Notoryczne psie ucieczki są uciążliwe dla psich właścicieli i niebezpieczne dla psów. Niektóre czworonogi notorycznie uciekają z posesji i wędrują po okolicy. Właściciel psa powinien zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę i uniemożliwić wydostawanie się z posesji. Przyczyn takich samowolnych wypraw psa może być wiele.
Notoryczne psie ucieczki stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia czworonożnego przyjaciela. Należy pamiętać, że pies jest zwierzęciem domowym, które powinno być pod opieką człowieka. Trzeba zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo i komfort oraz chronić go przed wszelkimi zagrożeniami.
Przyczyny psich ucieczek
Notoryczne psie ucieczki mogą okazać się dla psa bardzo stresujące, gdy będzie przestraszony, samotny i zdezorientowany w nieznanej mu okolicy. Takie zachowanie psa nie tylko jest dla niego niebezpieczne, ale również może stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego. W takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi właściciel psa z powodu braku należytej opieki nad nim.
Częste przyczyny psich ucieczek:
- Brak stymulacji i nuda. Psy, które nie mają aktywności umysłowej i wystarczająco dużo ruchu, uciekają w poszukiwaniu rozrywki. Jeżeli pies jest wybieganiem zmęczony to chętnie położy się i zaśnie.
- Łatwy dostęp do opuszczania posesji. Pies może uciekać, jeśli ma otwartą furtkę lub nieszczelne ogrodzenie.
- Popęd seksualny u samców, który jest przyczyną ucieczek do suk mających cieczkę, w celu znalezienia partnera.
- Instynkt myśliwski u niektórych ras, co może być przyczyną gonienia za napotkanym zwierzęciem.
- Ciekawość i chęć poznawania świata. Psy lubią odkrywać nowe i nieznane im tereny. Może być to przyczyną ucieczek zwłaszcza u szczeniąt i młodych osobników.
- Braku pożywienia. Psy, które nie otrzymują regularnie posiłków mogą uciekać w poszukiwaniu pożywienia.
- Strach lub lęk. Czworonożny przyjaciel może uciekać ze strachu przed hałasem, burzą czy głośnym zachowaniem domowników.
- Tęsknota za dawnym domem. Pies może uciekać do poprzedniego mieszkania, w którym się wychował.
- Problemy behawioralne. Pies może wymykać się z posesji z powodu lęku separacyjnego czy innych problemów.
- Brak odpowiedniej socjalizacji i strach przed nowym życiem. Doskonałym przykładem jest pies wzięty ze schroniska, który przy nadarzającej się okazji może wydostawać się z domu i biegać po okolicy.
Jak zapobiec ucieczce psa?
Notoryczne psie ucieczki to poważny problem, który należy rozwiązać dla bezpieczeństwa psa i własnego dobra. Ucieczki czworonoga z posesji mogą być również uciążliwe dla naszych sąsiadów, którym pupil może narobić szkód przekopując ich ogródek. Z wielu względów należy zapobiegać ucieczkom czworonożnego towarzysza.
Zapobieganie ucieczkom psa polega na:
- Zadbaniu o odpowiednie ogrodzenie, które powinno mieć co najmniej 2-3 metry wysokości. Należy też pomyśleć o głębokiej podmurówce na 1 metr głębokiej, ponieważ czworonogi lubią robić podkopy. Trzeba sprawdzać ogrodzenie czy jest solidne i nie ma w nim dziur, przez które może wydostać się nasz pupil.
- Zapewnieniu dużo ruchu i zabawy. Pies potrzebuje codziennych spacerów, różnych ćwiczeń umysłowych i wspólnej zabawy z opiekunem. Jeżeli podopieczny będzie towarzyszył nam w codziennych czynnościach, to raczej nie będzie szukał okazji do ucieczki.
- Zbudowaniu kojca z zadaszeniem i betonową podłogą, w którym pies będzie przebywał pod naszą nieobecność.
- Zachipowaniu czworonoga, co pomoże w jego identyfikacji, jeżeli się zgubi.
- Zastosowaniu bariery dźwiękowej, która emituje pulsujące dźwięki o wysokiej częstotliwości w przypadku niezachipowanego czworonoga.
- Dokonaniu kastracji psa, co może zminimalizować ilość ucieczek w poszukiwaniu partnera, jeżeli z tego powodu wydostaje się z posesji.
- Rozwiązaniu problemów behawioralnych u behawiorysty zwierząt.
- Braku kar za ucieczki, które mogłyby pogorszyć problem. Warto nagradzać czworonoga za to, że pozostaje na posesji.
Zrozumienie psich ucieczek jest kluczowe do zapobiegania im. To właściciel psa powinien zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę, udaremniając jego ucieczkę z posesji. W przypadku nagminnych ucieczek należy w tej sprawie skontaktować się z behawiorystą bądź weterynarzem, w celu ustalenia przyczyny problemu i znalezienia odpowiedniego rozwiązania.
Notoryczne psie ucieczki to ryzyko wypadków. Pies uciekając z posesji może wpaść pod samochód, zgubić się czy zostać zaatakowany przez innego czworonoga. Zdarzają się przypadki kradzieży psów, które uciekając wędrują po okolicy. Psi uciekinier w zależności od rasy i indywidualnego charakteru może stanowić zagrożenie dla innych zwierząt i ludzi.