GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego
Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego to ważne aspekty w życiu tego taksonu. Dieta tych wspaniałych okazów świata podwodnego powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Zdrowe ryby są ładnie ubarwione i ruchliwe. Wielkopłetwy czarne nie są rybami wymagającymi pod względem żywieniowym.

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pożywienia, ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie warto jest sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb, nawet dwa razy dziennie.

W dużym akwarium łatwiej jest utrzymać równowagę biologiczną, niż w małym. Odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenia dla samopoczucia ryb i egzystencji roślin. Ponadto tlen ogranicza rozwój niektórych bakterii chorobotwórczych. Wszystkie nowo nabyte ryby należy poddać kwarantannie.

Rybia stołówka

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego przekłada się na wygląd i zachowanie tej ryby. Mało urozmaicona dieta może być przyczyną wielu różnych schorzeń i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb hodowanych w zbiornikach, powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w naturze.

Wielkopłetwa czarnego należy nauczyć spożywania specjalnie przygotowanego pokarmu z dużą zawartością białka zwierzęcego. Z podawaniem żywych pokarmów trzeba uważać, a zwłaszcza unikać ochotki, wodzenia i tubifeksu z rodziny rurecznikowatych. Można serwować larwy wioślarek lub czarnego komara.

Bezpieczeństwo ryb zwiększy się, gdy żywe posiłki będą pochodzić z własnej hodowli. Można również podawać mrożony posiłek. Świetnie do tego nadają się muchówki bądź rozwielitki. Ważne, aby pokarm był różnorodny. Dieta ryb powinna zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Metody podawania posiłków

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego przekłada się na jego dobrostan w podwodnym świecie. Karmienie ryb powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Najlepiej dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Narybek należy karmić częściej.

Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Jedynie pokarm roślinny można pozostawić w zbiorniku do dwóch dni. Mrożony posiłek trzeba rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej.

Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę. Porcjami takiego pożywienia wielkopłetw czarny nie powinien pogardzić.

Profilaktyka

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego mają wpływ na wzrost rybiego potomstwa. Chore osobniki należy odizolować od pozostałych ryb i skutecznie leczyć. Prawie każdy gatunek wykazuje wrażliwość na konkretną chorobę. Ryby pochodzące z odłowu należy trzymać oddzielnie.

Chorobom zapobiegamy stosując:

  • Dobrą jakość wody. Regularnie należy podmieniać wodę, zakupić wydajny filtr i zastosować właściwą temperaturę do wymagań gatunkowych ryb.
  • Różnorodną dietę. Pokarm powinien być czysty, bez zanieczyszczeń oraz dobrej jakości, zarówno żywy, jak i suchy i mrożony.
  • Kwarantanna nowych ryb. Przed wprowadzeniem nowych ryb do akwarium trzeba poddać je kwarantannie.
  • Regularna obserwacja ryb. Należy systematycznie obserwować zachowanie i wygląd ryb, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

W każdym, nawet najlepiej utrzymanym akwarium istnieje możliwość pojawienia się chorób. Bagatelizowanie schorzeń i odstąpienie od leczenia rybich pacjentów, powoduje duże straty w akwarystyce. Każdy troskliwy opiekun powinien poświęcać codziennie trochę czasu swym podopiecznym.

Znane choroby wielkopłetwów

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego to ważne czynniki w jego prawidłowym rozwoju. Pielęgnacja tych ryb nie powinna sprawiać trudności, nawet początkującym akwarystom. Wymagania i potrzeby ryb trzeba poznać przed ich nabyciem. Dobrze jest posiadać pewien zasób wiedzy o wymaganiach i potrzebach wielkopłetwa czarnego.

Znane choroby wielkopłetwów:

  • Przeziębienie, czyli za niska temperatura wody dla wymagań tego gatunku. Objawy to brak apetytu, częściowy zanik ubarwienia i stulenie płetw. Przeziębione ryby pływają apatycznie i chwiejnie. Należy stopniowo podnieść temperaturę wody do wymagań gatunkowych ryb, czyli w granicach 20-26oC.
  • Choroby związane z błędami żywieniowymi popełnianymi zwłaszcza przez początkujących akwarystów. Są one najczęściej   spotykanymi przyczynami pośrednimi, pojawienia się różnych chorób. Do często spotykanych schorzeń związanych ze złym karmieniem ryb należą:
    • Otłuszczenie narządów wewnętrznych, głównie wątroby u starszych ryb. Otrzymują one zwykle nadmierną ilość pokarmu, który nie jest różnorodny. Niekiedy skutkiem ubocznym tej choroby jest bezpłodność. Do objawów zaliczane są: wzdęcia brzuszne bądź przekrwienie gałek ocznych. Jednak otłuszczenie narządów wewnętrznych przebiega zwykle bezobjawowo.
    • Zapalenie przewodu pokarmowego, którego przyczyną jest podawanie wyłącznie suchej karmy albo tylko jednego rodzaju pokarmu. Choroba ta może też wystąpić na skutek niedostatecznie oczyszczonego pokarmu, pochodzącego z ziemi. Objawy to obrzęk przedniej części ciała, blednięcie ubarwienia, zaczerwienienie okolic odbytu i ciągniecie się za rybą białawego śluzu z otworu odbytowego.
  • Choroby wirusowe i bakteryjne. Jedną z dobrzerozpoznanych chorób wirusowych jest limmfocystoza, która objawia się zmianami nowotworowymi na zewnątrz ciała. Widoczne są narośla lub białawe guzki.  Innymi chorobami bakteryjnymi są:
    • Mykobakterioza, którą wywołują różne patogenne bakterie, jeżeli hodowla ryb jest źle prowadzona. Choroba może rozwijać się od 2 tygodni do 4 miesięcy. Objawy to: apatia, wychudzenie, postrzępione płetwy oraz utrata apetytu i kolorów. Później następuje zapadanie brzucha.
    • Fleksibakterioza, która jest chorobą powłok zewnętrznych, jamy gębowej, skrzeli, a także narządów wewnętrznych. Jest to choroba bakteryjna. Polega ona na przenoszeniu bakterii  przez chore osobniki. Objawy pojawiają się zwykle w transporcie lub po umieszczeniu ryb w świeżej wodzie.
  • Choroby grzybicze, do których należy pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza, występująca sporadycznie. Powodem pleśniawki jest zbyt niska temperatura dla hodowanych w akwarium wielkopłetwów.
  • Choroby pasożytnicze, do których zaliczane są:
    • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla narybku i podrostków. U dojrzałych osobników schorzenie może być ostre lub przewlekłe.
    • Gyrodaktyloza, której przyczyną jest żyworodny płaziniec. Zdiagnozowanie choroby polega na pobraniu wycinka z chorego miejsca i obejrzenia go pod mikroskopem.
    • Daktylogyroza, której przyczynami są jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tej choroby możliwe jest tylko poprzez pobranie wycinka z chorego miejsca wielkopłetwa czarnego i obejrzenie go pod mikroskopem.
    • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami.
    • Spironukleoza, którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryby. Pasożyty są przyczyną zapalenia i owrzodzenia jelita, a także atakują narządy wewnętrzne wielkopłetwa czarnego.
    • Kapilarioza czyli choroba przewodu pokarmowego ryb, która spowodowana jest jajorodnymi nicieniami. 

Czynniki sprzyjające chorobom

Żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego wpływają także na jego samopoczucie. Zdrowa ryba pływa sprawnie, a jej wygląd nie ulega zmianie. Choroby rozprzestrzeniają się często w zbyt zagęszczonym akwarium, gdzie wielkopłetwy mają za mało kryjówek i zbyt mało miejsca do pływania.

Częste czynniki sprzyjające chorobom:

  • Zła jakość wody. Zbyt wysoki poziom azotanów czy amoniaku, niski poziom trenu oraz duży poziom zanieczyszczeń organicznych.
  • Nieodpowiednia dieta. Stołówka ryb oparta na jednolitym pożywieniu, występuje niedobór witamin i minerałów.
  • Stresogenne warunki akwariowe. Przerybienie w zbiorniku, nagłe zmiany parametrów wody czy agresywne zachowanie samców wielopłetwów czarnych.
  • Osłabiony układ immunologiczny u ryb. Taki stan ryb może być spowodowany chorobami, urazami czy w wyniku starzenia się ryb.

Podsumowując żywienie i zdrowie wielkopłetwa czarnego mają wpływ na rozmnażanie tych rybich okazów. Samodzielne leczenie ryb może okazać się trudne i przynieść więcej szkód niż korzyści. W przypadku poważnych problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu ryb.

Scroll to Top