GeoZoo » Pies » Psi ogon
Psi ogon

Psi ogon

Psi ogon jest bardzo ważnym narządem sygnalizacji społecznej. Z ustawienia głowy, uszu, łap, ogona i sylwetki można wywnioskować w jakim pies jest nastroju. Psy charakteryzują się wielorakimi i wysoko rozwiniętymi sposobami porozumiewania się pomiędzy osobnikami. Ruchy, postawy ciała i ustawienie ogona wyrażają róże psie nastroje.

Psi ogon służy do porozumiewania się między sobą psów dorosłych zarówno tej samej płci, jak i odmiennej oraz suki z potomstwem. Psy w swoisty sposób potrafią komunikować się między sobą. Służą temu różnorodne behawioralne systemy sygnalizacyjne: głosowe, ruchowo-pozycyjne, dotykowe czy zapachowe. Funkcje porozumiewania polegają na przybieraniu rozmaitych postaw, mimice i gestach.

Pozycje ciała i ogona

Psi ogon może sygnalizować również radość i chęć do zabawy naszego pupila. Z ustawienia i ruchów ogona można wiele odczytać. Pies przekazuje nam rozmaite sygnały na podstawie ustawionego ogona, głowy, ciała, oczu, uszu sierści i nóg. Z postawą ciała związana jest u czworonoga pozycja czy ruch ogona. Psy używają różnych zachowań w komunikacji między sobą.

Jest to także potrzebne dla wiedzy człowieka, ponieważ nie zawsze merdanie ogonem oznacza przyjazne zamiary. Wszystko zależne jest od sytuacji i pozostałych sygnałów wysyłanych przez czworonoga.

Warto jest poznać mowę psiego ciała.

Najczęściej spotykane postawy u psów i pozycje ogona to:

  • postawa neutralna i rozluźniona,
  • postawa skupienia i czujna,
  • zachęta do zabawy,
  • postawa aktywnego podporządkowania,
  • całkowite podporządkowanie,
  • postawa wyrażająca stres,
  • agresja ze strachu,
  • postawa agresywna i grożąca.

Psi ogon

Postawa neutralna i rozluźniona

Postawa neutralna i rozluźniona, gdzie głowa jest wysoko uniesiona, pysk lekko uchylony, język widoczny i pies stoi na całych stopach. Ogon jest w tej postawie ciała swobodnie opuszczony. Taka postawa świadczy o braku wyraźnego zainteresowania, ale również wyraża gotowość do podjęcia różnego rodzaju działań.

Postawa skupienia i czujna

Postawa skupienia i czujna, gdzie pies stoi na palcach i jest lekko pochylony do przodu. Jego oczy są szeroko otwarte, uszy pochylone do przodu, a pysk zamknięty. Przy takiej postawie ogon znajduje się w pozycji poziomej. Jest niezjeżony i niewyprężony. Pies nie przejawia konkretnych zamiarów, ale jest gotowy zareagować stosownie do sytuacji.

Zachęta do zabawy

Zachęta do zabawy, gdzie ciała przechylone jest do przodu i oparte jest na przednich kończynach. Źrenice są rozszerzone, uchylony pysk i widoczny język, a uszy uniesione. Ogon uniesiony jest w górze i porusza się na boki. Taka pozycja przyjmowana jest często przed wesołymi podskokami. Jest to postawa zapraszająca do wspólnej zabawy i często spotykana podczas spacerów.

Postawa aktywnego podporządkowania

Postawa aktywnego podporządkowania, gdzie ciało czworonoga znajduje się przy ziemi, przednia łapa jest uniesiona, a kończyny spocone. Uszy ściągnięte są do tyłu. Pies nie patrzy przeciwnikowi w oczy i stara się oblizywać jego pysk. Ogon psa jest opuszczony na dół. W ten sposób pies pokazuje napotkanemu i dominującemu koledze swoje przyjazne zamiary.

Całkowite podporządkowanie

Całkowite podporządkowanie, gdzie pies kładzie się na grzbiecie i przednie łapy uniesione ma lekko w górę. Uszy przylegają do głowy, a kąciki warg odciągnięte są do tyłu. Pies unika kontaktu wzrokowego z psem dominującym. Może również posikiwać lub popiskiwać. Gardło, brzuch i miejsca wrażliwe ma odkryte. Ogon czworonoga w tej pozycji jest całkowicie podkulony i schowany pomiędzy tylne kończyny. Przede wszystkim postawa taka ma podłoże lękowe i oznacza całkowite podporządkowanie się silniejszemu przeciwnikowi.

Postawa wyrażająca stres

Postawa wyrażająca stres, gdzie ciało psa znajduje się nisko przy ziemi, uszy skierowane są do tyłu, a źrenice rozszerzone. Kąciki ust wygięte są w tył. Można usłyszeć dyszenie. Przy takiej postawie charakterystyczne jest pocenie się psich łap. Ogon czworonoga jest skulony czyli podwinięty, a nawet lekko schowany pomiędzy tylne kończyny. Taka pozycja psa świadczy o jego silnym stresie.

Agresja ze strachu

Agresja ze strachu, gdzie ciało psa jest obniżone i zjeżony grzbiet. Wargi są podciągnięte, uszy skierowane do tyłu, a nos zmarszczony. W takiej postawie ogon czworonoga jest podkulony. Taki pies może stać lub pokładać się na ziemi. Pies okazuje strach i woli uniknąć konfliktu oraz przejawia podporządkowanie. Jeżeli takie zachowanie nie odniesie rezultatu jest zdecydowany stanąć do walki.

Postawa agresywna i grożąca

Postawa agresywna i grożąca, gdzie pies ma otwarty pysk, widoczne są jego zęby i dziąsła. Uszy czworonoga skierowane są ku przodowi, widoczne są pionowe zmarszczki na czole i nos też jest zmarszczony. Pies w tej pozycji lekko pochylony jest do przodu i stoi na sztywnych kończynach. Ogon jego jest uniesiony i zjeżony. Posiada również zjeżoną sierść na grzbiecie. Jest to pies pewien siebie, który pokazuje przeciwnikowi swoją dominację i siłę.


Podsumowując postawa psa, położenie pyska, uszu czy ogona to kopalnia wiedzy na temat zwierzęcia. Swoim zachowaniem i pozycją ciała czworonogi mają wiele do przekazania, wystarczy je bacznie obserwować. Agresywność psów ma najczęściej podłoże lękowe, charakter obronny i związana jest ze stanem zdrowia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top