Zmysły świnki morskiej są potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania. Zwierzątko to jest bardzo towarzyskie i posiada doskonałą pamięć. Odczuwa podobnie, jak ludzie: radość, złość i smutek. Świnka morska znana jest od wieków. Należy do kręgowców z rodziny kawiowatych. Jest ona gryzoniem ciekawym świata.
Zmysły świnki morskiej reagują podobnie, jak u człowieka. Prawidłowa nazwa świnki to kawia domowa. Gryzoń ten jest ciekawy otaczającego go świata, w czym pomagają narządy zmysłów. Jedne są lepiej rozwinięte, drugie trochę słabiej. Zmysły kawii domowej dostosowane są do jej życia w środowisku naturalnym.
Podstawowe narządy zmysłów
Zmysły świnki morskiej to priorytety w jej codziennym bytowaniu. Pomagają wytropić jej zagrożenie i w odpowiednim czasie zareagować.
Fenomenalnie rozwinięte są dwa zmysły: wzroku i słuchu.
U kawii domowej wyróżnia się pięć podstawowych narządów zmysłów, do których należą:
- słuch,
- wzrok,
- węch,
- dotyk,
- smak.
Słuch
To jeden ze zmysłów świnki morskiej, który jest bardzo dobrze rozwinięty. Gryzoń ten słyszy nawet do 33000 Hz. W uchu wewnętrznym znajduje się ślimak. U człowieka ma on dwa zwoje, natomiast u świnki cztery. Dzięki temu słyszy ona lepiej, niż ludzie. Bardzo dobrze reaguje na wyższe dźwięki, z niższymi jest trochę gorzej. Słuch świnek morskich jest w ich życiu bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu ostrzegają się przed drapieżnikami.
Hałas w domu sprawia, że kawia domowa staje się nerwowa, ponieważ jest wrażliwa na wysokie dźwięki. Z tego również względu należy do niej mówić niższym i spokojnym głosem. W domu reaguje na otwieraną torbę z pokarmem, ponieważ wie, że wkrótce dostanie jedzenie. Wydaje wówczas charakterystyczne dźwięki łi, łi, łi.
W relacjach pomiędzy świnkami morskimi niezmiernie ważne są: słuch i dźwięki.
Wzrok
To drugi obok słuchu bardzo ważny narząd zmysłu w życiu świnki morskiej, gdyż są one w naturze ofiarami. Oczy kawii domowej rozstawione są po bokach. Dzięki temu jej pole widzenia jest szerokie. Wynosi prawie 300 stopni. Kawia domowa ma lepszy wzrok od królika i rozróżnia niektóre kolory. Zwłaszcza zielony, żółty, niebieski i brązowy. Potrafi zapamiętać kolor miski i jedzenia.
Dzięki tak rozstawionym oczom widzi wokół rozmaite rzeczy. Bez obracania głowy może patrzeć na boki. Natomiast gorzej ocenia odległość. Nie należy świnki chwytać od tyłu. Powinna widzieć swojego opiekuna, żeby się nie przestraszyła. Nie wyczuwa ona odległości, dlatego trzeba trzymać ją pewną ręką. Zestresowana może się wyrwać i zrobić sobie krzywdę przy upadku.
Węch
Jest również bardzo ważnym zmysłem w życiu świnki morskiej. Nos jej jest sto razy czulszy, niż u człowieka. Jest w ten sposób ukształtowana przez naturę, że potrafi rozróżniać rozmaite zapachy, które do niej docierają.
Dotyk
Pomaga śwince morskiej poruszać się w środowisku naturalnym i orientować się w terenie. Włosy czuciowe kawii domowej, czyli wibrysy znajdują się koło nosa i oczu oraz pod brodą. Rozmieszczone są w pięciu lub sześciu rzędach. Wąsy ostrzegają ją przed niebezpieczeństwem i wyczuwają przeszkodę.
Smak
Jest piątym narządem zmysłów świnki morskiej i jest słabo rozwinięty. Gryzoń ten jedząc rozmaite rośliny potrafi je rozróżnić, ale tylko w znikomym stopniu. Nie smakuje kawii domowej pokarm bardzo słodki lub bardzo gorzki.
Zmysły świnki morskiej pomagają jej w codziennym życiu w środowisku naturalnym i w niewoli. Najlepiej rozwinięte ma dwa zmysły: słuchu i wzroku. Słabiej rozwinięty jest narząd dotyku. Na wysokim poziomie nie stoi również zmysł smaku. Współcześnie świnka morska jest jednym z najczęściej hodowanych zwierząt domowych na świecie.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]