GeoZoo » Ptak » Opieka nad dudkiem
Opieka nad dudkiem

Opieka nad dudkiem

Opieka nad dudkiem dotyczy ptaków bytujących w niewoli i na wolności. Nie wszystkie zwierzęta żyjące w środowisku naturalnym są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Poza tym okaleczone czy chore są często bezradne i trudno im będzie poradzić sobie bez pomocy człowieka.

Opieka nad dudkiem w dużym stopniu zależy od ludzkiej wiedzy i doświadczenia. Ludzkie wsparcie może uratować życie wolno żyjącym dudkom. Ptaki te nielicznie występują w całej Polsce. Można je również podziwiać w polskich ogrodach zoologicznych, gdzie otoczone są profesjonalną opieką.

Dudek zwyczajny w naturze

Opieka nad dudkiem jest niekiedy niezbędna również w jego naturalnym środowisku. Opieka nad okaleczonym ptakiem wymaga empatii i wiedzy. Po dokładnej kontroli ciała zwierzęcia znalezione są okaleczone miejsca. Po ich zaopatrzeniu podawane są środki przeciwbólowe i antybiotyki. Dopiero po kilku dniach można stwierdzić sposób prowadzonego leczenia.

Opieka nad dudkiem żyjącym w naturalnych warunkach powinna być prowadzona tylko w określonych przypadkach. Tylko ranne czy chore osobniki, żyjące w naturze mogą trzymane być w niewoli. Po rekonwalescencji, która wspomagana jest odpowiednią dietą ptak powinien powrócić do swojego naturalnego środowiska.

Opieka nad dudkiem

Warunki życia dudków w ZOO

Opieka nad dudkiem w ZOO polega na zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry, która odpowiednio zajmie się zwierzętami. Podawanie posiłku o określonej porze jest bardzo ważne dla właściwego funkcjonowania zwierząt. Pracownicy ZOO są odpowiednio pod tym względem przeszkoleni.

Często mają ukończone studia wyższe na kierunku weterynaryjnym i odpowiednią specjalizację. W Ogrodzie Zoologicznym zwierzęta oprócz regularnie podawanego posiłku i wody, mają zapewnioną opiekę medyczną. Potomstwo przychodzące na świat otrzymuje niezbędne szczepienia.

Opiekunowie nie oswajają zwierząt, zajmują się nimi na dystans. Pracownicy ZOO karmią ptaki z rodziny dudków i opiekują się nimi. Pracownicy w ZOO muszą zadbać o czystość pomieszczeń, a także  o kwestie administracyjne i techniczne. Dudki żyjące na wolności narażone są na wiele niebezpieczeństw ze strony zwierząt drapieżnych.

Często w ogrodach zoologicznych jak najwierniej odtworzone jest naturalne środowisko. Dudki przebywają tam w ptaszarni. Rozmnażają się w budkach lęgowych. Młode karmione są przez rodziców. Pary lęgowe dudków mają w ZOO stworzone odpowiednie warunki do rozmnażania.  Gniazdowanie dudków jest regularnie kontrolowane.

Opieka nad dudkiem wpływa na stan jego zdrowia psychicznego i fizycznego. Zachowanie i wygląd ptaków w ogrodach zoologicznych jest regularnie kontrolowany. W Polsce dudki wolno żyjące są pod ochroną. Można je spotkać na całym terytorium naszego kraju, ale populacja ich jest nieliczna. Najwięcej dudków występuje na terenach centralnej i wschodniej Polski.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top