GeoZoo » Pies » Gryzienie podczas zabawy
Gryzienie podczas zabawy

Gryzienie podczas zabawy

Gryzienie podczas zabawy to częsty problem u psich towarzyszy, a szczególnie szczeniąt. Nie tylko podgryzają one swoich rówieśników, ale także ludzi. Gryzienie podczas zabawy czy ciągnięcie za części garderoby stanowią poważny problem dla psów, które nie przeszły odpowiedniego szkolenia.

Gryzienie podczas zabawy może być spowodowane różnymi czynnikami. Wzajemna zabawa szczeniąt również nie zawsze przebiega radośnie, zwłaszcza gdy jeden maluch ugryzie zbyt mocno drugiego. W takiej sytuacji rozlega się żałosny pisk poszkodowanego szczeniaka, który najczęściej wycofuje się z nieprzyjemnej dla siebie zabawy.

Jeżeli nadal poszkodowany osobnik atakowany jest przez pobudzonego szczeniaka, to może wtedy zawarczeć lub nawet ugryźć ząbkami, co powinno odstraszyć natręta. Następnym razem podczas wspólnej zabawy, zaczepne szczenię powinno być delikatniejsze.

Przyczyny gryzienia

Gryzienie podczas zabawy ma rozmaite podłoże. Niektóre szczenięta, a nawet dorosłe psy mają zakodowane złe nawyki. Nie należy zapominać, że cierpliwość i konsekwencja są kluczowe w nauczeniu psa prawidłowych zachowań. Wpierw trzeba znaleźć przyczynę nieakceptowanego przez człowieka zachowania psiego przyjaciela.

Gryzienie podczas zabawy może być spowodowane:

  • Ząbkowaniem. Szczenięta gryzą, żeby zminimalizować swędzenie i ból dziąseł podczas ząbkowania.
  • Nadmiernym podekscytowaniem. Pies jest tak bardzo pobudzony, że nie kontroluje siły ucisku szczęk.
  • Brakiem odpowiedniej stymulacji fizycznej i umysłowej. Czworonożny towarzysz szuka sposobu na rozładowanie nadmiaru swojej energii. Poza tym nie lubi nudy, co go prowokuje do niewłaściwego zachowania.
  • Drażnieniem psa i prowokowaniem do podgryzania. Można bawić się z pupilem zabawką, ale nie należy pozwolić ciągnąć się za nogawki od spodni czy inne części garderoby. Zwłaszcza taką zachętą może być zabawa w przeciąganie liny.
  • Brakiem socjalizacji. Pies szuka sposobu na wyrażenie siebie, ponieważ nie zaznał prawidłowej komunikacji z innymi psami i ludźmi.
  • Nieodpowiednim doborem zabawek. Zbyt twarde zabawki lub o ostrych krawędziach mogą prowokować czworonoga do gryzienia.
  • Nietrafionymi nagrodami. Niejednokrotnie opiekunowie nagradzają swoich pupili za gryzienie, co objawiają to głaskaniem czy śmiechem. Takie zachowanie człowieka zwykle utwierdza psa w przekonaniu, że gryzienie jest pożądanym zachowaniem.
  • Problemami zdrowotnymi. Mogą one dotyczyć uszu lub innych części ciała czworonoga, co skłania go do gryzienia podczas zabawy.
  • Lękiem lub stresem. Pies może również gryźć z powodu lęku lub stresu, związanego z zabawą albo otoczeniem. Może to być też spowodowane nagłym hałasem lub traumatycznym przeżyciem w przeszłości.
  • Instynktem łowczym. Niektóry czworonożny przyjaciel, szczególnie pies myśliwski może posiadać silny instynkt łowczy, co zwykle objawi się gryzieniem podczas zabawy.

Jak oduczyć psa gryzienia podczas zabawy?

Gryzienie podczas zabawy nie zawsze jest oznaką agresji. U wielu psów, które nie przeszły socjalizacji jest to naturalnym sposobem zabawy, który nie zawsze bezpieczny jest dla innych zwierząt i ludzi. Oduczenie psa gryzienia podczas zabawy wymaga czasu i cierpliwości. Nie należy się zniechęcać, jeżeli nie ma natychmiastowych efektów.

Sposoby na oduczenie psa gryzienia podczas zabawy:

  • Natychmiastowa reakcja. Trzeba przerwać zabawę w momencie, gdy podopieczny zaczyna gryźć. Odwracamy się do niego tyłem i nie zwracamy na pupila uwagi przez 5 minut. Nie czekamy jak mocniej ugryzie. Konsekwentnie stosujemy tego rodzaju technikę za każdym razem, gdy pies nas gryzie. Następnie trzeba go zawołać, wydać komendę „Siad” i pogłaskać za dobrze wykonane polecenie.
  • Wydanie zrozumiałego komunikatu. Należy krzyknąć „aj” lub „nie gryź” w chwili, gdy pies nas ugryzie. Takie zachowanie człowieka pomoże pupilowi zrozumieć, że gryzienie nie należy do przyjemności, a nawet sprawia ból.
  • Przekierowanie uwagi. Można podać psu zabawkę albo gryzak, gdy przestanie nas podgryzać. To pozwoli mu uświadomić, że gryzienie dozwolonych przedmiotów może być akceptowane przez człowieka.
  • Odpowiednia socjalizacja. Należy zapewnić czworonogowi wystarczająco dużo okazji do zabawy i komunikacji z innymi psami. Dużo ruchu i odpowiednie ćwiczenia mogą psu pomóc w rozładowaniu nadmiaru energii i zmniejszyć skłonności do gryzienia.
  • Ignorowanie czworonoga. Jeżeli pies prowokuje opiekuna do zabawy poprzez podgryzanie, to należy go zignorować.
  • Unikanie pobudzających zabaw. Jedną z nich jest przeciąganie liny. Może być to również walka o jakiś przedmiot czy zabawkę.
  • Nagradzanie psa za akceptowane zachowanie pochwałą czy smakołykiem.
  • Wybranie odpowiednich zabawek do wieku i umiejętności psa.
  • Odpowiedni trening. Należy nauczyć psa podstawowych komend posłuszeństwa, a zwłaszcza takich jak: „Nie gryź” czy „Zostaw”. Jeżeli podopieczny poprawnie wykona polecenie należy nagrodzić go pochwałą  lub przysmakiem.

Gryzienie podczas zabawy nie należy tolerować. Jeżeli żadna metoda nie pomaga w oduczeniu czworonoga gryzienia, to warto sprowadzić psa do podporządkowanej pozycji ciała. W tym celu należy delikatnie przewrócić pupila na bok i przytrzymać go jedna ręką, a drugą umiejętnie zamknąć pysk. Trzeba patrzeć mu przy tej metodzie prosto w oczy.

Jeżeli nie będzie się wyrywał, to należy go pogłaskać. Można stosować to za każdym razem, gdy nasz niegrzeczny pies nas gryzie. Nigdy nie wolno stosować siły i znęcać się nad zwierzęciem podczas oduczania gryzienia. Wybrane techniki warto jest stosować regularnie i konsekwentnie, aż pies nauczy się zabawy bez podgryzania.

Podsumowując

Gryzienie podczas zabawy może być poważnym problemem, którego trudno jest samodzielnie rozwiązać. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą w celu ustalenia przyczyny i zastosowaniu odpowiednich metod terapeutycznych. W żadnym przypadku nie należy krzyczeć na czworonoga ani karać go w inny sposób za jego niepożądane zachowanie.

Scroll to Top