Żywienie i zdrowie papuzika trójbarwnego to podstawy prawidłowego rozwoju ptaków. Zwierzęta te mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Papuziki trójbarwne racjonalnie żywione oraz trzymane w czystych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach nie chorują często.
Żywienie i zdrowie papuzika trójbarwnego wpływają na wygląd i zachowanie tych interesujących ptaków. Papuziki są ptakami śpiewającymi, szczególnie doniosły głos mają samczyki, a samiczki mniej dynamiczny i łagodniejszy. Należy sprostać wymaganiom tych sympatycznych ptaków i stworzyć im warunki zbliżone do ich stylu życia w środowisku naturalnym.
Papuzikowy catering
Żywienie i zdrowie papuzika trójbarwnego przekładają się na ich funkcjonowanie na wolności i w niewoli. Żywienie tych ptaków nie powinno stwarzać problemów, ponieważ w sprzedaży nie brakuje specjalnie skomponowanych mieszanek pokarmowych. Uwzględniają one potrzeby małych ptaków śpiewających.
W naturze chętnie jedzą niedojrzałe nasiona bambusa, traw i ryżu. W warunkach hodowlanych w skład diety tych ptaków powinny wchodzić różne ziarna, które przeznaczone są dla łuszczaków z dodatkiem ich ulubionego ryżu, a także kanaru i owadów. Nie pogardzą także skiełkowanym ziarnem, delikatnymi roślinami i owocami krzewów jagodowych.
Dla papuzików trójbarwnych doskonale nadaje się mieszanka dla kanarków, w skład której wchodzą:
- kanar w 30%,
- rzepik w 30%,
- owsik w 18%,
- proso, kruszony ryż i siemię lniane oraz słonecznik gnieciony, gdzie każde w 5%,
- mak w 2%.
Można również dodawać w 20 % murzynek, w miejsce rzepiku, który przez hodowców uważany jest za podstawowe ziarno dla ptaków śpiewających. Pokarm można wzbogacić składnikami mineralnymi, mieszając 20 g oleju słonecznikowego z kilogramem ziarna i posypać 10 g Roboranu H, który zawiera cenne witaminy dla zdrowia papuzików.
Ziarno nie powinno posiadać żadnych zanieczyszczeń ani nosić ślady kurzu. Urozmaiceniem diety są nasiona i listki roślin dziko rosnących. Jest to np. gwiazdnica pospolita, babka zwyczajna i lancetowata, lebioda, mniszek lekarski czy krwawnik i tasznik pospolity. Ziarna można podawać namoczone lub skiełkowane, co dodatkowo zwiększa ich walory smakowe.
Owoce i warzywa
Słodkie i dojrzałe owoce są dodatkiem pokarmowym, w których znajdują się potrzebne składniki mineralne dla zdrowia ptaków. Można podawać różne słodkie i dojrzałe owoce. Doskonałym przysmakiem są: gruszki, banany czy morele, które bogate są w karoten podobnie jak słodka papryka czy marchew. Ptaki lubią również ogórki i pomidory.
Zielenina i dodatki mineralne
W okresie wiosenno-letnim papuziki trójbarwne należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Ulubioną zielonką tych ptaków są liście świeżej sałaty i młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Podawanie zieleniny ważną rolę odgrywa zwłaszcza w okresie wyrastania nowych piór.
Pauziki chętnie również jedzą liście gwiazdnicy pospolitej, kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny, białej kapusty, cykorii czy pietruszki. W diecie nie powinno zabraknąć dodatków mineralnych. Doskonałym rozwiązaniem są drobno zmielone skorupki kurzych jaj. Wapń jest szczególnie potrzebny w okresie rozmnażania.
Natomiast do prawidłowego trawienia niezbędne są ziarna piasku, z których ptaki same wybierają odpowiednie kamyczki wspomagające rozcierane pokarmu w żołądku. Dietę należy uzupełniać wazonkowcami i larwami mączniaków. Niedobór białka zwierzęcego i witamin mogą spowodować zmiany w wyglądzie ptaków, powodując wyłamywanie się piór i lotek.
Zdrowy tryb życia
Żywienie i zdrowie papuzika trójbarwnego to ważne aspekty w prawidłowym funkcjonowaniu tych ptaków. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba leczyć podopiecznego. Prawie zawsze skazane jest na porażkę samodzielne leczenie ptaków egzotycznych. Rola opiekuna powinna ograniczać się do codziennej obserwacji papuzików w celu wykrycia zmian w wyglądzie czy zachowaniu.
Do częstych chorób papuzików trójbarwnych należą:
- Pasożyty przewodu pokarmowego, takie jak: tasiemce lub nicienie pasożytujące w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie pomimo ptasiego apetytu.
- Biegunka może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
- Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów i witamin. Mało urozmaiconą dietę należy zmienić na bogatszą w witaminy.
- Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
Żywienie i zdrowie papuzika trójbarwnego przekładają się na długość życia tych ptaków. Catering powinien być prawidłowo ułożony i składać się z czterech rodzajów karmy: ziarna, owoców i warzyw, zieleniny i białka zwierzęcego. Te składniki zapewniają prawidłowy rozwój ptaków wraz ze świeżą wodą i zachowaniem warunków higienicznych w klatce.