Ryby babkowate to królestwo: zwierząt, typ: strunowce i gromada promieniopłetwe. Należą one do rzędu okoniokształtnych i podrzędu babkowców. Jest to największa rodzina ryb morskich. Niektóre gatunki bytują w wodach słodkich. Jest to rodzina należąca do najmniejszych ryb na całym świecie.
Ryby babkowate posiadają interesujące ubarwienie. Niektóre gatunki nadają się dla poczatkujących akwarystów. Wiele gatunków nie stwarza w hodowli większych problemów. Niektóre z nich trzeba pielęgnować w grupach, a inne można pojedynczo. Niewiele gatunków w warunkach akwariowych ulega pomyślnemu rozmnażaniu. Babkowate obejmują ponad 230 rodzajów i około 1800 gatunków.
Charakterystyka rodziny babkowatych
Ryby babkowate to rodzina żywych organizmów. Niektóre gatunki hodowane są w akwariach. W środowisku naturalnym zamieszkują wody słonawe, słone i rzadko słodkie. Większość gatunków występuje w strefach subtropikalnych i tropikalnych. Ryby babkowate zasiedlają też rejon umiarkowany. Kilka gatunków bytuje w Morzu Bałtyckim.
Jednak najczęściej przebywają w rejonach raf koralowych bądź w pobliżu brzegu. Żerują przeważnie przy dnie, które często penetrują w poszukiwaniu pokarmu. Z tego powodu podłoże akwarium musi być pozbawione ostrych krawędzi. Dno zbiornika najlepiej pokryć piaskiem. Nie należy stosować żwirku.
Ryby babkowate są w większości małych rozmiarów, gdzie długość ich ciała zwykle dochodzi do 10 cm. Zdarzają się osobniki, które osiągają 50 cm. Niektóre z tych ryb żyją w symbiozie z innymi gatunkami. Różnią się pomiędzy sobą najczęściej wielkością. Niektóre gatunki posiadają płetwy uzbrojone w kolce.
Wszystkie gatunki posiadają wspólne charakterystyczne cechy, do których należy zaliczyć:
- Dużą i szeroką głowę oraz wydłużone ciało.
- Dobrze rozwinięte płetwy piersiowe, które przyjmują kształt dysku.
- Zrośnięte płetwy brzuszne, które pozwalają rybom utrzymywać się przy dnie.
- Łuski cykloidalne albo ktenoidalne, które pokrywają ciało babkowatych.
- Składanie ikry przy dnie, którą opiekują się samce.
Popularne gatunki babkowatych
Ryby babkowate hodowane są w domowych akwariach. Rodzina ta posiada często atrakcyjne ubarwienie i nie wszystkie gatunki w hodowli są wymagające. Ryby te najczęściej są małych rozmiarów. U większości gatunków widoczny jest dymorfizm płciowy. Niekiedy polecane są początkującym akwarystom.
Przykładami znanych gatunków z tej rodziny są:
- Poskoczek mułowy to średniej wielkości ryba która w środowisku naturalnym występuje na zachodnich wybrzeżach Afryki. Preferuje wody słonawe, szczególnie mangrowcowe bagna wokół wysp i na wybrzeżu. Obie płcie niczym się między sobą nie różnią i dorastają do 15 cm. Samce można poznać po agresywnym zachowaniu, natomiast samiczki są łagodne. W warunkach akwariowych nie nadają się do rozmnażania. Najlepiej czują się w wodzie lekko zasolonej. Należy karmić te ryby bezkręgowcami wodnymi i lądowymi. Samce są rybami silnie terytorialnymi, potrafią ze sobą walczyć. Poskoczka mułowego można trzymać w zbiorniku pojedynczo.
- Babka złota, babka trzmiel to mała ryba, która w naturze występuje w Azji. Zasiedla słodkie i słonawe wody płynące. Bytuje na rozlewiskach, bagnach mangrowcowych, a także u ujściu rzek. Pokarmem jej są bezkręgowce morskie. Samice są większe i dorastają do 4 cm, a samce mniejsze do 3 cm. W kryjówkach skalnych odbywa się tarło, gdzie ikrą opiekuje się samiec. Po wylęga samica również nie zajmuje się potomstwem. Gatunek ten najlepiej czuje się w akwarium jednogatunkowym. Preferują wodę lekko zasoloną. Najlepiej jest hodować w granicach 8-10 osobników. Ryby te potrafią być agresywne. Długość ich życia wynosi 3 lata.
- Babka łysa, babka gołogłowa to ryba pochodząca z Morza Azowskiego i Czarnego. W Polsce występuje w rzekach z dnem piaszczysto-kamiennym. Zamieszkuje najczęściej słonawe jeziora i zatoki oraz strefę przybrzeżną. Długość jej ciała dochodzi do 16 cm. Głowa jej pozbawiona jest łusek. Natomiast grzbiet i boki pokryte są łuskami cykloidalnymi, a pozostałe ciało łuskami ktenoidalnymi. Samice posiadają większą drugą płetwą grzbietową niż samce. Do rozrodu przystępują od kwietnia do lipca, gdzie ikrę składają na kamieniach. W okresie rozrodczym ubarwienie samców przybiera ciemniejsze kolory. Żywi się głównie bezkręgowcami, ale również drobnymi rybami. Długość życia babki łysej sięga 5 lat.
- Babka bycza, babka barczysta, babka kamienna, babka czarnopyska, babka okrągła, babka śniadogłowa, babka krągła, babka obła to średniej wielkości ryba, która osiąga około 24 cm długości. Pierwotnie występowała w strefie przybrzeżnej Morza Azowskiego, Czarnego i Kaspijskiego. Obecnie zamieszkuje Europę i Wielkie Jeziora Amerykańskie. Zasiedla strefę przydenną morskich wód przybrzeżnych, a także ujścia rzek i zatok. Preferuje nieduże głębokości. Tolerują wodę o małej zawartości tlenu. Do rozrodu przystępuje od kwietnia do czerwca. Ciało jej pokryte jest łuską cykloidalną. Pożywieniem tych ryb są bezkręgowce. Ikrą i wylęgiem opiekują się samce. Babka bycza dożywa do 4 lat.
- Babka tęczowa, to nieduża ryba, która w środowisku naturalnym zamieszkuje Azję. Długość jej ciała wynosi w granicach 6,5-7 cm. Jest gatunkiem jajorodnym o łagodnym usposobieniu. Można jej podawać pokarm mrożony, glony, pokarm roślinny, suchy i żywy. W akwarium dochodzi czasami do tarła, ale odchowanie narybku jest prawie niemożliwe. Preferują w zbiorniku liczne kryjówki. Długość życia tych ryb wynosi od 2 do 3 lat. Zwierzęta te nie są polecane początkującym akwarystom, ponieważ są dosyć trudne w hodowli. Posiadają specjalne wymagania żywieniowe i duże zapotrzebowanie na tlen.
Podsumowując ryby babkowate znane są na całym świecie i chętnie hodowane są w akwariach morskich. Niektóre gatunki są drapieżnikami a pozostałe planktonożerne. Należy rzetelne i systematycznie opiekować się rybami. Babkowate polecane są miłośnikom rybich gatunków. Hodowla żywych organizmów świata podwodnego to bardzo ciekawe zajęcie.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]