GeoZoo » Ryba » Ziołolecznictwo w akwarystyce
Ziołolecznictwo w akwarystyce

Ziołolecznictwo w akwarystyce

Ziołolecznictwo w akwarystyce stosowane na szerszą skalę jest nowością. Zioła w medycynie znane są od dawna. Wykorzystywane są w profilaktyce i leczeniu wielu chorób występujących u ludzi. Ziołolecznictwo znalazło również zastosowanie w profilaktyce akwarystycznej i w leczeniu różnych rybich schorzeń.

Ziołolecznictwo w akwarystyce ma w dzisiejszych czasach duże osiągnięcia. Zioła leczą rozmaite niedomagania ryb. Wpływają dobrze na florę bakteryjną. Posiadają również działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Poza tym wspomagają trawienie  i pomagają w stanach zapalnych. Niektóre z nich mogą również obniżyć nieznacznie pH wody. Zioła występują często w składzie rozmaitych mieszanek pokarmowych sporządzonych dla ryb.

Stosowane rośliny w profilaktyce i leczeniu

Ziołolecznictwo w akwarystyce polega na stosowaniu rozmaitych roślin w profilaktyce i leczeniu ryb.

Najczęściej do tego celu wykorzystywane są następujące rośliny:

  • czosnek;
  • tymianek;
  • mniszek lekarski;
  • pokrzywa;
  • liście migdałecznika.

Ziołolecznictwo w akwarystyce

Czosnek

Czosnek jest bardzo popularną rośliną w profilaktyce i lecznictwie akwarystycznym. Ma ondziałanie bakteriobójcze dzięki zawartości związków siarkowych. W czosnku znajdują się również witaminy i mikroelementy. Zawarte w nim flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne.

Czosnek w małych ilościach dodawany jest do różnych mieszanek pokarmowych. Jest również składnikiem niektórych pokarmów suchych. Czosnek to środek leczniczy w zaburzeniach trawiennych  i w przypadku pasożytów przewodu pokarmowego. Najczęściej podawany jest pielęgnicom, które pochodzą z Ameryki Południowej.

Tymianek

Tymianek jest również popularnym ziołem leczniczym. Dodawany jest on do niektórych suchych pokarmów roślinnych. Tymianek posiada w składzie olejki eteryczne, flawony, kwasy organiczne i garbniki. Zioło to działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Ponadto pobudza trawienie.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski jest często stosowaną rośliną w profilaktyce i leczeniu ryb akwariowych. W jego składzie mlecznym znajduje się inulina. Substancja ta przeciwdziała zaparciom i dobrze wpływa na florę bakteryjną. Wiele suchych pokarmów posiada w składzie to zioło.

Pokrzywa

Pokrzywa, która jest powszechnie znaną roślinątakże posiada cenione walory lecznicze. Jest składnikiem niektórych suchych pokarmów. Zioło to pomaga w stanach zapalnych jelit i reguluje trawienie.

Liście migdałecznika

Liście migdałecznika mają od niedawna zastosowanie w akwarystyce. Nazywany jest on także migdałecznikiem morskim lub tropikalnym. Suche liście migdałecznika włożone do wody w akwarium wydzielają związki humusowe i garbniki. Powoduje to w nieznacznym stopniu obniżenia pH i nadaje wodzie bursztynowej barwy. Migdałecznik zwalcza pleśniawkę i pomocny jest w regeneracji zniszczonych płetw.

Związki, które zawierają liście tej rośliny kojąco wpływają na zdrowie i samopoczucie ryb. Liście migdałecznika mogą być bezpośrednio włożone do akwarium i obciążone kamieniem. Dobrze jest również umieścić je w filtrze kubełkowym. Średnio wykorzystuje się dwa liście na 100 litrów wody w zbiorniku. Liście co pewien czas należy wymieniać na nowe, ponieważ ulegają naturalnemu rozkładowi. W sklepach akwarystycznych można kupić w saszetkach zmielone liście migdałecznika.  


Ziołolecznictwo w akwarystyce polega na stosowaniu roślin także jako dodatek do wody w zbiorniku. Przykładem mogą być szyszki olchy czarnej czy liście dębu. Dodawane są one często do akwariów tarliskowych, co zapobiega pleśnieniu ikry. Liście dębu zawierają kwasy organiczne i garbniki. Ma to działanie bakteriobójcze i przyczynia się do obniżenia pH.

Ziołolecznictwo w akwarystyce spełnia ważną rolę w profilaktyce i leczeniu niektórych schorzeń.

Zioła wpływają korzystnie na samopoczucie i zdrowie ryb. Mają przeważnie działanie bakteriobójcze i wspomagają trawienie. Natomiast czosnek wykorzystywany jest w profilaktyce i lecznictwie. Pomaga on zwalczać pasożyty przewodu pokarmowego. Leczenie ryb akwariowych może odbywać się różnymi sposobami i środkami.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top