Kot tonkijski jest bardzo przyjaznym i miłym kotem krótkowłosym. Jego egzotyczny wygląd przyciąga ludzki wzrok. Jest pięknym i niedużym futrzakiem. Polecany jest ludziom samotnym i rodzinom z małymi dziećmi.
Kot tonkijski jest uroczym i inteligentnym zwierzęciem o łagodnym usposobieniu. Jego ojczyzną jest Kanada. Pielęgnacja tego zwierzęcia nie przysparza kłopotów. Wystarczy regularnie szczotkować mu futro, jeden lub dwa razy w tygodniu. Można przecierać sierść irchową szmatką.
Krótka historia rasy
Kot tonkijski powstał w wyniku genetycznych eksperymentów. Ciekawość hodowców doprowadziła do powstania tej rasy, która w skrócie nazywana jest tonką. W 1960 roku Margaret Conroy z Kanady skrzyżowała kota burmskiego sobolowego z kotem syjamskim o umaszczeniu foczy point. Potomstwo, które przyszło na świat nazwane zostało złotym persem.
W tym samym czasie hodowlę tych kotów prowadziła Angelika J. Barletta. W jej miocie narodziły się koty o turkusowych oczach i charakterystycznym umaszczeniu.
W dalszym ciągu istnieje podział na dwie odmiany:
- amerykańską, która jest bardziej krępa,
- angielską o smukłej sylwetce.
Kot tonkijski został uznany za nową rasę dopiero w 1974 roku przez Stowarzyszenie Miłośników Kotów CCA. Później kota tonkijskiego zaakceptowało stowarzyszenie europejskie, amerykańskie i australijskie. W Polsce rasę tę wyhodował Tomasz Kordalski. Warto pamiętać, że Międzynarodowa Federacja Felinologiczna FIFe nie uznała tej rasy.
Cechy zewnętrzne
Kot tonkijski posiada średniej wielkości, proporcjonalne i giętkie ciało. Posiada niedużą głowę w kształcie klina i zaokrąglone policzki. Waga kota tonkijskiego waha się w granicach 2,5–5 kg. Jest to rasa długowieczna. Długość jego życia mieści się w przedziale 15-20 lat.
Zbilansowana dieta utrzyma kota w formie.
Kot tonkijski posiada lekko skośne oczy w kształcie migdała. Uszy jego są na końcach zaokrąglone i szerokie u podstawy. Ma długie i szczupłe kończyny. Charakteryzuje się również długim ogonem. Jego futro przylega do ciała i jest delikatne w dotyku. Umaszczenie platynowe, miodowe, niebieskie, ciemnobrązowe i czekoladowe.
Istnieją trzy odmiany kolorystyczne:
- tonkijska nosi nazwę norka,
- burmańska to solid,
- syjamska nazywana jest kolorpoint.
Koci temperament
Kot tonkijski jest cichy i czuły. Uwielbia bieganie i zabawy. Jest kotem inteligentnym i ciekawym otaczającego go świata. Jest żywotny i zawsze chętny do wygłupów. Futrzak ten szybko i mocno przywiązuje się do swojego właściciela. Jest wobec niego lojalny i towarzyszy mu we wszystkich domowych czynnościach.
Kot tonkijski to prawdziwy skarb dla dzieci i dorosłych. Jeżeli opiekun go zaniedbuje domaga się zainteresowania z jego strony. Odznacza się doskonałą pamięcią. Jest czuły i inteligentny. Jest bardzo cierpliwy i lubi dzieci. Uwielbia zabawę i ruch. Ma również psie cechy, ponieważ lubi chodzić na smyczy i aportować.
Nie przejawia żadnej agresji.
Poza tym jest kotem odważnym i śmiałym w stosunku do obcych mu ludzi. Bezwarunkowo kocha on swojego opiekuna i nie znosi samotności. Jednak jak każdy kot posiada instynkt łowiecki, dlatego trzeba uważać na małe zwierzęta, typu papużki czy chomik. Mogą stać się jego zdobyczą, nawet jak zamknięte są w klatce.
Podsumowując kot tonkijski jest pięknym i eleganckim kotem. Dlatego szkoda, że jest mało popularny w Polsce. Przede wszystkim to wierny koci towarzysz dnia codziennego. Z kotem tym nie można się nudzić, ponieważ jest pełen energii i bardzo ciekawski. Polecany jest miłośnikom fauny, a szczególnie kocim pasjonatom.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]