GeoZoo » Pies » Pies laboratoryjny Horáka
Pies laboratoryjny Horáka

Pies laboratoryjny Horáka

Pies laboratoryjny Horáka to w dzisiejszych czasach duży czworonożny przyjaciel o ciekawym wyglądzie. Został on stworzony w Czechach. Rasa ta w XX wieku hodowana była przede wszystkim w celach eksperymentalnych. Pies laboratoryjny Horáka początkowo nie był przeznaczony do prywatnych hodowli.

Pies laboratoryjny Horáka przyszedł na świat z przeznaczeniem do badań i doświadczeń laboratoryjnych. Twórcą tego czworonoga jest czeski zootechnik, kynolog i hodowca Františk Horák. Współcześnie pies laboratoryjny Horáka znany jest jako czworonożny przyjaciel do towarzystwa.

Czesko-Morawiecki Związek wpisał psa laboratoryjnego Horáka na listę psów rasowych. Został także zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną – Fédération Cynologique Internationale (FCI) jako rasa nierozpoznana. 

Historia rasy

Pies laboratoryjny Horáka miał zostać idealnym psem do doświadczeń laboratoryjnych. Miał być odpowiedniej wielkości oraz posiadać gładką i łatwą w utrzymaniu szatę. Poza tym miał odznaczać się łagodnym usposobieniem i niewiele spożywać pokarmu. Suki miały być niezwykle płodne i zdolne do wychowywania licznych miotów.

František Horák stosował kojarzenie krewniacze w celu uzyskania jednolitego materiału pod względem genetycznym. Czworonogi te hodowane były w dwóch rozmiarach. Mniejsze o masie około 10 kg wykorzystywane były do badań układu nerwowego i farmakologicznych. Natomiast osobniki większe o wadze około 20 kg służyły do badań z zakresu przeszczepów i chirurgii.

W 1960 roku rasa została wpisana do księgi Czechosłowackiego Stowarzyszenia Hodowców Małych Zwierząt jako „Pies laboratoryjny Horáka”. W tym okresie psy były mało znane, ponieważ wykorzystywane były wyłącznie do potrzeb badawczych. Po raz pierwszy zostały wystawione 27 sierpnia 1961 roku na Krajowej Wystawie Psów Użytkowych w Pradze.

Pies laboratoryjny Horáka badany był w Czechosłowackiej Akademii Nauk pod względem napadowych mechanizmów padaczki. Monitorowano też dziedziczenie braków uzębienia i powstania plamistego ubarwienia.  Rasa ta w 1981 roku została wpisana do ewidencji Czeskiego Związku Hodowców. Zaledwie około 40 psów przekazano z Instytutu do hodowców.

W tym czasie znana była nazwa „Czeski łaciaty pies”. Rasa ta nie cieszyła się uznaniem i bliska była wyginięciu. Dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia czworonogi te zaczęły wzbudzać zainteresowanie. Pierwszy miot po odrodzeniu rasy przyszedł na świat 10 marca 1993 roku. Współcześnie jest znanym psem towarzyszącym.

Pies laboratoryjny Horáka

Wygląd zewnętrzny

Pies laboratoryjny Horáka to interesujący czworonożny towarzysz. Wysokość psa mieści się w granicach 45-53 cm, a suki 43-51 cm. Masa ciała psa wynosi w granicach 20-30 kg, a suka jest trochę lżejsza. Waży ona 19-29 kg. Posiada harmonijną budowę o lekko prostokątnym kształcie. Jest psem łaciatym o mocnych mięśniach i silnym kośćcu.

Przede wszystkim posiada dwuwarstwową szatę. Włos okrywowy może być krótki lub długi i luźny, lekko pofalowany. Podszerstek przylega do całego ciała. Dzisiejsze umaszczenie psa zawsze jest trójbarwne. Może być brązowo-żółto-białe bądź czarno-żółto-białe. Głowa jest ciemna z żółtymi znaczeniami. W obszarze żółtym kropki są żółte, a na pozostałym ciemne.

Charakter i temperament

Pies laboratoryjny Horáka jest inteligentnym psem do towarzystwa. Nie przejawia żadnych agresywnych ani dominujących zachowań. Nadaje się na czworonoga stróżującego, ponieważ głośnym szczekaniem odstraszy intruza. Przyjaźnie nastawiony jest do innych psów i ludzi. Toleruje również inne zwierzęta.

Pies ten to aktywne stworzenie, które lubi zabawy i długie spacery. Potrafi kochać bezinteresownie i bezgranicznie swojego właściciela. Może również uprawiać sporty kynologiczne. Odpowiednim dla niego są agility, które polegają na jak najszybszym i bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód. Pomagają mu w tym ruchowe i głosowe komendy wydawane przez jego przewodnika.

Po odpowiednim szkoleniu i wyselekcjonowaniu tych psów, niektóre osobniki wykorzystywane są w kanisterapii, wzmacniającej efektywność rehabilitacji. Pies prowadzony jest przez wykwalifikowanego terapeutę. Świetnie odnajduje się w pracy z dziećmi. Uwielbia zabawy na świeżym powietrzu ze swoim opiekunem.

Pies laboratoryjny Horáka polecany jest miłośnikom czworonożnych towarzyszy. Jest to wspaniały przyjaciel człowieka o łagodnym usposobieniu. Najlepiej nadaje się do domu z ogrodem. Jednak może być również trzymany w dość dużym mieszkaniu. Tego sympatycznego psa należy otoczyć ciepłem rodzinnego ogniska.

Scroll to Top