Choroby odzwierzęce to ZOONOZY, które można wyeliminować dbając o zdrowie zwierząt domowych. To weterynarze zapobiegają szerzeniu się zakaźnych lub pasożytniczych chorób, które atakują organizmy zwierząt.
Choroby odzwierzęce to zakaźne, pasożytnicze choroby zwierząt albo przenoszone tylko przez zwierzęta. Człowiek może zarazić się nimi w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem lub poprzez surowce pochodzenia zwierzęcego. Rzadko dochodzi do zarażenia drogą powietrzną, jak np. ptasia grypa.
Choroby psa i kota
Leczeniem chorób odzwierzęcych u ludzi zajmują się lekarze specjaliści chorób zakaźnych. Do chorób psa czy kota, którymi może zarazić się człowiek należy zaliczyć:
- lambliozę,
- bąblowicę,
- leptospirozę,
- toksokarozę,
- wściekliznę,
- dipylidozę,
- świerzbowiec psi,
- toksoplazmozę,
- chorobę kociego pazura,
- chlamydiozę,
- grzybicę strzygącą.
Lamblioza, zwana jest także giardiozą, która jest chorobą pasożytniczą jelita cienkiego, dwunastnicy, pęcherza żółciowego, wywołaną przez pierwotniaki. Objawy występują najczęściej po tygodniu od zakażenia. W Polsce najczęściej chorują na nią dzieci. Zarażenie następuje po spożyciu zanieczyszczonej żywności czy wody, a również przez zabrudzone dłonie.
Bąblowica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez tasiemca. Źródłem zarażenia są psy i koty. Ludzie mogą zarazić się bąblowicą poprzez połknięcie jaj tasiemca, które występują w zanieczyszczonej żywności lub na sierści pupili. W Polsce choroba ta występuje rzadko, głównie u osób dorosłych.
Leptospiroza nazwana jest także chorobą Weila, która wywołana jest przez krętaki. Występuje na całej kuli ziemskiej, ale najczęściej w klimacie ciepłym i wilgotnym. Leptospirozą można zarazić się w wyniku kąpieli w jeziorach czy stawach. Jest również chorobą zawodową pracowników rolnych, hodowców zwierząt oraz pracowników zakładów oczyszczalni ścieków.
Toksokaroza, która jest groźną chorobą pasożytniczą, wywołaną inwazją larw glist. Choroba ta występuje u psów i kotów, które trzeba regularnie odrobaczać. Toksokarozą najczęściej zarażane są małe dzieci, ponieważ często biorą brudne przedmioty do ust.
Wścieklizna to niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt, na którą może również zachorować człowiek. Jest to choroba niewyleczalna, której główną przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa. Nazwa jej pochodzi w związku z agresywnym zachowaniem się chorych zwierząt. Choroba ta nazywana jest również wodowstrętem, ponieważ następuje skurcz mięśni na sam dźwięk wody. Znana jest na całym świecie, W niektórych rejonach kuli ziemskiej wścieklizna nie występuje, np. w Malezji.
Dipylidoza jestchorobą pasożytniczą wywołaną przez psiego tasiemca. Zarazić można się drogą pokarmową poprzez zjedzenie pchły czy przez zabrudzone dłonie.
Najczęściej chorują małe dzieci.
Świerzbowiec psi jest chorobą pasożytniczą, która najczęściej atakuje bezdomne zwierzęta. U chorego psa pojawiają się zmiany skórne. Człowiek może zarazić się świerzbowcem psim nie tylko poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, ale również przez odzież. Objawy choroby to mocno swędząca wysypka.
Toksoplazmoza jest pasożytniczą chorobą ludzi i zwierząt w wyniku zarażenia pierwotniakami. Występuje ona najczęściej u domowych kotów. Toksoplazmozą może zarazić się człowiek, inne ssaki i ptaki. Człowiek nie tylko ulega zarażeniu od kota, ale także konsumując surowe mięso czy pijąc niepasteryzowane mleko.
Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży.
Choroba kociego pazura, zwana jest również gorączką kociego pazura. Jest to choroba bakteryjna przenoszona szczególne przez kocięta. Do organizmu człowieka bakterie przedostają się na skutek zadrapania przez młodego kota. U człowieka choroba powoduje powiększenie węzłów chłonnych. Występuje ona na całym świecie.
Chlamydioza to choroba bakteryjna, która atakuje młode koty ze względu na słabo działający układ odpornościowy. Człowiek ulega zarażeniu w skutek kontaktu z wydzieliną z worka spojówkowego chorego kociaka.
Chlamydioza nieleczona może być przyczyną niepłodności u kobiet.
Grzybica strzygąca należy do chorób skóry. Występuje u kociaków i dojrzałych kotów długowłosych. Człowiek zaraża się poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzęciem. Wystarczy również przebywać w zakażonym środowisku, żeby doszło do zarażenia człowieka.
Choroby świata fauny
Choroby odzwierzęce to nie tylko choroby pasożytnicze i zakaźne psa czy kota, którymi może zarazić się człowiek, ale również inne choroby dotykające zwierzęta gospodarskie, dzikie czy ptaki. Najbardziej znanymi chorobami odzwierzęcymi poza chorobami psa i kota należą:
- babezjoza,
- choroby odkleszczowe,
- gorączka krwotoczna Ebola,
- świńska grypa,
- ptasia grypa,
- szczurza gorączka.
Babezjoza nazwana jest inaczej babeszjozą. Jest to choroba pasożytnicza, którą przenoszą kleszcze. Chorują na nią zarówno ludzie, jak i zwierzęta.
Choroby odkleszczowe przenoszone przez kleszcze. W Polsce najczęściej znane są choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza, która znana jest także pod nazwą krętkowica kleszczowa. Borelioza przenoszona jest przez kleszcze na człowieka, psa czy kota.
Gorączka krwotoczna Ebola wywołuje wirus Ebola. Jest to ciężka choroba zakaźna, nierzadko śmiertelna. Po dwóch lub trzech dnia pojawiają się objawy chorobowe. Początek epidemii rozpoczyna się od ludzi, którzy mieli styczność z płynami ustrojowymi lub krwią zakażonych zwierząt, takich jak nietoperze czy małpy.
Świńska grypa to zakaźna choroba układu oddechowego świń wywołująca wirus grupy A lub C. Nowym wirusem jest również wirus grupy meksykańskiej. Zagrożenie życia występuje u dzieci, ludzi starszych i osób przewlekle chorych. Pandemia wywołana groźną odmianą wirusa miała miejsce w latach 1918-1919, którą nazwano także „hiszpanką”. Była to jedna z największych pandemii świata, podczas której zachorowało około 500 mln ludzi. Stanowiła w tym czasie 1/3 populacji świata.
Choroba ta powtórzyła się w 2009 roku, a jej objawy przypominały tradycyjną grypę.
Ptasia grypa to ostra choroba zakaźna, która powszechnie występuje u ptaków, wywoływana przez typ A wirusa grypy. Jeżeli są przestrzegane zasady higieny nie stanowi ona dużego zagrożenia u ludzkiego gatunku.
Szczurza gorączka to choroba zakaźna, którą może zarazić się człowiek w skutek ukąszenia przez szczura. Dlatego należy dokarmiać koty żyjące na wolności, które chronią ludzi przed plagą dzikich szczurów, najczęściej żywiących się odpadami w dużych miastach. Choroby odzwierzęce są przenoszone przez świat fauny. Najczęstszemu zarażeniu ulegają dzieci. Należy przestrzegać higieny, myjąc często ręce po sprzątaniu kociej kuwety czy po głaskaniu domowego pupila. Koty czy psy trzeba regularnie odrobaczać i stosować wyważoną dietę. Zdrowy i odpowiednio żywiony pupil minimalizuje przenoszenie chorób odzwierzęcych na populację ludzką.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie