Koty odznaczają się niesamowitą zwinnością, skacząc precyzyjnie na duże odległości. Wystawy kotów są doskonałym miejscem do poznania ras. Koty oceniane są ze względu na swoją kondycję, sierść, kształt głowy i oczu oraz ich kolor, a także ważny jest wygląd kociego ogona.
Kocie towarzystwo jest bardzo ważne dla wielu ludzi, którzy biorąc do domu kota zyskują nowego przyjaciela. Wybór kociaka czy kota należy do przyszłego właściciela. Na znalezienie nowego domu mają mniejszą szansę dorosłe koty. Są one jednak idealnym towarzystwem dla osób starszych, które męczyłby pełen energii figlujący kociak.
Niezwykle ważne dla kota jest jego terytorium, a okna stanowią dla niego wspaniały punk obserwacyjny, z którego pilnuje swojej „posiadłości”. Poza tym kot posiada niezawodny zmysł równowagi, spadając na cztery łapy. Większość dnia kot spędza na pedantycznej toalecie, dokładnie czyszcząc językiem swoje futerko.
Kota należy zaopatrzyć w przybory do pielęgnacji.
Podstawowy zestaw dla naszego pupila składa się z:
- grzebienia z grubymi zębami,
- grzebienia z cienkimi zębami do wyczesywania pcheł,
- dwustronnej szczotki do ciała drucianej i z naturalnego włosia.
Opiekun kota krótkowłosego powinien również kupić ściereczkę z irchy, która nadaje połysk tej rasy kotom. Natomiast właściciel kota o długiej sierści może nabyć dodatkowy sprzęt do specjalnego szczotkowania, a mianowicie nożyczek z zaokrąglonymi końcówkami w celu wycinania skołtunionego kociego włosa.
Pazury u kota podobnie jak u ludzi paznokcie nieustannie rosną.
Czynność ścierania pazurów o drapak przeważnie wystarcza, ale nie w każdym przypadku. Jeżeli nasz kociak będzie posiadał za długie pazury, będzie trzeba je skrócić za pomocą cążek do paznokci. To zadanie można wykonać samodzielnie lub u kociego specjalisty.
Niektóre rasy kotów wymagają specjalnej pielęgnacji.
Jeżeli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy w tym temacie możemy zasięgnąć porady od weterynarza, w salonie kociej piękności lub kupić książkę z tej dziedziny. Sierść kota długowłosego należy pielęgnować codziennie, co zajmuje nawet 20 minut.
Pomimo, że koty posiadają naturalną skłonność do codziennej pielęgnacji i utrzymywania czystości, to w niektórych przypadkach należy je wykąpać. Dzieje się to w przypadku, kiedy kot ulegnie znacznemu zabrudzeniu czy jest chory i sam nie może sprostać zabiegom pielęgnacyjnym. Hodowcy kotów kąpią często swojego futrzaka przed organizowaną wystawą. Przed kąpielą należy kota wyszczotkować. Do pielęgnacji naszego pupila można również użyć suchego szamponu dla kota bez użycia wody.
U kota należy systematycznie przeprowadzać higienę jamy ustnej.
Ponieważ odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zamienia się w kamień, powodując u kota bolesne zapalenie dziąseł. Można temu zaradzić podając kotu specjalistyczne karmy czy smakołyki, które powodują ścieranie nazębnego osadu.
Higieny wymagają także kocie uszy, o które kot najczęściej potrafi sam zadbać.
Jednak opiekun kota powinien raz w miesiącu sprawdzać ich stan. Koniecznością może okazać się czyszczenie kocich uszu, zwłaszcza kiedy kota zaatakuje świerzbowiec uszny. Zlekceważenie objawów chorobowych może doprowadzić u kota do infekcji bakteryjnej lub grzybicy. Kot zadbany jest szczęśliwy i wesoły.
Ważną rolę w życiu kota odgrywają szczepienia.
Cykl szczepień kociaka najlepiej rozpocząć w wieku od 9 do 12 miesięcy. Pierwsza szczepionka jest przeciwko chorobom wirusowym. Jeżeli kociak został kupiony z rodowodem to przeważnie przeszedł już szereg niezbędnych szczepień. Z dorosłym kotem należy udać się do przychodni weterynaryjnej w przypadku choroby lub raz w roku w celu szczepienia.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie