Zdrowie dobermana nie polega wyłącznie na profilaktycznych badaniach, ale jest to również ochrona przed stresem. Prawidłowe żywienie psa i higieniczne warunki życia to priorytety. W dużym stopniu przedłużają one życie zwierzęciu i przyczyniają się do jego prawidłowego rozwoju.
Zdrowie dobermana to przede wszystkim ochrona przed chorobami. Należy szczególnie zapobiegać chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skuteczną metodą, która dba o zdrowie psiego towarzysza to jego odrobaczenie i niezbędne szczepienia. Podstawową opieka należy do właściciela psa. Natomiast specjalistyczną pomoc zapewnia weterynarz.
Lekarz weterynarii
Zdrowie dobermana i jego kondycja uzależniona jest od prawidłowej diety i właściwej opieki ze strony jego opiekuna. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery i regularne ćwiczenia. Koniecznie należy zapewnić nieprzerwany dostęp do świeżej wody. Poza tym trzeba pamiętać o regularnych szczepieniach, wykonywanych w lecznicy dla zwierząt.
Lekarz weterynarii oprócz leczenia chorych zwierząt udziela także praktycznych porad i cennych wskazówek dotyczących opieki nad psem. Niejednokrotnie weterynarz informuje na temat hoteli dla psów i usług fryzjerskich. W lecznicy można również kupić karmę czy witaminy. Ponadto w niektórych gabinetach weterynaryjnych zainstalowane są tablice w celu wywieszenia własnego ogłoszenia.
W dzisiejszych czasach widać wyraźny postęp w rozwoju weterynarii.
Można tam zrobić nie tylko badanie krwi czy dokonać prześwietlenia rentgenowskiego, ale również zrobić:
- rezonans magnetyczny,
- diagnostykę w postaci ultrasonografii,
- tomografię komputerową.
W przeprowadzonych badaniach wykorzystywane są zarówno stare, jak i nowoczesne metody terapeutyczne i diagnostyczne. W wielu miastach znajdują się specjalistyczne kliniki dla zwierząt, gdzie wykonywane są zabiegi i skomplikowane operacje pod narkozą. Zwierzęta o operacjach często zapisywane są na ćwiczenia rehabilitacyjne.
Podstawowe szczepienia
Zdrowy doberman to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.
Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:
- wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
- nosówce,
- parwowirozie,
- leptospirozie,
- zakaźnemu zapaleniu wątroby,
- coronawirozie.
Często produkowana jest jedna szczepionka przeciwko kilku chorobom. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ zmniejsza liczbę szczepień i stresujących dla czworonoga wizyt u lekarza weterynarii. Szczepionki mogą być podawane psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa.
Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne
Psy narażone są na cierpienia z powodu różnych pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły, świerzbowce czy kleszcze, atakujące skórę. Natomiast do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa należą glisty i tęgoryjce.
Większość pasożytów gryzie tylko określone gatunki zwierząt. Wyjątkiem jest kocia pchła, która atakuje również psy.
Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa. Środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania czworonoga. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami.
Pozostałości pasożytów mogą wywołać zapalenie skóry, dlatego nie wolno ich pozostawiać.
W orgazmie psa mogą pasożytować różne gatunki robaków. Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.
Problemy zdrowotne
Zdrowie dobermana uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennej dawki ruchu i regularnych ćwiczeń. Pies ten musi pozbywać się skumulowanej w sobie energii. Nie wymaga on specjalnej pielęgnacji.
Do głównych problemów zdrowotnych dobermana należy zaliczyć:
- skręt żołądka,
- dysplazja stawów biodrowych,
- schorzenia oczu.
Zdrowie dobermana to również inne choroby, typowe dla tej rasy:
- Wady genetyczne: zespół Woblera czyli choroba neurologiczna i choroba von Willebranda.
- schorzenia wątroby,
- choroby serca.
Zalecane są badania profilaktyczne:
- oczu,
- serca
- biodra,
- DNA.
Zdrowie dobermana to regularna obserwacja i szybka reakcja na nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Pierwszymi oznakami choroby czworonoga, mogą być zmiany w jego zachowaniu czy wyglądzie. Chory pies powinien być niezwłocznie zabrany na badania do lekarza weterynarii. Nigdy nie należy dopuszczać do przekarmiania zwierzęcia. Wspólne życie z psem przynosi wiele ciekawych niespodzianek.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]