Pomoc dla kota w nagłych wypadkach może okazać się niezbędna i ratująca zwierzęciu życie. Koty odznaczają się niesamowitą zwinnością, skacząc precyzyjnie na duże odległości. Lubią również wspinać się wysoko, co grozi ich upadkiem. Z tego względu nie trudno jest o nagły i zupełnie nieprzewidziany koci wypadek.
Pomoc dla kota w nagłych wypadkach dotyczy zwłaszcza zwierzęcia wychodzącego z domu. Każdy koci opiekun powinien znać przynajmniej podstawy ratowania kota w nieprzewidzianych wypadkach. Należy pamiętać, że kot przerażony i odczuwający silny ból może pokąsać i podrapać nawet własnego opiekuna.
Najczęściej nagłe wypadki u kotów to upadek z dużej wysokości, wypadki drogowe, oparzenia, zatrucia i pogryzienia przez psa. Często również dochodzi do złamania kości i wstrząśnienia mózgu. W takich przypadkach stworzenie przez dłuższy czas pozostaje pod działaniem szoku. Taki stan może trwać kilka czy kilkanaście godzin, a nawet całą dobę.
Upadek kota z wysokości
Pomoc dla kota w nagłych wypadkach dotyczy często upadków z dużych wysokości. Opiekun do leżącego pupila powinien zbliżyć się spokojnie, przemawiając do niego pieszczotliwie. Wpierw należy sprawdzić czy kot oddycha i jest przytomny, a także czy reaguje na ludzki głos. Podstawowe znaczenie ma spokój i opanowanie ze strony opiekuna.
Na razie nie należy ruszać kota z miejsca, ale zalecane jest delikatne jego głaskanie. Trzeba sprawdzić czy kości kończyn lub kręgosłup nie są połamane. W takim przypadku należy działać w okularach i rękawiczkach, ponieważ kot w szoku i pod wpływem bólu może być agresywny. Nie warto przejmować się niekontrolowanym wydalaniem przez kota moczu i kału.
Trzeba jednak sprawdzić czy nie są one zabarwione świeżą krwią. Przy krwawiących ranach należy zatamować krew, najlepiej tamponem z gazy. Następnie bardzo ostrożnie nie zmieniając pozycji, należy przenieść kota do wyściełanego kosza, pudła kartonowego czy transportera. Przenosząc kota podkładamy ręce pod jego głowę i ciało.
Natychmiast powinien być przewieziony do lekarza i przyjęty w pierwszej kolejności, jako koci pacjent z wypadku. Do kociego przyjaciela w ciężkim stanie warto jest zamówić wizytę domową. Jeśli kot po takim upadku przeżyje dobę znaczy to, że wątroba i śledziona nie uległy pęknięciu. Jednak leczenie po takich upadkach jest zwykle długotrwałe.
Oparzenia powstałe u kota
Pomoc dla kota w nagłych wypadkach przy oparzeniach wymaga szybkiej reakcji ze strony kociego opiekuna. Możemy mieć do czynienia z różnym rodzajem oparzenia. Lżejsze przypadki można leczyć w domu, a cięższe i rozległe oparzenia wymagają natychmiastowej wizyty w lecznicy dla zwierząt.
Oparzenie może być:
- Elektryczne, które spowodowane zostało instalacją elektryczną lub piorunem.
- Termiczne, które spowodowane było wrzątkiem lub ogniem.
- Chemiczne, powstałe w skutek działania środków chemicznych o żrącym działaniu. Mogą być to oparzenia zewnętrzne lub wewnętrzne. Te drugie spowodowane są zwykle wypiciem przez kota jakiegoś detergentu. W takim przypadku potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarza weterynarii.
Oparzenia podzielone zostały na:
- I stopnia, który można poznać po zaczerwienionej skórze w miejscu poparzenia. Ten rodzaj oparzenia raczej nie wymaga interwencji weterynarza.
- II stopnia, który można rozpoznać po powstaniu na skórze pęcherzy z płynem. Ten rodzaj poparzenia nie obędzie się bez antybiotyku, ponieważ jest bardziej bolesny i goi się długo. Wymaga pomocy lekarza weterynarii.
- III stopnia, który często zagraża życiu kota. Wymaga natychmiastowej pomocy ze strony weterynarza. Obejmuje swoim zasięgiem naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną.
Wszystkie stopnie oparzeń wymagają szybkiej pomocy, ponieważ obolały i zestresowany kot cierpi. I stopień oparzenia można schłodzić zimnem strumieniem wody oraz założyć jałowy opatrunek i bandaż. W przypadku oparzeń II i III stopnia należy zabezpieczyć ranę jałową gazą i niezwłocznie udać się z poszkodowanym kotem do lecznicy dla zwierząt.
Wymioty i pogryzienia u kota
Pomoc dla kota w nagłych wypadkach jest nieunikniona, jeżeli dbamy o zdrowie i życie naszego podopiecznego. Przy uporczywym wymiotowaniu kociego przyjaciela raz za razem z jednoczesnym zaparciem, pomocna będzie lewatywa z ciepłej wody. Jeżeli nie przestanie wymiotować to trzeba udać się z pupilem do lecznicy dla zwierząt.
Wymioty mogą spowodowane być zatruciem lub bardzo groźną niedrożnością jelit, co jest niebezpieczne dla życia kota. W przypadku skurczów mięśniowych nasz pupil powinien zostać przeniesiony do spokojnego i zaciemnionego pomieszczenia. Po pewnym czasie wskazany jest chłodny okład na uszy.
Niejeden kot wychodzący na dwór został dotkliwie pogryziony przez psa. Ranny i poturbowany kot powinien przede wszystkim zostać zabrany w bezpieczne miejsce. Najlepiej przeniesiony z dworu do mieszkania i tam odpowiednio pielęgnowany. Przy poważnych i rozległych ranach należy udać się z pupilem do gabinetu weterynaryjnego.
Pomoc dla kota w nagłych wypadkach w przypadku pogryzienia wymaga przede wszystkim zatamowania krwi wypływającej z rany. W takim przypadku ugryzione miejsce uciskamy najlepiej tamponem z gazy. Można także chusteczką, czystym kawałkiem materiału, a nawet ligniną.
W ranie nie powinny zostać pozostawione żadne strzępki materiałów. Następnie należy przemyć ranę utlenioną wodą oraz oczyścić z ciał obcych i brudu. Przy troskliwej opiece podczas, dłuższej rehabilitacji nasz koci towarzysz szybciej odzyska zdrowie i kondycję. Stres i niepokój przedłuża leczenie.
Podsumowując pomoc dla kota w nagłych wypadkach to pierwsza pomoc przedweterynaryjna, którą powinien udzielić każdy przeszkolony opiekun. Bardzo ważna w życiu kota jest profilaktyka. Na przykład zabezpieczając odpowiednio mieszkanie, można uniknąć niektórych nagłych wypadków. Kot nie powinien mieć dostępu do żadnych detergentów, trujących roślin oraz gorących potraw i wrzątku.