowanego miotu. Spokrewnione osobniki mogą częściej chorować. Pędzlogon zwinny dobrze odżywiany i pielęgnowany w niesie do rodzinnego domu wiele radości.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]