7 Zasad prawidłowego żywienia psów to zadbanie o stan ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Jest to ochrona przed chorobami i stresem. W diecie czworonoga należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Zdrowy pies jest szczęśliwy i radosny.
7 Zasad prawidłowego żywienia psów powinien przestrzegać każdy opiekun czworonoga. Do obowiązków właściciela psa należy zapewnienie zwierzęciu prawidłową socjalizację, właściwe warunki bytowania i zbilansowaną dietę. Pies, aby zachować dobre zdrowie powinien otrzymywać białko zwierzęce. Właściciel psa powinien zapewnić zwierzęciu podstawową opiekę, a weterynarz specjalistyczną.
Podstawowe zasady żywienia psów
7 Zasad prawidłowego żywienia psów przekłada się również na długość życia tych zwierząt. Zbyt duże porcje lub nieodpowiednia dieta może doprowadzić do nadwagi, a następnie otyłości. Decydując się na zakup lub przygarnięcie pod swój dach psiego przyjaciela należy sprostać jego potrzebom i wymaganiom.
7 Zasad prawidłowego żywienia psów ochroni te zwierzęta przed chorobami i stresem. Warto je zapamiętać i zastosować w codziennym życiu.
Do 7 zasad prawidłowego żywienia psów należy zaliczyć:
- Zbilansowaną i dobrze wyważoną dietę, w której nie powinno zabraknąć:
- Białka, które występuje w organizmach roślinnych i zwierzęcych.
- Tłuszczy, które stanowią stężoną formę energii, której nadmiar zostaje przerobiony na tłuszcz. Jest on magazynowany w różnych częściach ciała czworonoga.
- Węglowodanów występujących w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Dla czworonogów dobrym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
- Minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania czworonoga. Najbardziej pożądanymi minerałami są: wapń i fosfor.
- Witamin, które są potrzebne dla właściwego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy pełnią ważną rolę w rozwoju kości czy procesach rozrodczych. Przyspieszają również gojenie ran i potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania mięśni.
- Sporządzanie codziennie co najmniej jednego świeżego posiłku, który zapewni psu pełnowartościową dietę.
- Ograniczenie spożywania suchych, gotowych karm, które są ubocznym produktem przemysłu spożywczego. W gotowych karmach znajdują się konserwanty i wiele małowartościowych wypełniaczy.
- Przestrzeganie dobowego zapotrzebowania energetycznego psa w zależności od jego wieku, stanu zdrowia i kondycji, cech indywidualnych oraz sprawności fizycznej. W tym przypadku ma również znaczenie kastracja psa. Pies niewykastrowany posiada inne zapotrzebowanie energetyczne.
- Podawanie smakołyków w ograniczonej ilości i pomiędzy posiłkami. Powinny być one wliczone do dobowego zapotrzebowania energetycznego czworonoga.
- Nie wolno dopuścić psa do nadwagi, a zwłaszcza bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia jest otyłość. Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną różnych chorób.
- Posiłek należy podawać w czystym naczyniu. Nie zjedzony przez psa pokarm trzeba z miski usunąć.
Prawidłowe żywienie poprawi komfort życia tych zwierząt. Czworonogi winny posiadać specjalny kącik w mieszkaniu do spożywania pokarmu, z dala od legowiska. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek, które wykonane są z materiału łatwego do utrzymania czystości.
Polecane są naczynia ceramiczne, metalowe nierdzewne, a także szklane.
7 Zasad prawidłowego żywienia psów to zadbanie o ich dobrostan. Menu czworonogów powinien być prawidłowo ułożone. Na zdrowie, rozwój i kondycję psów wpływają także odpowiednie warunki bytowania oraz czysta i świeża woda. Zwierzęta w domu należy traktować jak członków rodziny. Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie czworonoga.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]