Amazonka niebieskoczelna to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych i rodziny papugowatych. Jest to podrodzina papug neotropikalnych. Amazonka niebieskoczelna jest gatunkiem średniej wielkości ptaka egzotycznego.
Amazonka niebieskoczelna jest papugą ozdobną. Może być miłym domownikiem, ponieważ nie jest trudnym ptakiem do oswojenia. Posiada zdolności naśladowania dźwięków. Ptaki te trzeba chronić przed zimnem i przeziębieniem. W warunkach naturalnych i hodowlanych wszystkie papugi odżywiają się podobnie.
Zasięg występowania i rozmnażanie
Amazonka niebieskoczelna w środowisku naturalnym żyje na terenach Boliwii, północno-wschodniej Brazylii, północnej Argentyny i Paragwaju. Najczęściej zasiedla lasy deszczowe. Występuje również na suchych i zadrzewionych stepach, blisko rzek. Gatunek ten można również spotkać na suchych terenach sawanny i w gajach palmowych.
Znany jest gatunek nominatywny i podgatunek Amazona. Samiec podczas zalotów wykonuje taniec godowy i kłania się samicy. W naturze może odbywać się to w stadzie, które liczy ponad 1000 osobników. Jest wówczas wokoło zniszczona cała roślinność. Samica karmiona jest przez samca do momentu kopulacji. Stado rozpada się po pierwszej kopulacji.
W obszernych dziuplach, starych i wysokich drzew do gniazdowania przystępują tylko skojarzone pary. Samica składa jaja w ilości 1-5 sztuk. Po około 30 dniach wylęgają się pisklęta. Potomstwo pozostaje w gnieździe około dwóch miesięcy. Młode karmione są przez rodziców nawet po opuszczeniu gniazda.
Charakterystyka gatunku
Amazonka niebieskoczelna prowadzi nadrzewny styl życia. Długość jej ciała wynosi w granicach 37-49 cm, a waga może przekraczać nawet 400 g. Posiada mocny, czarny dziób i brązowe tęczówki. Nogi mają kolor szary. Ogon jej jest długi, ale sterówki są szerokie. Gatunek ten może żyć nawet 100 lat.
Amazonka niebieskoczelna jest ptakiem hałaśliwym. W warunkach hodowlanych bez problemu można oswoić młode osobniki. Szybko potrafią one naśladować ludzką mowę. Żerują stadnie w koronach drzew. Amazonki niebieskoczelne wspaniale wspinają się po drzewach, ale słabo latają.
Żyją one w parach albo stadach do kilkudziesięciu osobników. Papugi te szybko ulegają otłuszczeniu. W środowisku naturalnym amazonki żywią się nasionami, młodymi pędami drzew, owocami oraz kiełkami liści i kwiatów. Niekiedy ich pożywieniem są owady, a przysmakiem orzechy. Poza tym lubią oskubywać gałęzie.
Upierzenie
Amazonka niebieskoczelna posiada piękne upierzenie. Dominuje w nim barwa zielona. Spód papugi jest jasnozielony. Posiada niebieskie czoło oraz żółte policzki i podgardle. Niekiedy koloru żółtego jest również ciemię. Skrzydła są trochę ciemniejsze od pozostałego zielonego ubarwienia. Ciemnozielony kolor mają też zakończenia piór na głowie. Samiec na łokciach posiada żółte pióra z czerwoną plamą. Tego nie ma u samicy.
Podsumowując amazonka niebieskoczelna w warunkach hodowlanych najlepiej czuje się w wolierze wewnętrznej. W naturze następuje spadek liczebności tych papug. Jest to spowodowane nielegalnym odłowem, wywozem do innych krajów i z powodu wylesiania. Amazonka niebieskoczelna należy do ptaków atrakcyjnych, przyciągających ludzki wzrok.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]