Pies pasterski musi być odpowiednio wytresowany do wykonywania określonych zadań. Posiada on swoje potrzeby i charakterystyczne cechy. Właściciele tych ras muszą być przygotowani do prowadzenia aktywnego trybu życia. Zachowanie psów pasterskich może być wrodzone lub wyuczone.
Pies pasterski nie tylko stworzony jest do zadań specjalnych, ale również to doskonały towarzysz człowieka. Pies jak jest wiadomo pochodzi od wilka. DNA wilka szarego i psa domowego różni się w minimalnym stopniu, tylko 0,2 %. Udomowienie psa zostało oparte na obopólnych korzyściach. Dopiero z upływem lat pies stawał się stopniowo towarzyszem człowieka.
Historia psa pasterskiego
Pies pasterski od stuleci współpracuje z człowiekiem. Dawniej psy takie musiały być olbrzymich rozmiarów, dobrze umięśnione i silne. Poza tym zdolne do podjęcia walki z potężnymi drapieżnikami. Z upływem czasu, gdy spadła populacja niedźwiedzi i wilków do pilnowania stada nie musiały być używane wielkie czworonogi. Wystarczyło, że pies był posłuszny i potrafił pilnować stada, które czuło przed nim respekt.
W roku 1570 w Wielkiej Brytanii do pilnowania stada wykorzystywano owczarka angielskiego. Coraz częściej do pilnowania zwierząt gospodarskich używano mniejsze psy. Obecnie pies ma za zadanie nie tylko chronić stada przed drapieżnikami, ale również zadbać, aby pilnowane zwierzęta nie niszczyły upraw.
Poza tym musi pilnować, żeby pojedyncze osobniki nie odłączyły się od stada. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI uznała psy pasterskie za sekcję pierwszą w grupie pierwszej.
Do typowych psów myśliwskich o pierwotnych cechach należą: owczarek środkowoazjatycki i mastif hiszpański.
Ten pierwszy pochodzi z Rosji i zaliczony jest do molosów oraz do jednej z najstarszych ras na świecie. Obecnie jest psem stróżującym i policyjnym. Mastif hiszpański należy do molosów i uznany jest za jednego z największych psów na świecie. Psy pasterskie są niestrudzone do zaganiania owiec czy bydła.
Cechy psów pasterskich
Pies pasterski powinien posiadać predyspozycje do pilnowania zwierząt gospodarskich. Szkolenie należy zacząć już od najmłodszych lat. Prawidłowo wyszkolony pies nie powinien być agresywny, tylko w wyjątkowych przypadkach czyli w obronie stada.
Powinien być także posłuszny i odważny oraz mieć poczucie hierarchii w stadzie.
Poza tym musi odznaczać się odpornością na trudne warunki terenowe i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pies pasterski przyzwyczajony jest do samodzielnej pracy, dlatego musi mieć dużo ruchu. Jeśli nie pilnuje stada nie wystarczy mu krótki spacer, o czym należy pamiętać.
W dzisiejszych czasach psy paserskie są różnej wielkości od małych do wielkich. Jednak najbardziej popularne są czworonogi średniej wielkości. Psy pasterskie nabierają szczególnych cech na drodze selekcji dokonanej przez człowieka.
Wybrane rasy psów pasterskich
Pies pasterski i zaganiający wykorzystywane są do pilnowania trzody, na przykład krów, kóz czy owiec. Psy takie są szkolone w celu trzymania zwierząt użytkowych w jednym skupisku. Nie mogą pozwolić oddalać się żadnemu osobnikowi z trzody. Potrafią również zaganiać zwierzęta do zagrody.
Do znanych ras pasterskich należą:
- Polski owczarek nizinny, który jest czworonogiem średniej wielkości. Pochodzi z czasów starożytnych, a ojczyzną jego jest Polska. Jego oryginalne przeznaczenie to zaganianie i pilnowanie zwierząt hodowlanych. Obecnie jest wykorzystywane do stróżowania, w ratownictwie, w dyscyplinach kynologicznych. Jest również wspaniałym czworonogiem do towarzystwa. Polecany ludziom aktywnym i energicznym.
- Bearded collie to duży pies, który pochodzi z XIX wieku, a ojczyzną jego jest Wielka Brytania. Oryginalne jego przeznaczenie to zaganianie owiec. Nie tylko wykorzystywany jest do wypasania zwierząt gospodarskich, ale także może brać udział w dyscyplinach sportowych i być psem do towarzystwa. Polecany jest osobom aktywnym i cierpliwym.
- Border collie to średniej wielkości pies, który pochodzi XIX wieku, a ojczyzną jego jest Wielka Brytania. Jego oryginalne przeznaczenie to zaganianie mniejszych zwierząt hodowlanych, np. owiec. Obecnie jest to nie tylko pies pasterski ale również sportowy. Polecany jest również pasjonatom dyscyplin kynologicznych i ludziom, którzy trudnią się pasterstwem.
- Australian cattle dog to średniej wielkości pies, pochodzący z XIX wieku z Australii. Oryginalne jego przeznaczenie to zaganianie bydła. Obecnie bierze udział w różnych zawodach kynologicznych, szczególnie dotyczących wypasania zwierząt hodowlanych. Polecany jest zwłaszcza ludziom aktywnym, lubiących dyscypliny sportowe i mających dużo wolnego czasu.
- Owczarek australijski to duży pies, który pochodzi z XIX wieku ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalne jego przeznaczenie to stróż stada i pies zaganiający. Obecne to psy: policyjne, ratownicze, asystujące, biorące udział w sportach kynologicznych. Doskonale nadają się do wypasu zwierząt gospodarskich. Polecane ludziom aktywnym i pasjonatom sportów kynologicznych.
Pies pasterski po specjalistycznym szkoleniu jest niezastąpiony w swoich zadaniach. Czworonogi te nie tylko zajmują się pasterstwem, ale także towarzyszą ludziom w codziennym życiu. Psy pasterskie chętnie wykorzystywane są do pracy. Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Jak każde stworzenie ma on również swoje potrzeby, którym powinien sprostać jego opiekun.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]