Żywienie i zdrowie szczecińcowatych wpływa na ich prawidłowy rozwój, stan zdrowia. W Afryce Środkowej prowadzone są liczne hodowle tych zwierząt w celu wyżywienia miejscowej ludności. Nastawione są one na produkcję mięsa. W niewoli szczecińcowate otrzymują pasze dostosowane do ich potrzeb żywieniowych.
Żywienie i zdrowie szczecińcowatych dotyczy zwierząt żyjących dziko w środowisku naturalnym i gryzoni hodowanych w niewoli. Zwierzęta te często są obiektami polować ze względu na mięso, posiadające wysokie walory smakowe. W Afryce Zachodniej mięso z tych gryzoni jest najdroższe i najbardziej poszukiwane. Szczecińcowate są zwierzętami roślinożernymi.
Stołówka szczecińcowatych
Żywienie i zdrowie szczecińcowatych przekłada się na ich wygląd i zachowanie. Podstawową dietą tych zwierząt są różne trawy, które mają wysoką zawartość włókna i zasobne są w węglowodany. Gryzonie te żerują w sposób selektywny. Oznacza to, że ścinają łodygi wybranych traw w ten sposób, żeby zjeść tylko wybrane i najbardziej smaczne elementy.
Odżywiają się również korą, liśćmi, kukurydzą. Ulubionym przysmakiem szczecińcowatych są orzechy i opadłe owoce. Bez problemu stworzenia te mogą przywyknąć do innej diety. Nie ma u szczecińcowatych przypadków kanibalizmu, ale wykazują skłonność do spożywania odchodów innych zwierząt.
W jadłospisie szczecińcowatych zwykle znajdują się:
- trawa gwinejska z Afryki,
- tropikalna trawa kępowa,
- afrykańska trawa bermudzka, pochodzi z Afryki z wyjątkiem Afryki Zachodniej,
- trawa tropikalna z rodziny wiechlinowatych,
- groszek motylkowy czyli roślina strączkowa, która w krajach tropikalnych uprawiana jest dla zwierząt gospodarskich,
- figa leśna z papieru ściernego, która zwana jest też białą figą,
- meksykańska roślina ognista zwana też wilczomleczem malowanym, która pochodzi z Ameryki, ale rozpowszechniona jest w Afryce,
- łzawnica ogrodowa,
- cukrowiec lekarski,
- wilec ziemniaczany,
- olejowiec gwinejski,
- maniok jadalny,
- pochrzyn,
- kaczany,
- mango indyjskie,
- banan zwyczajny,
- orzech ziemny,
- ananas jadalny,
- chleb,
- otręby,
- odpady kuchenne.
Żywienie i zdrowie szczecińcowatych to podstawa ich prawidłowego funkcjonowania. Konsumowanie pokarmu ułatwiają im zęby, które przystosowane są do rozdrabniania pokarmu roślinnego. Natomiast siekacze ścinają łodygi roślin. Pobierane pożywienie trawione jest poprzez fermentację bakteryjną w kątnicy.
Zdrowie szczecińcowatych
Żywienie i zdrowie szczecińcowatych wpływa na rozmnażanie i rozwój potomstwa. W hodowlach należy zapobiegać chorobom i wszelkim przypadłościom. W niewoli zwierzęta powinny znajdować się pod opieką lekarza weterynarii. Szczecińcowate mogą być atakowane przez pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne, jakim jest tasiemiec.
Żywienie i zdrowie szczecińcowatych wpływa na ich dobrostan i na ich długość życia. W niewoli ilość pokarmu dostosowana jest do dziennego zapotrzebowania tych gryzoni. W hodowli zwierzęta otrzymują odpowiednie szczepienia i utrzymywana jest prawidłowa ich waga. Doświadczeni hodowcy stwarzają szczecińcowatym odpowiednie warunki do życia.