5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te i ich wyczyny można podziwiać w ogrodach zoologicznych. Najlepiej obserwować polatuchy podczas ich największej aktywności.
5 Ciekawostek o polatuchach przybliży nam ich różny styl życia i przystosowanie w środowisku naturalnym. Polatuchy aktywne są w nocy i najczęściej przebywają w koronach drzew. Potrafią poruszać się lotem ślizgowym i nazywane są latającymi wiewiórkami. Opisano 42 gatunki polatuchów. Mogą one wykonywać długie skoki nawet na kilkadziesiąt metrów.
Wybrane ciekawostki polatuchach
5 Ciekawostek o polatuchach nie jest tylko dla miłośników tych gryzoni. To również dla pasjonatów wszystkich zwierząt. Zamieszkują one lasy mieszane i iglaste. Występują w Azji oraz we wschodniej i północnej części Europy. W poprzednim stuleciu zamieszkiwały także w naszej ojczyźnie w Puszczy Białowieskiej.
Współcześnie jedyną latającą wiewiórką europejską jest polatucha syberyjska. Potrafi ona szybować na odległość 50 m. Polatuchy gnieżdżą się w konarach wysokich drzew, a w ich dziuplach znajdują schronienie i budują gniazda. Styl życia latających wiewiórek, ich umiejętności i wrodzone cechy są bardzo interesujące.
Do wybranych ciekawostek o polatuchach należą:
- Największymi wiewiórkami latającymi są polatuchy olbrzymie. Masa ich ciała dochodzi do 2 kg, a długość sięga 40 cm.
- Latające wiewiórki porozumiewają się między sobą, wydając wysokie i ćwierkające dźwięki. Potrafią wydawać ostrzegawcze sygnały, kiedy czują się zagrożone. Wydawane dźwięki służą im również do rozpoznawania członków swojej grupy.
- To bardzo zwinne zwierzęta o nietuzinkowych zdolnościach. Potrafią wykonywać skoki na odległość nawet do 100 metrów. Podczas wspinaczek latające wiewiórki zużywają więcej energii, niż podczas lotu. Takie przemieszczanie się jest bardzo korzystne, ponieważ gryzonie te mogą uratować swoje życie przed nielatającymi drapieżnikami.
- Zwierzęta te posiadają fałdy skórne, które rozpięte są po bokach ciała miedzy przednimi, a tylnymi nogami. Umożliwia to polatuchom wykonywać skoki i długie loty. Fałdy skórne podczas skoku tworzą rodzaj peleryny, która zwiększa ich powierzchnię. Natomiast ogon przejmuje funkcję steru. Pozwala to na zmianę kierunku opadania.
- Japońska karłowata wiewiórka latająca jest pięknym malutkim gryzoniem, którego można spotkać w środowisku naturalnym w Japonii. Gatunek ten występuje tylko na dwóch wyspach: Kiusiu i Honsiu. Długość tej wiewiórki mieści się w granicach 14-20 cm, a waga wynosi 15-22 dag. Japońska karłowata wiewiórka latająca wyglądem przypomina pluszową zabawkę.
Podsumowując 5 ciekawostek o polatuchach pomoże lepiej poznać ich specyficzne cechy i różne zachowania. Polatuchy nie hibernują, ale porą zimową sporadycznie opuszczają swoje gniazda. Wiewiórki latające mogą dożyć 16 lat. Warto jest zobaczyć skok polatuchy, który jest niesamowitą atrakcją. Wiewiórki te nie są zagrożone wyginięciem.
ZOBACZ TAKŻE
[pt_view id=”6f01e38f2y”]